ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Hogy ne kelljen idegesen beletuszkolni a macskát - milyen az ideális hordozó?

A hordozó nagy mumus a cicáknak és a gazdiknak is. De szükség van rá, és pár „trükk” segítségével könnyebbé tehetjük a használatát nemcsak nekünk, hanem a cicánknak is.


"Az évezred eleje óta macskázom, több éve foglalkozom antiszociális macskák rehabilitációjával, sok menhelyi és utcacicát fogadtam már be. Ők félősek, stresszesek, szocializálni kell őket. Az így szerzett tapasztalataim osztom meg a blogon, és adok tanácsot cicagazdiknak kedvencük megismeréséhez és neveléséhez. Ha félős vagy éppen agresszív a cicád, az ágyadra pisil vagy nem fogadja el az új macskát, itt segítséget találsz!"

Ha a cicát be kell tenni a hordozóba, az sokszor legalább annyi stressz a gazdinak, mint a cicának. A cica menekül, nem akar bemenni, mi küszködünk, először kedvesen, majd a végén már idegesen próbáljuk kedvencüket betuszkolni a "dobozba". Olyan is előfordult már, hogy a cica kiszökött a hordozóból, és el is szökött. Ezért ebben a cikkben leírom, szerintem milyen a jó hordozó, hogyan tudod a cicádnak komfortosabbá tenni, mitől lesz még biztonságosabb, és hogyan tedd be a cicádat a "félelmetes boxba".

Miért van rá szükség?

Kezdjük azonban ott, hogy miért kell egyáltalán a hordozó? Miért nem jó, ha csak felkapjuk a macskát, és az ölünkben visszük el az orvoshoz, vagy hámot teszünk rá, miért kell bezárni egy dobozba? A rövid válasz erre az, hogy mert így biztonságos.

A hosszabb az, hogy a legtöbb macska nem érzi jól magát idegen helyen, ami akár lehet a ház előtt az utca, vagy a kocsid is. Megijed, kiugrik a kezedből és elrohan, az is lehet, hogy sosem látod. Megijesztheti egy kutya, de egy hangos zaj is. De a hordozó védi az időjárástól is, és biztonságot is ad neki, sokkal jobban, mintha csak az öledben lenne.

Milyen a jó hordozó?

Rendben, akkor kell, de milyen kell? - kérdezheted most. Több szempontot is érdemes figyelembe venni. Van, aki a szövet hordozókat szereti, mert puhák és kényelmesek a cicának. Én ezeket azért nem ajánlom, mert egy hosszabb utazás során, ha a cica maga alá pisil, sokkal nehezebb út közben kitakarítani. A másik megoldás a műanyag hordozók, de itt is sokféle van. Milyen szempontokat vegyél figyelembe?

  • A legfontosabb, hogy ne legyen túl kicsi a macskának. Meg tudjon benne fordulni, és el tudjon benne feküdni.
  • Ugyanennyire fontos, hogy erős és stabil legyen, elbírja a cicát, és ne essen szét.
  • Könnyen és biztosan zárható legyen - neked, de a macska ne tudja kinyitni!

A legtöbb hordozónak elől van az ajtaja, de néhánynak van a tetején is. Ez nagyon jó ötlet, mert így sokkal könnyebb betenni a cicát (erről lentebb írok), de láttam már olyat, hogy a cica könnyedén kinyitotta a felső ajtót. Ezért ellenőrizzük mindig, hogy mennyire könnyű lehet kinyitni egy cicának az ajtókat (kifér-e a mancsa a reteszhez, vagy elég csak kicsit meglöknie az ajtót, stb.) Általánosságban az is igaz, hogy a fémajtók hamarabb kinyílnak, a műanyag ajtókat pedig nehezebb kilökni.

paperelements képe a Pixabay -en.

Hogyan tedd kényelmesebbé?

Hogy a cicád ne érezze annyira rosszul magát, amíg bent van, pár dolgot megtehetsz még. Tegyél be egy puha anyagú pólót vagy törölközőt, arra pedig tegyél egy kutyapelenkát. Így nem a kemény műanyagon fog a cicád feküdni, és ha lenne egy kis "baleset", akkor egy kis szerencsével elég a pelenkát kicserélni, és addig sem a saját vizeletében kell ülnie, mert a pelenka felszívja a nagy részét.

Hogyan tedd biztonságosabbá?

Hogy szállítás közben ne tudjon kiugrani, és hozzá se férhessen se más állat, se semmi, valamint még kevesebb esélye legyen a hordozóból való kiszökésnek, én egy kék ikeás zacskóba szoktam tenni a hordozót, és a hosszabbik füleket be is kötöm. Így ha a hordozó le is esne, és szét is nyílna, a zacskó még fogja annyira, hogy a macska ne tudjon olyan könnyen kijutni belőle. Ráadásul így a zacskó fülét fogom meg, még kevesebb esélyt adva arra, hogy a hordozó szétnyíljon, vagy a füle leszakadjon. Ezek a zacskók lukacsosak, ezért levegőt fog kapni, de megvédi fizikailag is a cicát, és a külvilágot is kevésbé látja.

Hogyan tedd barátságosabbá?

A külvilágtól való elzárás azért is jó, mert néhány cica nagyon kétségbe tudni esni utazás közben, ezért ilyenkor nekik érdemes le is takarnia hordozót, vagy a fenti zacskós trükköt alkalmazni, hogy ne lássanak ki. A boxot barátságosabbá otthon tudod tenni, mégpedig úgy, hogy kuckót készítesz belőle. Leveszed a tetejét és az ajtaját, teszel vele valami kényelmes ruhát, és várod, hogy a cicád felfedezze. De etetheted akár a hordozóban is.

Készülj fel előre!

Érdemes a hordozót mindig elkészítve tartani, hogy csak elő keljen venni és már mehessen is bele a macska. Egyrészt, ha akkor kezded el összerakni, amikor mennétek, a cicád észreveszi, és más spurizik is, másrészt ha valami miatt hirtelen kellene őt betenni (mondjuk mert rosszul lesz), akkor jó, ha kéznél van. Nekem az előszobaszekrényben van annyi hordozó előkészítve, ahány macskám van.

Hogyan tedd be a hordozóba?

El is érkeztünk ahhoz a kérdéshez, ami már biztos foglalkoztat. Oké, kész van a hordozó, de hogyan tegyem bele a macskát? Több módszer is van erre, attól függően, milyen a cicád és a te viselkedésed, illetve mi éppen az aktuális helyzet. De mindegyik esetben alapszabály, hogy minél gyorsabban, a cicának minél kevesebb stresszt okozva próbáld "bedobozolni". Pár lehetőség:

  • csald be kajával vagy játékkal,
  • hívd az öledbe, és akkor fogd meg,
  • alvás vagy evés közben fogd meg,
  • végső esetben zárd be egy helyiségbe, ahol nem tud elbújni, és dobj rá egy pokrócot, hogy elkaphasd.

De bárhogyan is kapod el, mindig a grabancánál fogd meg, állítsd ajtóval felfelé a hordozót, és engedd bele a macskát a hordozóba. Ha a hordozó tetején is van ajtó, akkor nyilván nem kell felfordítani. Gyorsan tedd a helyére az ajtót, és zárd jól be.

Gundula Vogel képe a Pixabay -en.

Hogyan vedd ki?

Orvosnál valószínűleg segíteni fognak, de ha mégis neked kell kivenned, akkor először mindig győződj meg róla, hogy az ajtók és ablakok zárva vannak. Vedd le a hordozó tetejét, és fogd meg a cicát. Ha hazaértetek, akkor pedig csak tedd le a hordozót és nyisd ki az ajtót, nem kell valószínűleg kétszer mondani neki, hogy elhagyja.

Kábítás után

Az előző mondat alól egy kivétel van, mégpedig ha a cica kábítva vagy altatva volt, mert ebben az esetben érdemes jobban kontrollálni őt. A legtöbb állatorvosi rendelőben már eleve megvárják az állat ébredését, de még akkor is jól teszed, ha jobban figyelsz rá a hazaérkezés után. Amiket tehát ne tegyél meg ilyenkor:

  • ne adj neki enni, de inni se nagyon, ameddig ki nem megy az altató - félrenyelhet
  • ne engedd elbújni - nem látod, ha rosszul lesz
  • ne engedd fel magasra - leeshet
  • ne engedd össze a többi állattal - más a szaga, fura a járása és viselkedése, megtámadhatják

Egy éjszaka általában elég, hogy az altató hatása teljesen elmúljon. Ha viszont azt tapasztalod, hogy utána félősebb lett, akkor a napi rutin tartásával adhatsz neki ismét biztonságot. A legegyszerűbb az, ha ugyanakkor és ugyanott eteted, és nem engeded olyan helyekre elbújni, ahol nem látod.

Remélem a fentiekkel segítettem kicsit elüldözni a hordozó-mumust, és könnyebben tudjátok majd használni a cicáddal, ha szükséges.

Hasznos tippek a blogban macskatartóknak, képes naplók "macskaszocializálásról". Ha pedig gondod van a cicád viselkedésével, félős, agresszív vagy az ágyadra pisil, olvasd el a blogot, vagy tedd fel a kérdésed!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: