HÍREK
A Rovatból

Balog Zoltán elismerte, hogy egyetértett a bicskei igazgatóhelyettes kegyelmi kérvényével, de nem mond le, marad a református egyház élén

„Tévedtem és hibáztam. Akitől ezért bocsánatot kell kérnem, attól bocsánatot kértem és kérek. Döntést nem hoztam, a pedofília bűnének egyértelmű elutasítása számomra soha nem képezte vita tárgyát és nem is fogja” - mondta többek között a püspök.


Balog Zoltán református püspök videón nyilatkozott arról, hogy milyen döntést hozott kedden az összehívott zsinat. A beszédéből kiderült, hogy marad a posztján, nem mond le.

Közlése szerint többek között azért nem mond le, mert a Novák Katalin által jóváhagyott kegyelmi ügyben nem volt döntési jogköre, és nem is ő kérte. Azt elismerte, hogy az államfő tanácsadójaként egyetértett a kegyelem megadásával.

A püspököt kedden hallgatta meg a Magyarországi Református Egyház legfőbb törvényhozó testülete, a zsinat, ahol "a személyét és egyházát ért támadásokat" tárgyalták meg. A gyűlésen a tisztségviselők négyötöde vett részt, és a végén "véleménynyilvánító titkos szavazással" a jelenlevők 86 százaléka bizalmáat adott neki.

"Ezt én nekik hálásan köszönöm. Az elnökségi tanács négy püspök, négy főgondnok

határozottan arra kért, gondoljam át közéleti szerepvállalásaimat, hogy azok mennyiben egyeztethetők össze a zsinat lelkészi elnöki megbízatásommal. Ennek a kérésnek eleget fogok tenni. Ha szükséges, kész vagyok összehívni a zsinat legfőbb törvényhozó testületünk ülését. Tudatában vagyok annak, hogy a támadások ezzel nem érnek véget, de egyházunk kormányzóinak bizalma erőt ad ezek elviseléséhez"

- modta Balog Zoltán. Ugyanakkor elutasította azokat a törekvéseket, amelyek az egyházát olyan dolgokba akarnák belerántani, amelyhez semmi közük - tette hozzá.

"Kegyelmi kérvényekkel egyházunk egyetlen testülete sem foglalkozott és nem is foglalkozik.

Én mint a zsinat lelkészi elnöke és egyben a köztársasági elnök tanácsadó testületének tagja kötelességemnek tartom egyházunk nyilvánossága előtt válaszolni a vádakra. Természetesen mindenki által tudott, hogy elnök asszonnyal régi munka- és jó emberi kapcsolatban vagyok. Ő egyházunk egyik hűséges tagja. Erről az elmúlt években határon innen és túl sokan meggyőződhettek. Az is tudható, hogy 15 ismert közéleti, tudományos, egyházi és a kultúrát alakító személlyel együtt tagja vagyok a köztársasági elnök tanácsadó testületének.

Ha az elnök kérésére bármilyen ügyben állást foglalok, az kizárólag rá tartozik. Akár tévedtem, akár nem. Tiszteletben tartom azt, ahogy ő ezt az ügyet lezárta"

- közölte a püspök.

A videóbeszédében emlékeztetett rá, hogy 2016-ban - minisztersége idején - a szakterület terjesztette fel a bicskei gyermekotthon igazgatóját kitüntetésre, amit az akkori köztársasági elnök aláírt. Mikor felmerült a gyanú a vezető ellen, akkor azonnal felfüggesztette és vizsgálatot rendelt el, majd a büntetőeljárás végén börtönbe is került. A volt igazgatóval nem találkozott és kegyelmi kérvényt sem nyújtott be.

K. Endre, volt igazgatóhelyettes érdekében is mások fordultak a köztársasági elnökhöz kegyelmi kérvénnyel. Ő pedig "az előzetes vélemények és a rá és életére vonatkozó információk" alapján egyetértett a kegyelem megadásával.

"Tévedtem és hibáztam. Akitől ezért bocsánatot kell kérnem, attól bocsánatot kértem és kérek. Döntést nem hoztam, a pedofília bűnének egyértelmű elutasítása számomra soha nem képezte vita tárgyát és nem is fogja"

- tette hozzá Balog Zoltán.

Úgy véli, hogy nem azért kell bocsánatot kérnie, mert egy kegyelmet kérő ember mellé állt. "Ilyet Mádl Ferenc elnöksége óta hivatalból és lelkipásztorként többször megtettem". Azért kér elnézést, mert egyházának kárt okozott az üggyel.

"Ezt mélységesen sajnálom, és az enyéimtől, minden reformátustól bocsánatot kérek, bocsássanak meg. De arról, hogy ennek milyen következménye legyen egyházunkban, nem a média, nem az ellenzék, nem a kormány dönt, hanem kizárólag választott egyházi tisztségviselőink. Ezért is köszönöm támogatásukat".

Végül arra kérte egyháza tagjait "és a jóakaratú embereket", hogy ne engedjék a gyűlöletkeltést eluralkodni sem a világban, sem az egyházban, hanem "azért imádkozzunk, hogy a békesség és a szeretet uralkodjon közöttünk".

VIDEÓ: Balog Zoltán beszéde

Forrás: Infostart


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán beszédet mond március 15-én, itt a jelszava: Egy maroknyi lázadó a birodalom ellen
Ahogy ez szerintük 1848-ban is volt. A hivatalos állami megemlékezés március 15-én 10 óra 30 perckor lesz a Nemzeti Múzeumnál.


Megjelent a kormány március 15-is kisfilmje. A videó elején elsősorban 1848-as festményekkel operálnak, miközben Korbuly Péter jól ismert hangján azt hallhatjuk:

„Egy maroknyi lázadó a birodalom ellen”.

Majd úgy folytatják: „Így volt egy '48-ban, és így van ez ma is”.

A kisfilm érdemi mondanivalója, hogy a kormány az embereket március 15-én 10 óra 30 percre várja a Nemzeti Múzeumhoz az állami megemlékezés keretében. A szokásoknak megfelelően ott beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tavalyi évhez hasonlóan ugyanezen a napon várja híveit Magyar Péter is. A Tisza Párt elnöke a budapesti Andrássy úton tart megemlékezést március 15-én 15 órától. Ahogy illik, ők is készítettek hozzá egy figyelemfelhívó videót:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Több mint száz magyar tudós állt ki Ukrajna mellett és a magyar kormány politikája ellen – Jeszenszky Géza Ungváry Krisztián is köztük van
Az aláírók nagy többsége már három éve is kiadott egy hasonló nyilatkozatot, de a mostanit megtoldották aktuális mondatokkal, például az Egyesült Államok szerepéről.


Három éve, nem sokkal az orosz-ukrán háború kitörése után magyar tudósok álltak ki Ukrajna és az ukrán tudományos élet tagjai mellett a függetlenségi harcukban. Akkor több mint százan írták alá a nyilatkozatot, és most, 2025 márciusában is 100 felett jár már azoknak a száma, akik újból szolidaritást vállaltak „Ukrajna népe, hadserege, kormánya és elnöke mellett” – derül ki több független szerkesztőségbe eljuttatott levelükből. Most azonban közleményüket kiegészítették Amerika szerepével is.

Mint írják, Donald Tump „Ukrajna számára teljesíthetetlen békefeltételeket szab és ezektől teszi függővé a további gazdasági és katonai segélyezését.”

Hozzáteszik,

elítélik „Magyarország kormányának erkölcsileg kifogásolható álláspontját, mivel feltételek és garanciák nélküli tűzszünetet, illetve „békét” kíván Ukrajnával elfogadtatni.”

Ugyanakkor egyetértenek „azokkal az európai országokkal, amelyek más államokkal összefogva tovább kívánják támogatni Ukrajna küzdelmét, hogy csakis kellő garanciákkal biztosított békét kössön az őt megtámadó agresszorral.”

A kiállást aláírta többek között Nádasdy Ádám nyelvész, Rácz András Oroszország-szakértő, Bozóki András politológus, volt kulturális miniszter, Ungváry Krisztián és Jeszenszky Géza történész (utóbbi az Antall-kormány volt külügyminisztere) és Szathmáry Eörs evolúcióbiológus.

Az aláírók teljes névsorát a 444-en lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Zseniális videóval trollkodta meg Trump vámháborúját egy kanadai tartomány vezetője
Wab Kinew az Instagramon tette közzé, ahogy aláírja a rendeletet, amivel leszedik az amerikai italokat a boltok polcairól. Eközben Trumpot utánozva azt mondta, hogy ez egy csodálatos rendelet.


Már az alkoholos italok piacára is begyűrűzött az Egyesült Államok és Kanada közötti kereskedelmi vita – írja a Washington Post. Több kanadai tartomány úgy döntött ugyanis, hogy leveszik az amerikai italokat a polcokról, miután Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be bizonyos kanadai termékekre.

Válaszul Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy ő is 25 százalékos vámot vet ki különböző amerikai termékekre. Ezek közül nagyjából 21 milliárd dollárnyi terméket, például söröket, borokat és tömény italokat már most érint a rendelet.

Manitoba tartomány vezetője, Wab Kinew egy Instagram-videóban jelentette be, hogy aláírt egy rendeletet, amely szerint eltávolítják az amerikai alkoholokat a tartomány üzleteiből. A videóban Trump beszédstílusát utánozva humorosan annyit mondott:

„Ez egy csodálatos rendelet, gyönyörű rendelet.”

A videót egy nap alatt több mint 6 millióan látták, és tízezrével érkeztek rá a kommentek. Az egyik legnépszerűbb hozzászólás így szólt: „Amerikai vagyok, és támogatom az üzenetet.”

Manitoba mellett Ontario, Új-Skócia, Brit Columbia, Új-Brunswick, Újfundland és Labrador is hasonlóan döntött.

Mindez jelentős gazdasági hatásokkal járhat a Washington Post cikke szerint. Tavaly ugyanis az Egyesült Államok több mint 300 millió dollár értékű tömény italt, 422 millió dollárnyi bort és 41 millió dollár értékű sört exportált Kanadába. Kanada pedig összesen 771 millió dollár értékű alkoholt exportált Amerikába.

Chris Swonger, az Amerikai Szeszipari Tanács vezetője azt mondta, hogy

„évtizedek óta nem volt vám az Egyesült Államok és Kanada között a tömény italok kereskedelmében”.

Kentucky állam különösen érintett lehet: ott a bourbon gyártása évente mintegy 9 milliárd dolláros bevételt hoz, és több mint 23 ezer embernek ad munkát. Andy Beshear, Kentucky demokrata kormányzója korábban bírálta Trump vámintézkedéseit, és hangsúlyozta, hogy ezek „rendkívül nehéz helyzetet teremtenek majd az emberek számára”.

Trump közben átmeneti engedményt adott az autógyártóknak: egy hónappal elhalasztotta bizonyos Kanadából és Mexikóból importált autókra vonatkozó vámok bevezetését, miután telefonon egyeztetett a General Motors, a Ford és a Stellantis vezetőivel, akik késleltetést kértek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
15 év után ismét golyó által végeznek ki egy halálraítéltet az Egyesült Államokban
A férfit több mint 23 éve ítélték halálra, de a végrehajtást többször el kellett halasztani, mert nem volt méreginjekció az államban. A golyó általi halált végül maga az elítélt kérte.


Brad Sigmont helyi idő szerint péntek este kivégzik Dél-Karolinában. Ha nem kap kegyelmet az utolsó pillanatban, 15 év után ő lesz az első ember az Egyesült Államokban, akit öl meg az állam.

A tervek szerint 67 éves férfit este hat órakor a kivégzőkamrába kísérik, ahol egy székre szíjazzák, és egy célpontot helyeznek a szíve fölé. Ezután egy csuklyát húznak a fejére, majd három kiképzett lövész egyszerre adja le a halálos lövéseket.

Sigmon korábban háromszor is közel került a kivégzéshez, de mindig elhalasztották, mert Dél-Karolina nem tudott beszerezni méreginjekciót. Az elítélt azért választotta a kivégzőosztagot, mert nem akarta sem az elektromos széket, sem a méreginjekciót.

Ügyvédei szerint attól félt, hogy az elektromos szék „élve megsütné”, a pentobarbitál injekció pedig tüdővizenyőt okozna, amelytől fulladásos rohama lehetne halála előtt.

A kivégzésre a halálsor közelében kerül sor, ahol Sigmon az elmúlt 23 évet töltötte. Az eseményt ügyvédje, az áldozatok hozzátartozói és három újságíró figyeli majd egy golyóálló üveg mögül. A lövészek 4,6 méterről (15 láb távolságról) tüzelnek rá, speciális lövedéket használva, amely a becsapódáskor széttörik, hogy gyors halált okozzon.

Sigmont azért ítélték halálra, mert brutálisan meggyilkolta volt barátnője szüleit. A nyomozók szerint egy baseballütővel támadt rájuk, miután kilakoltatták az általuk tulajdonolt lakókocsiból.

A szülők külön szobákban voltak, ő pedig oda-vissza járkált, míg halálra verte őket.

Ezután fegyverrel elrabolta volt barátnőjét, de a nő elmenekült az autóból. Sigmon utána lőtt, de nem találta el.

A rendőrségi vallomásában ezt mondta: „A célom az volt, hogy megöljem őt, majd magamat. Az volt a szándékom végig. Ha én nem kaphattam meg, akkor más se.”

Dél-Karolina azért vezette be újra a kivégzőosztagot, mert az állam nem tudott méreginjekciót beszerezni, és a törvények nem engedik, hogy a gyártók névtelenek maradjanak. Emiatt több mint tíz évig nem hajtottak végre kivégzéseket, mert a bírók nem tűztek ki dátumokat, ha az egyetlen elérhető módszer az elektromos szék volt.

Sigmon ügyvédei a kormányzóhoz fordultak, hogy kegyelmet kérjenek neki. Azt állítják, hogy a férfi példás magatartású rab, akiben a börtönőrök megbíznak, és minden nap dolgozik azért, hogy jóvátegye tettét. Utolsó vacsoráját halálra ítélt rabtársaival tervezi elfogyasztani, és minden pénzét elajándékozza.

Péntek este a börtönigazgató kapcsolatban lesz a kormányzóval és az államügyészséggel. Ha nem érkezik újabb jogi kifogás, és a kormányzó nem ad kegyelmet, akkor Sigmont kivégzik. Dél-Karolinában 1976 óta egyetlen kormányzó sem adott kegyelmet halálra ítélt rabnak.

(via AP News)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk