Bod Péter Ákos: Ilyen helyzetben a választás előtti kiköltekezés nemcsak hiba, hanem bűn is
Bod Péter Ákos szerint a kormány most is próbál gesztusokat tenni, de kevesebb pénzből gazdálkodik, mint korábban. A volt jegybankelnök úgy látja, hogy a gazdasági helyzet miatt az osztogatás most sem lesz ingyen, és a kormány ismét felülírta a gazdasági logikát.
Bod Péter Ákos a 444-nek felidézte, hogy a 2022-es választások előtt a kormány jelentős összegeket osztott szét. „Amikor a Fidesz 2021 nyarán érzékelte a Márki-Zay jelenséget, gyorsan kiosztott bő ezermilliárdot a költségvetés terhére. A jövő évben esedékes választást ennek a feléből próbálja kihozni” – mondta. Hozzátette, hogy ennek nem az az oka, hogy a kormány most kisebb veszélyt látna, hanem egyszerűen „már nincs annyi pénz”.
A közgazdász szerint a költségvetés helyzete miatt valójában most nem lenne helye érdemi osztogatásnak. Azonban a kormány mégis meghozott több olyan döntést, amelyek komoly kiadást jelentenek, és ezek egy részét elnyújtották a következő évekre. „A nagyon költséges ígéretek egy részét rápakolják a következő évekre: lesz, ami lesz alapon. Az ígéretek másik része pedig a költségvetés számára közepesen drága gesztus, jelzés” – fogalmazott.
Orbán Viktor idei évértékelőjén jelentette be a kétgyerekes anyák szja-mentességét, de annak pontos ütemezése csak később derült ki. A háromgyerekes anyák már idén ősszel megkapják az szja-mentességet, a kétgyerekes anyák pedig életkor szerint, négy évre elosztva vehetik igénybe. Először a 40 év alattiakat érinti az intézkedés.
Bod Péter Ákos szerint az elnyújtás praktikus lépés, mert addig is beszélhet róla a kormány, és kampányüzenetként használhatja.
– mondta.
A nyugdíjasoknak szóló áfa-visszatérítés szintén jelentős kiadás lehet, de ennek részleteit egyelőre nem közölte a kormány. Gulyás Gergely a kormányinfón elismerte, hogy még nem tudják a pontos összeget, és azt sem, hogy a kedvezménykártya előállítása mennyibe kerül.
Bod Péter Ákos szerint „ez a lépés azt jelenti, hogy a kormánynak nincs ereje levinni az egészséges élelmiszerek áfáját, mert kell neki a pénz, de azért valami gesztust akar tenni a nyugdíjasoknak”. Szerinte a nyugdíjasok rendre megfinanszírozzák az államháztartást, mert a kormány által tervezett inflációnál jellemzően nagyobb a pénzromlás, így később kapnak kompenzálást.
– tette hozzá.
A közgazdász szerint ez nem véletlen: a kormány tudatosan alul tervezi az inflációt, hogy az év második felében „mintegy kormányzati ajándékként” adja oda a nyugdíjasoknak a képlet szerint járó maradék összeget.
Orbán Viktor évértékelőjén közölte, utasította Nagy Márton minisztert, hogy egyezzen meg a kereskedelmi láncokkal az árak megállításáról. „Ha szép szóval nem megy, majd megy hatósági árakkal” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ha ez sem elég, akkor a kereskedelmi haszon mértékét is korlátozni fogják.
A volt jegybankelnök szerint a piacon működő vállalkozások nyereségességébe való belenyúlás alkotmányos aggályokat vet fel, és valószínűleg perek indulhatnak miatta. Szerinte „ha a Bizottságtól jön egy levél áfa-ügyben, akkor megint lehet egy óriási üvöltés”.
Bod Péter Ákos szerint a választás előtti osztogatás nemcsak kockázatos, hanem veszélyes is egy olyan időszakban, amikor a védelmi kiadások és a gazdasági bizonytalanságok miatt stabilabb költségvetési politikára lenne szükség.
– fogalmazott.