Botrány a MOME szenátusi ülésén: tapsolással és szórólapozással zavarták meg a diákok az eseményt, amit be is kellett rekeszteni
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) hallgatói hétfőn az intézmény szenátusi ülésén demonsráltak, amelyen Koós Pál rektor is részt vett. A diákok az egyetem szervezeti átalakítása és a rektor személyi döntései miatt fejezték ki elégedetlenségüket.
A február 3-i szenátusi ülés feszültséggel indult, mert az egyetem hallgatói szórólapokat osztogattak, amelyeken követelték Koós Pál és helyetteseinek lemondását.
A Telex információi szerint a többszöri megzavarás miatt végül berekesztették az ülést.
A diákok tiltakozását az váltotta ki, hogy a rektor három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott pályázókat a frissen kialakított tudásközpontok vezetői posztjaira. Két esetben pedig olyan személyeket nevezett ki, akiket a szenátus elutasított. Az egyetemi közösség felháborodott, mert szerintük a döntések tovább növelték a szervezeti átalakítás okozta káoszt.
A MOME átalakítását a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium két éve hirdette meg Jövő Egyeteme munkanéven. A projekt célja, hogy az intézmény modernebb és innovatívabb legyen. Az átalakítás első lépéseként megszűntek a tanszékek és intézetek, helyettük három „iskola” és hét „tudásközpont” jött létre. Az új rendszer azonban eddig inkább zavart okozott, mert a tudásközpontok nem foglalkoznak oktatásszervezéssel, az iskolák pedig laza szervezeti egységek.
A rektor személyi döntései tovább nehezítették a helyzetet.
A tiltakozás egyik kiemelt pontja Szauer Dávid kinevezése volt a Digitális Környezet és Média Tudásközpont élére. A szenátus nem támogatta őt, mivel nem rendelkezik diplomával. Koós Pál azzal indokolta a döntést, hogy „az emberi és szakmai kvalitás fontosabb a papíroknál”.
A feszültség már a múlt héten is tapintható volt az egyetemen. A falakat olyan matricák lepték el, amelyek Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnököt ábrázolják Koós Pál maszkjában, kifigurázva a vezető szlogeneket. Bár a diákok nem tudják, hogy a rektor döntéseit a kuratórium befolyásolta-e, azt biztosra veszik, hogy a vezetésnek kulcsszerepe van a kialakult helyzetben.
Az egyetemi közösség ezt már akkor sem fogadta jól. Az elmúlt hetek eseményei pedig tovább mélyítették a konfliktust.
(via Telex)