Bod Péter Ákos: Ha a kormány nem elégszik meg a maga 27 százalékos árrésével, hogy várja el a kiskereskedőktől, hogy fedezzék a költségeiket a 10 százalékból?
Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arról beszélt, hogy az infláció kapcsán nem az élelmiszerárak emelkedése a legnagyobb probléma, hanem a szolgáltatások drágulása. Szerinte ez azért különösen aggasztó, mert míg az élelmiszerek árai szezonálisan változhatnak, addig a szolgáltatások árai általában nem csökkennek vissza.
A volt jegybankelnök kritizálta a kormány frissen bejelentett intézkedését, amely szerint az alapvető élelmiszereknél a kiskereskedők legfeljebb 10 százalékos árrést alkalmazhatnak. Úgy véli, hogy ez nem valódi megoldás az inflációra, viszont jelentős terhet ró a kiskereskedőkre.
Kiemelte, hogy a kisvállalkozások kerülhetnek a legnehezebb helyzetbe az intézkedés miatt, mivel ők eleve több költséget viselnek, és az árrés nem jelent számukra tiszta profitot. Szerinte az is kérdés, hogy lesz-e lehetőség kijátszani az új szabályozást, de az biztos, hogy az intézkedés sok adminisztrációval és bizonytalansággal járhat.
Az infláció kezeléséről szólva Bod Péter Ákos úgy fogalmazott, hogy a problémát nem megállítani kellene, hanem eleve megakadályozni, hogy elinduljon.
Hozzátette, hogy a magyar élelmiszeripar versenyképessége is gondot jelent.
A szakértő a kormány nemrégiben bejelentett személyi jövedelemadó-mentességi intézkedéseivel kapcsolatban is felvetett aggályokat. Szerinte ezek az intézkedések pluszkiadást jelentenek az államnak, amit valahonnan pótolni kell. A Tisza Párt szerint az élelmiszerek áfájának csökkentése segítene az infláció visszaszorításában, de a kormány ezt a növekvő kiadások miatt nem engedheti meg magának.
Bod Péter Ákost arról is kérdezték, mit gondol arról, hogy Varga Mihály leváltotta Matolcsy György embereit a Magyar Nemzeti Bankban. A volt jegybankelnök szerint ez érthető döntés volt, és azt nem tartja szokatlannak.
(via Telex)