Azt hitte, hogy kollégái más nyelven kezdtek beszélni, pedig egészen más miatt nem értett egy szót sem
Agydaganatot diagnosztizáltak egy 43 éves, háromgyerekes anyukánál, miután nem értette kollégái beszédét az értekezleten, írja a The Sun. Lucy Woodhouse először erős fejfájásokat tapasztalt, amiket a fáradtságnak és a stressznek tulajdonított, majd az orvosi vizsgálatok során kiderült, hogy egy golflabda méretű daganat található az agyában.
Lucy szerint a daganat a fogamzásgátló injekciók, a lombikbébi programhoz kapcsolódó kezelések és a hormongyógyszerek miatt alakulhatott ki, amelyek mind progeszteron hormont tartalmaznak.
„Két évvel az agydaganatom diagnózisa előtt kezdtem el a hormonkezeléseket. Azt hiszem, a daganat az ösztrogénből és a progeszteronból táplálkozott” – mondta Lucy.
A meningeoma, vagyis az agyhártyadaganat az agydaganatok leggyakoribb típusa, és a nőknél kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál. Egy 2013-as dán tanulmány szerint a menopauza utáni hormonkezelések növelhetik a meningeóma kockázatát. Ugyanakkor egy 2021-es kutatás megkérdőjelezte a terhesség és a meningeoma közötti kapcsolatot.
Lucy már 1997-ben kapott Depo-Provera fogamzásgátló injekciókat, és 2013-ban három lombikbébi körön is átesett. 2021-ben a Mirena spirált is beültették neki, amely szintén progeszteront tartalmazott. Az orvosok most azt tanácsolták neki, hogy hagyja abba a hormongyógyszerek szedését.
A meningeomák tünetei attól függenek, hogy a daganat hol helyezkedik el az agyban. Lucy tapasztalatai alapján nála a fejfájások mellett a beszédértés zavara is jelentkezett.
„Egyik este mesét olvastam az ötéves kisfiamnak, és ugyan el tudtam olvasni a szavakat, de nem tudtam kimondani őket. Valami nem stimmelt a szemem és a szám között” – mesélte Lucy.
Miután az MRI-vizsgálat kimutatta a daganatot, Lucy komoly műtéten esett át. A beavatkozás sikeres volt, bár a daganat mindössze három milliméterre volt a látóidegétől, ami akár a megvakulásához is vezethetett volna.
Lucy állapota folyamatosan javul, de időnként még mindig memóriagondokkal küzd.
„Van egy jókora sebhelyem, de nagyon jól vagyok. Van néhány kopasz folt is a fejemen, és a memóriám sem a legjobb” – mondta. Azt tanácsolja mindenkinek, aki hasonló tüneteket tapasztal, hogy mihamarabb forduljon orvoshoz, különösen akkor, ha hormonkezelésen esett át.
Az brit egészségügyi szolgálat (NHS) szerint a hormonpótló kezelések (HRT) általában nem okoznak súlyos mellékhatásokat, de a hosszú távú használat összefüggésbe hozható a meningeoma fokozott kockázatával. Az orvosok azt javasolják, hogy a páciensek konzultáljanak orvosukkal, ha aggódnak a hormonkezelések miatt, és szükség esetén váltsanak biztonságosabb alternatívára.