Bezuhantak az akkugyárak, mélyrepülésben az ipar - Sokkal rosszabbul teljesített a magyar gazdaság az előzetes várakozásoknál
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 második negyedévében a nyers adatok szerint 1,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értéket – jelentette az MTI-nek kedden első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A Portfolio által megkérdezett elemzők azt várták, hogy az előző negyedévhez képest 0,5 százalékos, a tavalyi második negyedévhez képest pedig 2,3 százalékos lendületet produkál a gazdaság. Ezt a valóság jócskán alulmúlta.
A KSH jelentése szerint az előző negyedévhez képest - a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint - a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent.
A Portfolio megfogalmazása szerint a fő tanulság, hogy az export húzóereje eltűnt. A gyenge európai konjunktúra, az elektromos autózás terjedésének látványos megtorpanása alaposan leapasztotta a kivitelünk iránti keresletet. Ez pedig azt jelentette, hogy a gazdaság két fontos motorja is alapjáratba került.
A legnagyobb a baj az iparunkkal: áprilisban 2,4, májusban pedig 4,9 százalékkal volt gyengébb, mint az előző év azonos időszakában (a júniusi adatokat még várjuk). Ez keményen visszahúzza a gazdaságot, a kormány pedig nehezen magyarázza ki, hogy a rommá támogatott akkugyártás áprilisban 23, májusban pedig 32 százalékkal zuhant. A járműipar egésze áprilisban még 7 százalékkal növekedett, de májusban már 14,5 százalékkal esett vissza.
Nagy Márton korábban úgy fogalmazott: „azt vártuk, hogy az első negyedévhez képest lesz további javulás, de úgy tűnik, főként az ipar miatt, hogy ez veszélyben van”.
A KSH első, hagyományosan szűkszavúbb közlése szerint a gazdasági teljesítmény növekedéséhez legnagyobb mértékben az építőipar és az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágak teljesítménye, valamint a termékadók és -támogatások egyenlegének alakulása járult hozzá. A gazdasági növekedést fékezte a nemzetgazdaság egészében nagy súlyt képviselő ipar hozzáadott értékének csökkenése. Vagyis – a Portfolio magyarázata szerint – az export gyengélkedése miatt az ipar visszaesik, a fogyasztás lassú élénkülése miatt a szolgáltatási ágazatok egy részében nincs igazi lendület.
Ez azt jelenti, hogy a kormány visszafogottabb, 2,5%-os GDP-növekedési várakozásaihoz is olyan komoly élénkülésre lenne szükség a második fél évben, aminek jelenleg nem látszanak nyomai. A gazdasági lap gyors számításai szerint a következő két negyedévben komoly, 2-2%-os negyedéves alapú GDP-bővülésre lenne szükség.
A második fél évvel kapcsolatos elemzői várakozás némileg optimistább, az elemzők szerint az jobban alakulhat, mint az első. Ezt hajthatja a 10% körüli reálbéremelkedés, ami felpezsdítheti a vásárlási kedvet.
A GDP második negyedévi részletes adatait szeptember 3-án közli második becslése alapján a KSH.