Bagdy Emőke a Pride-ról: A szokatlan látvány, a gomolygó tömeg és a szélsőséges ingerek félelmet kelthetnek a gyerekekben
Bagdy Emőke klinikai szakpszichológust a Mandiner kérdezte arról, milyen hatással lehet a gyerekekre a Pride. A szakember szerint tudományosan megalapozott hatásvizsgálatok jelenleg nincsenek, ezért ilyen esetben a pszichológus a fejlődéslélektan ismereteire támaszkodhat. Úgy véli, életkori bontásban érdemes megvizsgálni, hogy egy gyermek mikor képes értelmet adni annak, amit lát vagy átél. Hozzátette azt is, hogy „általános gyerek sincs, csak különböző korúak, és a fejlődésük szintjétől függ, hogyan reagálhatnak.”
Elmondta, hogy tízéves korig a gyerekek „önismereti zárlatban élnek”, vagyis ebben az időszakban még nincs meg bennük az önálló kritikai gondolkodás, ezért a világ értelmezésében a szülőkre és a tanítókra támaszkodnak. Ha a gyermek hall a Pride-ról, akkor azt jellemzően a szülei révén teszi, és az ő véleményüket ismétli vissza.
Szerinte a kisgyermekek kedvenc élményei olyan képeken alapulnak, ahol emberalakokkal vagy állatokkal azonosulhatnak. „A Pride előbb generál félelmet, mint vonzalmat” – fogalmazott.
A pszichológus
Hangsúlyozta: „A kamasz egész előtörténete reagál ilyenkor, nem csak azok az órák számítanak, amelyeken a Pride-hatást átéli.” Hozzátette, hogy érett ifjúkorban a reagálás már egyénibb, de a társas véleményhez való igazodás és a normák ereje továbbra is jelentős.
Bagdy Emőke 2020-ban a Meseország mindenkié című könyv kapcsán szólalt meg először ilyen témában, majd úgy fogalmazott, hogy elfogadhatatlannak tartja, ha valakit a többségtől való különbözősége miatt megbélyegeznek. 2022-ben Németh Szilárd mellett kampányolt, egy évvel később pedig megkapta a Laposföld-díjat. Az indoklás szerint azért, mert évek óta képviseli a szexuális fejlődéssel és nemi szerepekkel kapcsolatos elavult nézeteket, rendszeresen tesz gendertagadó és homofób kijelentéseket, és sokszor használ bonyolult tudományos kifejezéseket nehezen követhető módon.
A díj odaítélését akkor egy Mandinernek adott interjúban utasította vissza: „Van egy meggyőződésem, identitásom, vállalom azt, aki vagyok, és azt, amit gondolok. Ezt viszont a szabadság eszméjét, s a szabadság lobogóját cipelők nehezményezik, miközben ők maguk azok, aki nem örülnek a szabad véleménynyilvánításnak.”
A parlament nemrég megszavazta a gyülekezési jogról szóló törvény módosítását. A kormány ezt elsősorban a Pride korlátozása érdekében kezdeményezte. A jogszabály olyan formában változott, hogy a „gyermekek védelmére” hivatkozva akár más nyilvános rendezvények, tüntetések megtartása is ellehetetlenülhet.