Bemutatjuk azokat a kastélyokat, amiket gyönyörűen felújítottak, és most ingyen magánkézbe adnak
Ahogy arról korábban írtunk, első körben nyolc magyarországi kastély kerülhet ingyen magánkézbe az úgynevezett kastélytörvény alapján. Ezek a bajnai Sándor-Metternich-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a nádasdladányi Nádasdy-kastély, a sümegi püspöki palota, a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a tatai Esterházy-kastély, a dégi Festetics-kastély, valamint a majki kamalduli remeteség és a hozzá kapcsolódó Esterházy-kastély.
A törvény kapcsán Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára kifejtette, hogy nagyon szigorú feltételeket szabtak a leendő tulajdonosoknak, és a kastélyokat nem „ingyen osztogatja” az állam, hanem komoly teherrel és kötelezettségekkel együtt. A XX. század közepének mostoha körülményeit úgy mutatta be, mintha a kastélyok jelenleg is romos, lepusztult állapotban lennének. Ha azonban megnézzük a most listára került kastélyokat, nem egészen ezt látjuk.
A nádasladányi Nádasdy-kastélyban, ami egyébként számos film forgatási helyszíne is volt, ilyen állapotok várják a látogatókat (fotók: nadasdykastely.hu):




A szabadkígyósi Wenckheim-kastély jelenleg így néz ki (fotó: szabadkigyosikastely.hu):



Az épület történetéről az állami tévé kulturális csatornáján egy remek bemutatót is megtekinthetünk:
A füzérradványi Károlyi-kastély sem épp olyan benyomást kelt, mint ami épp össze akarna dőlni (fotók: fuzerradvanyikastely.hu):



Egy igazi ínyencség: a Károlyi-kastélyt nem más mutatja be, mint maga a kastélytörvény kitalálója, Lázár János építési és közlekedési miniszter:
A tatai Esterházy-kastély is az első körösök között van, az így néz ki manapság:



Lánszki Regő azt mondta: nagyon bízik benne, hogy vannak olyan hazai tulajdonú vállalkozások, egyházak, önkormányzatok vagy akár magánszemélyek, akik éreznek egyfajta közös felelősségvállalást, és megéri nekik pénzt fordítani a kastélyokra,