Belehalnak a helyiek az oxigénhiányba a világ legmagasabban fekvő városában
"Az oxigén hiánya miatt kialakuló betegségre flebotomia, a vérleadás az egyik Peruban alkalmazott gyógymód; pár hónapra enyhíti a tüneteket" - mondja Villafuerte. De az eljárás nehézkes, és szintén elveszi az oxigént a testtől - ami - kontraproduktív módon - még gyorsabban ösztönözheti a vörösvértestek képződését. E mellett gyógyszerek is tudnak segíteni a helyiek állapotán.

"Néhány kollégám fiatalon, 50, 48, 45 éves korában halt meg"
- mondta egy helyi lakos a portálnak. A robbanások és az alagút összeomlása halálos események gyakoriak a bányászatból élő közösségben.
"Nincs érvényben semmilyen biztonsági szabályozás" - mondja César Ipenza, limai székhelyű környezetvédelmi ügyvéd. "Ezért vannak balesetek szinte folyamatosan" - teszi hozzá.
A legtöbb bányatulajdonos nem ad fizetést a munkavállalóknak, ehelyett havonta egy, vagy több napon megengedik nekik, hogy vigyenek haza mindent, amit találnak. Ez, a "cachorreo"-nak nevezett rendszer óriási lottóvá változtatja az életet.
Ipenza "rabszolgaság egyik formájának" nevezi.

A nőket nem engedik be a La Rinconada aranybányáiba, ám sokan megpróbálnak abból élni, hogy apró aranyrögöket keresnek a kidobott sziklákban. A bányászok zsákmányaikat a város számos kis üzletének egyikébe iszik, amelyek megvásárolják tőlük az aznapi "fogást".
Peru kormánya tervezi az illegális bányászat „szabályozását”, ami javíthatja a munkakörülményeket. Eddig azonban nem sok minden történt.
Itt nézhetsz meg egy rövid angol nyelvű videót a városról: