HÍREK
A Rovatból

Példa nélküli bírói tüntetés Budapesten: a függetlenségükért demonstrálnak

Több ezer ember vonult utcára a fővárosban, hogy kiálljanak az igazságszolgáltatás függetlensége mellett. A demonstrációt politikamentes eseményként hirdették meg, a résztvevők között bírók, jogászok és a szolidaritás jegyében érkezők is vannak.


A tüntetés az igazságügyi palota elől indult, majd a menet a Nádor utca felé haladt. A Kossuth téren már a hivatalos kezdés előtt leállt a villamosforgalom, akkor még körülbelül 2-3 ezren gyülekeztek. Mire a tömeg elérte a Nádor utcát, a létszám ennél jóval nagyobbra nőtt. A szervezők előre kérték, hogy a demonstráción ne jelenjenek meg politikai szimbólumok és pártlogók, ennek megfelelően a résztvevők sem vittek ilyeneket magukkal.

A tüntetés egyik felszólalója, Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület elnöke hangsúlyozta:

„Ha nem merem kimondani azt, amiben hiszek, nincs is jogom, hogy higgyek benne.”

Szerinte a bíróknak teljes függetlenségre van szükségük ahhoz, hogy a társadalom érdekeit szolgálhassák.

Kajdi Rita, az Ajkai Járásbíróság igazságügyi alkalmazottja a bérek alacsony szintjére hívta fel a figyelmet:

„A mi béreink szégyenteljesen, megalázóan alacsonyak.”

Elmondása szerint az új bértábla nem oldja meg a problémákat, csak növeli a feszültséget.

A demonstráción a bírósági titkárok helyzetéről is szó esett. Tóth László bírósági titkár kiemelte, hogy ők is bírói feladatokat látnak el, mégis hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. Véleménye szerint felül kell vizsgálni a jogállásukat, mert jelenlegi formában utasítható alkalmazottaknak számítanak.

A nemzetközi jogásztársadalom is figyelemmel kíséri a magyar igazságszolgáltatás helyzetét. Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület elnöke szerint nem megszokott, hogy a bírók az utcára vonulnak, de érthetőnek tartja döntésüket. Hangsúlyozta, hogy „szabad és független bíróságok nélkül a demokrácia nem működik”. Duro Sessa, a Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke arról beszélt, hogy

a bírók nem saját érdekükben demonstrálnak, hanem az állampolgárok jogainak védelmében.

A résztvevők nem viseltek talárt, mert ennek használatát szigorú szabályok korlátozzák. A szervezők a tüntetés elnevezésére is ügyeltek, kerülték a demonstráció szót. A politikamentes kiállás ellenére a kormányzati szereplők is reagáltak az eseményre. Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben arról írt, hogy listázni kellene a résztvevő bírákat, míg Gulyás Gergely miniszter úgy vélekedett, hogy a bírók helye a tárgyalóteremben van. A Kúria elnöke, Varga Zs. András az Indexnek adott interjúban hasonló véleményt fogalmazott meg.

A bírósági dolgozók béremelésével kapcsolatban is vita alakult ki. Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint 2027-re a bírói illetmény 2 millió 250 ezer forintra emelkedik, de a Res Iudicata Egyesület arra figyelmeztetett, hogy a valós átlag ennél jóval alacsonyabb.

A demonstráció egyik fontos célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a bírák véleménynyilvánítási szabadságára és a jogállami igazságügyi jogalkotás fontosságára.

Endrédy Zoltán, a Magyar Bírói Egyesület elnökségi tagja a hvg.hu-nak azt mondta, hogy "nem valami ellen, hanem valamiért" demonstrálnak.

A bírósági szervezeten belüli feszültségek tavaly november óta fokozódtak, amikor a költségvetési tervezetben a kormány nem biztosított béremelést a bíróknak és az igazságügyi alkalmazottaknak. Az Országos Bírói Hivatal elnöke, Senyei György javaslatot tett az illetményalap 35 százalékos emelésére, de a kormány ezt egy megállapodáshoz kötötte. Az egyezség aláírása után bírák és igazságügyi alkalmazottak százai fejezték ki nemtetszésüket, az Országos Bírói Tanács pedig végül visszavonta támogatását.

Az ügy nemzetközi figyelmet is kapott. Az ENCJ, az igazságügyi tanácsok európai közösségének végrehajtó bizottsága Magyarországra látogatott, és közleményében úgy fogalmazott, hogy „az igazságszolgáltatás függetlensége Magyarországon jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe.” Négy problémás területet is megjelöltek: a bírák szólásszabadsága, a reformokkal kapcsolatos konzultáció, a szolgálati bíróságok és a bírói fizetések kérdése.

(via HVG)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Tapsvihart kapott a Kúria kritikája a Jogászgyűlésen - Varga Zs. András sértetten elrohant a rendezvényről
A Kúria elnöke a vele érkezett bírókat is hazarendelte a rangos szakmai eseményről. Egy felszólalás verte ki nála a biztosítékot.


Varga Zs. András, a Kúria elnöke a múlt héten rendezett 17. Magyar Jogászgyűlésen tartott előadást, majd a rendezvény közepén váratlanul távozott. A HVG úgy tudja, nemcsak ő viharzott el, hanem kisvártatva a vele érkezett kúriai bírók is, mert állítólag hazarendelte őket.

A Magyar Jogászgyűlés az egyik legfontosabb országos szakmai fórum, amelyen jelen volt Sulyok Tamás köztársasági elnök, Pintér Sándor belügyminiszter és Tuzson Bence igazságügyi miniszter is. A csütörtöki plenáris ülésen felszólalt Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, egyben a rendezvényt szervező Magyar Jogász Egylet alelnöke is, aki egy kutatás eredményeit ismertette. A felmérés jogalkotók körében zajlott, és például a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsának munkájáról kérdezték őket.

A Kúria elnökéből és legalább nyolc tagból álló tanácsot több kritika is érte, ami a helyszíni beszámolók szerint tüntetésnek beillő vastapsot kapott, és ez érezhetően nem tetszett Varga Zs. Andrásnak.

A HVG úgy tudja, hogy a kúriai elnök hirtelen felállt, és elhagyta a termet, végül kijelentkezett a szállodából, és a kúriai bíráknak is jelezte, hogy távozzanak.

A Kúria az MTI-nek küldött közleményében reagált az eseményekre. Azt írták, hogy „a plenáris ülésen elhangzó előadások mindegyike eljárásjogi és alkotmányossági szempontból értékelte, mégpedig kifejezetten pozitívan a Kúria jogegységesítő szerepét, annak jogszabályi kereteit és ötéves gyakorlatát.” A közlemény szerint Havasi szakmainak álcázott, de politikai kritikát fogalmazott meg, figyelmen kívül hagyva a jogszabályokat és az Alaptörvény előírását.

A Kúria hangsúlyozta, hogy a rendezvény programja ezen az ülésen nem tette lehetővé a vitát, és a kúriai bírák politikai vitában nem vehetnek részt.

„Politikai provokációra pedig szakmai érvekkel nem lehet válaszolni. Erre nem is volt szükség” – fűzték hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Trump durván nekiment Zelenszkijnek: Miattuk haltak meg milliók!
Az amerikai elnök szerint az ukrán vezető is felelős az orosz háború áldozataiért. Trump még azt is állítja, hogy Zelenszkij hibázott, amikor szembeszállt Putyinnal.


Donald Trump amerikai elnök ismét élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Egy hétfői sajtótájékoztatón azt mondta: „Mindenki hibás. Biden, Zelenszkij és Putyin is. Milliók haltak meg miattuk” - írta a france24.com.

Trump szerint Zelenszkij hibázott, amikor felvette a harcot Oroszországgal.

Úgy fogalmazott: „Zelenszkij nem volt felkészült, nem kellett volna háborút kezdenie egy nála húszszor nagyobb hatalommal, majd remélni, hogy mások adnak neki rakétákat.” Az amerikai elnök azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak nem kellene tovább tűrnie az ukrán vezető hozzáállását.

Trump korábban „diktátornak” nevezte Zelenszkijt, amiért nem tartott választásokat Ukrajnában. Az ukrán elnök válaszul azzal vádolta Trumpot, hogy orosz dezinformációt terjeszt, és hozzátette: Ukrajna nem eladó.

Zelenszkij egy interjúban aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok elkötelezettségével kapcsolatban. Trump a riportot „álhírnek” nevezte. Korábban azt is mondta, hogy ha újraválasztják, 24 órán belül véget vetne a háborúnak.

Az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások idején Trump nyomást gyakorolt Zelenszkijre, hogy egyezzen bele egy tűzszünetbe. Közben Oroszország folytatta a támadásokat, köztük egy rakétacsapást Szumiban, ahol legalább 34 civil vesztette életét.

Európai vezetők – köztük Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök – kiálltak Zelenszkij mellett, és elítélték Trump kijelentéseit. Kiemelték: Oroszország az agresszor a konfliktusban.

Zelenszkij meghívta Trumpot Ukrajnába, hogy személyesen is lássa a háború következményeit.

Trump eközben tovább kritizálta az ukrán vezetést, és azt mondta, az amerikai támogatásért cserébe az Egyesült Államoknak hozzáférést kellene kapnia az ukrán ásványkincsekhez.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Vörösiszapot a Tiszába!” – Videón mutatta be Magyar Péter a virágvasárnap átkozódó lelkészt
A TISZA Párt elnöke a tegnapi szöveges beszámoló után videót is közölt a vörösiszap-katasztrófát kívánó Albert-Nagy Ákosról. A lelkészt a rendőrök vitték el.


Újabb Facebook-bejegyzést szánt Magyar Péter annak a fideszes aktivistaként is tevékenykedő egykori lelkésznek, aki többedmagával próbálta megzavarni a Nemzet Hangja szavazást, a TISZA Párt kampányának utolsó, szentendrei állomásán, április 13-án.

„Íme Orbán Viktor virágvasárnapon gyűlölködő és hazaárulózó lelkésze. Egyszer a békéről és a szeretetről prédikál, majd gyerekek előtt fenyegetőzik, ordibál és a vörösiszap-tragédián gúnyolódik” – írta a videó mellé Magyar.

„Ezt teszi az emberrel a megafonos gyűlöletképzés, és ha Orbán-janicsárnak áll” – fűzte hozzá.

A TISZA Párt elnöke egy tegnapi posztban már értekezett egyet az esetről. Akkor azt írta: „Lehet-e még mélyebbre süllyedni, mint hogy egy pap Virágvasárnap azt üvöltözze gyerekek mellett, hogy vörösiszapot a hazaárulóknak a Tiszába?! Értik, az Orbánnal fotózkodó megafonos lelkész az egyik legnagyobb hazai katasztrófával gúnyolódik, amiben tíz ember meghalt, 150 honfitársunk megsebesült?! Virágvasárnap.”

A kedd reggel közölt videóban összevágták a lelkész egyik beszédét – amiben szelíden beszél a gondviselő istenről, szeretetről és lelki böjtről – azzal a jelenettel, amikor magából kikelve üvölti, hogy „árul a Tisza” és „vörösiszapot a Tiszába”. A bejátszás végén azt látjuk, ahogy Albert-Nagy Ákost bilincsben viszik el a rendőrök a szentendrei helyszínről, majd jön a kérdés:

„Tényleg ez lenne az igazi keresztény-konzervatív oldal?”

Magyar Péter a posztban megjegyzi: „Tisztelendő, hogy az Unitárius Egyház elhatárolódott a Fidesz és a Megafon magából kivetkőzött emberének viselkedésétől. Fidesz = megosztás, agresszió és gyűlöletkeltés. TISZA = béke és egy emberséges Magyarország.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Matolcsy Ádám nem tart attól, hogy letartóztatnák, ha hazajönne Magyarországra, de nem árulja el, hol él
A jegybankelnök fiát fényűző életmóddal vádolják, miközben baráti köre is érintett lehet az MNB-alapítványok vagyonának sorsában. Matolcsy Ádám tagadja a vádakat.


Matolcsy Ádám minden jövedelme legális, és már négy éve nem él életvitelszerűen Magyarországon – erről tájékoztatta a Telexet a volt jegybankelnök fia. Véleménye szerint senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, mert azok továbbra is szerepelnek a mérlegben.

A nyilvánosságra került ügyekkel kapcsolatban azt írta, a sajtó lejáratókampányt folytat ellene és édesapja, Matolcsy György ellen. Úgy fogalmazott:

„A lejáratási kísérleteket – melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben – elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom.”

Az Állami Számvevőszék jelentéséről azt mondta, szerinte az szakmaiatlan, és félrevezeti a közvéleményt.

Matolcsy szerint jelenlegi bevételeinek nagy része külföldi cégekből származik, és magyarországi vállalkozásainak nyilvános adatai is igazolják, hogy azok megfelelő jövedelmet biztosítanak a családja számára. Azt is közölte, hogy rendelkezik befektetési jegyekkel Magyarországon és külföldön is, de ezek pontos részleteit nem osztotta meg.

A Quartz Alapkezelő, a lengyel GTC és a svájci Ultima Capital ügyeivel kapcsolatban a hírportál arra volt kíváncsi, valóban Kovács Petra néven levelezett-e több cégvezetővel. Matolcsy azt írta, minden kommunikációja és tárgyalása a szabályok betartásával történt és a jövőben is így történik. A sajtóban megjelent álnévhasználattal kapcsolatban így reagált: „Bár olvastam a Kováts Petra »álnéven« írt sajtóhisztéria cikkeit,

mélységesen elítélem azt, hogy a sajtó munkatársai nőként vizionálják személyemet.”

Matolcsy azt is közölte, hogy ha tudomására jutna bármilyen közvagyont érintő bűncselekmény gyanúja, azt állampolgári kötelességből jelezné a hatóságoknak. Az ÁSZ jelentéséről azt írta, az nem bizonyít piaci versenykorlátozást, és még maga az ÁSZ is csak azt állította, hogy a vizsgált cégek nagy mennyiségű megbízást kaptak, de nem azt, hogy érdemtelenül.

Azt is megemlítette, hogy az új jegybankelnök, Varga Mihály méltatta a felújított jegybanki székházat. Száraz Istvánról és Somlai Bálintról pedig azt mondta, korábban ugyanabba a baráti társaságba tartoztak, de az utóbbi időben a kapcsolatuk megritkult.

Az MNB-alapítványi tulajdonban lévő cégek részvényértékével kapcsolatban azt írta, a GTC és az Ultima esetében jelen vannak intézményi befektetők, például a PZU, az Allianz vagy az NN. A GTC esetében szerinte a konszolidált mérleget kellene alapul venni, nem a részvényárfolyamot. A hosszú távú árfolyameséssel és az értékelési módszerek közötti különbségekkel kapcsolatban nem adott választ.

A svábhegyi villa kapcsán, amit korábban az MNB egyik alapítványa kutatóközpontként vásárolt, majd eladott, azt írta, soha nem költözött be, csak egy időre bérelte. A bérleti lehetőséget a Quartz Alapkezelő közvetítette számára, és szerinte ez megfelelt az alapkezelő által képviselt vagyongazdálkodási politikának. Azt is hozzátette, hogy a bérlés idején az ingatlan már nem volt alapítványi tulajdonban.

Arra a kérdésre, hogy miért írta a felesége a villa egyik szobájáról készült kép alá, hogy „újra otthon”, azt válaszolta, hogy ez Magyarországra vonatkozott, mivel éppen külföldre költöztek. Azt is megemlítette, hogy előtte egy másik bérelt lakásban lakott, amiről nem születtek ilyen hírek.

Azt nem kívánta elárulni, hogy jelenleg hol él,

családi okokra hivatkozva. Annyit elmondott, rendszeresen hazalátogat, legutóbb április elején járt Magyarországon, és

szerinte nincs oka tartani attól, hogy letartóztatnák.

Azt is kijelentette, hogy az Állami Számvevőszék nem kereste meg őt vagy az érdekeltségeit az ellenőrzés során. Ezt az ÁSZ is megerősítette, hozzátéve, hogy jelenleg sincs folyamatban olyan eljárás, amelynek keretében megkeresték volna Matolcsy Ádámot. Az ÁSZ azt közölte, nem kívánják kommentálni Matolcsy azon kijelentését, hogy az MNB-ügy politikai indíttatású.


Link másolása
KÖVESS MINKET: