Csak a lakosság öt százalékának van védettségi igazolványa egy borsodi faluban
A kormány egyelőre nem adott ki pontos adatokat arra vonatkozóan, hogy hány embert oltottak be az ország különböző részein koronavírus ellen.
Ezt többek között Szél Bernadett is szerette volna megtudni, aki saját bevallása szerint régóta küzd azért, hogy a hátrányos helyzetű térségek lakóira nagyobb figyelem jusson az oltási programban. Először az Emberi Erőforrások Minisztériumától kérte, hogy küldjék el neki az oltottak települési szintű adatait, de azt a választ kapta, hogy nem vezetnek erről nyilvántartást. Ezután a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodánál próbálkozott, mert ők üzemeltetik az oltásregisztrációs oldalt, de ott is azt közölték, hogy nincsenek ilyen adataik, és nem is kötelesek „új minőségű” adatot előállítani.
A független országgyűlési képviselő végül a Fővárosi Kormányhivatalnál járt sikerrel: ez az a szerv, amelyik kipostázza a védettségi igazolványokat szerte az országba.
Szél végül így foglalta össze a kapott adatokat, amiket a Facebook-oldalán osztott meg:
• Budapesten a lakosság 78,4%-a kapott védettségi igazolványt, ehhez képest Borsod-Abaúj-Zemplénben 23,5 százalékkal kevesebben.
Íme a sorrend:
Győr-Moson-Sopron 72,2%
- Vas 69,8%
- Pest 68,5%
- Fejér 67,7%
- Veszprém 67%
- Csongrád 66,7%
- Komárom-Esztergom 66,4%
- Zala 64,3%
- Baranya 63,4%
- Somogy 63,4%
- Tolna 63%
- Heves 62%
- Nógrád 61%
- Hajdú-Bihar 60,3%
- Bács-Kiskun 60,1%
- Békés 58,7%
- Szabolcs 56,5%
- Szolnok 55,7%
- Borsod 54,9%.
• A Győri, a Budakeszi, a Dunakeszi és a Szombathelyi járásban a legmagasabb, 75 százalék a védettségivel rendelkezők aránya, 74 százalék a Székesfehérvári, Gárdonyi és Veszprémi járásban, és 73% a Szegedi járásban.
• A legalacsonyabb az arány a Kunhegyesi járásban, mindössze 40 százalék, 41 százalék a Mezőcsáti és Ózdi járásban, és 47 százalék a Hajdúhadházi és Csengeri járásban. A legmagasabb és legalacsonyabb arányokkal rendelkező járások között 35 százalék a különbség.
• 95 százalékos a védettségivel rendelkezők aránya a Győr-Moson-Sopron megyei Pásztoriban, 94 százalékos a nógrádi Szuhán, 86 százalék a Komárom-Esztergom megyei Várgesztesen.
• A legalacsonyabb arányokkal bíró települések között borsodi, somogyi és szabolcsi falvak vannak:
12 százaléknak a szabolcsi Uszkán, 22 százaléknak a borsodi Farkaslyukon, 25 százaléknak a hevesi Tarnabodon, 26 százaléknak a szolnoki Tiszabőn, 28 százaléknak a borsodi Sajónémetiben. 65 faluban 30 százalék vagy az alatti az arány.
• A megyei jogú városok közt a legmagasabb arányokkal Veszprém városa (79 százalék), Székesfehérvár (79 százalék) és Győr (78 százalék) rendelkezik, őket követi szorosan Szombathely, Szeged és Kaposvár.
• A városok között 82 százalékos a védettségivel rendelkezők aránya Zamárdiban, 80 százalék Tokajon és 79 százalék Gödön.
• A falvak között az első helyeken a már említett Ipolytölgyes, Nemeskisfalud és Márianosztra állnak.
• Az arányokat tekintve a főváros 78 százaléka mellett a megyei jogú városok lakóinak 72 százaléka, a városok lakóinak 64 százaléka, a községek lakosainak 57 százaléka rendelkezik védettségi igazolvánnyal.
- vonta le a következtetést Szél Bernadett.
Szerinte rugalmasabbá kell tenni az oltási programot, oltóbuszokkal kellene helybe vinni az oltóanyagot, és előzetes regisztráció nélkül is lehetővé kellene tenni az oltást.