Bezárhat a hazai fürdők egy része: sok a kiadás, még több bevétel kellene, sokan belerokkanhatnak
Magyarország gazdag termál- és gyógyvizekben, a fürdők viszont az elmúlt években egyre nehezebb helyzetbe kerültek. Hazánkban több mint 400 fürdő és uszoda működik, de a Covid-járvány és gazdasági nehézségek komoly problémákat hoztak.
„A turizmusban már pozitív tendenciát kommunikál a kormányzat a szálláshelyadatok alapján, mi, fürdők azonban még azt látjuk, hogy a 2024-es vendégforgalom nem érte el a 2019-est. Ez szerintünk egyébként alapvetően arra vezethető vissza, hogy az elmúlt két évben jelentős volt az infláció mértéke, az emberek egy része már nem engedheti meg magának, hogy olyan gyakran járjon strandra, mint korábban. Tehát a vendégkörünk egy része eltűnt, vagy kevesebbet jár” – nyilatkozta a Pénzcentrumnak Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára.
A pandémia alatt moratórium volt, utána azonban a megnövekedett működési költségek miatt nem volt más választásuk a fürdőknek, mint a jegyárak emelése.
„Az általános energiaáremelés drasztikusan érintette a fürdőket, hiszen mi óriási villamosenergia-felhasználók vagyunk, de van egység, amely a gáz miatt is érintett. Illetve ezt kevesen tudják, de 2024. január 1-től a víz és csatornadíjak a nem lakossági fogyasztóknak drasztikusan megemelkedtek, átlagosan háromszor annyit kell fizetni a fürdőknek, mint korábban. De ott vannak még a vegyszerek költségei és a költségbérköltségek is, emellett életbe lépett egy új közfürdős rendelet, amelyik szigorúbb szabályokat ír elő, ami szintén emeli a költségeket a vízvizsgálatok, illetve a vegyszerhasználat kapcsán, és a gyógymedencék átalakítása is hátravan még sok helyen” – magyarázta a szakember.
Összességében az látszik, hogy a 2019-es látogatószámnak a 90 százaléka volt 2024-ben a vendégforgalom, ami árbevételben ugyan több, de ez csak a kényszerű áremelés miatt van.
Magyarországon összesen több mint 400 vizes létesítmény van: ebben benne vannak a sportuszodák is, illetve a szezonálisan működő és lokálisan érdekes fürdők, amik például egy kistelepülésen egy vagy két medencével működnek június elejétől maximum szeptember végéig.
A SZÉP-kártyát illető döntéseknek van pozitív és negatív oldala is, viszont az eredeti cél szerinti felhasználást az intézkedés ugye csökkenti. Mi azt szeretnénk, hogy tényleg csak arra lehessen használni, amire eredetileg kigondolták. Viszont a 120 ezres aktív Magyarország zseb összegét sportolási célra is fel lehet használni, ami a mi szempontunkból jó, hiszen sok egységünkben van sportmedence is. Ebben egy kis pozitívumot látunk azért” – mondta az idei tervekről a főtitkár.
A félelem ettől függetlenül nem múlik: a kialakult helyzet miatt sok fürdő táncol pengeélen, de a kényszerű bezárást mindenki szeretné elkerülni.