Az oroszok kezdik unni Snowdent, barátnője pedig fotókkal fecseg
A Daily Mail emlékeztet arra, hogy nem az ő egyetlen ilyen „menekült” Oroszországban. 1966-ban szökött Moszkvába George Blake brit kettős ügynök, akit hazájában 42 év börtönre ítéltek. A 96 éves Blake a mai napig háborítatlanul él a főváros közelében lévő dácsájában, nem élvez rendkívüli őrizetet, sőt, tavaly nyilatkozott is az orosz állami médiának és dicsérte az SZVR-t, a szovjet KGB utódát.
Blake-et hazájában árulónak bélyegezték meg, Snowdennek viszont több millió rajongója van világszerte és – természetesen az amerikai és a brit hatóságokat leszámítva – hősnek tekintik.
Ő maga is úgy vélekedik leleplezéseiről, hogy „közszolgálatot teljesített”, mert rávilágított arra, hogy az amerikai és brit titkos szolgálatoknak milyen ellenőrzési képességeik vannak és hogy milyen mértékben élnek ezekkel vissza. Többek között arra világított rá a Guardiannel és a Washington Posttal együttműködve, hogy az Államokban szinte valamennyi telefontársaság a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) dolgozik, és hogy a hivatal naponta több száz millió írott üzenetet „fog el” világszerte. Az ügy legkellemetlenebb része az volt, hogy kiderült: több mint száz politikai vezetőt hallgattak le az öt kontinensen, köztük Angela Merkel német kancellárt. A magánszemélyek megfigyeléséhez igénybe vették a Google-t és a Facebookot is.
Moszkvában töltött öt éve alatt Snowden ritkán mutatkozott a médiában. Kezdetben Skype-on keresztül részt vett olyan más országokban tartott konferenciákon, amelyek a hozzá közel álló témákkal foglalkoztak, de ezek is megszűntek. A Twitteren keresztül is ritkán ad hírt magáról. A Guardiannek is csak telefonon adott interjút.
Úgy tűnik azonban, hogy kezd megromlani a kapcsolata befogadóival.
Bár éppen tavaly hosszabbították meg oroszországi tartózkodási engedélyét 2020-ig, nemrégiben a közösségi médiában bírálta a márciusi választásokon elkövetett csalásokat, valamint a Kremlnek a szólásszabadság elleni lépéseit.

Még olyan pletykák is elterjedtek, hogy Permbe küldték, az Ural-beli város a szovjet időkben gulagjairól vált hírhedtté. Ezt ugyan rossz viccnek nevezték, de valami mégis gyanús: a múlt héten Snowden barátnője, Lindsay Mills amerikai táncosnő és fotós feltett egy fényképet az Instagramra, amint éppen egy nyiladozó orgonabokor illatát szívja magába. A virágok kedvelői szerint az orgona Moszkvában már elvirágzott, az Uralban és Szibériában azonban még csak bimbózik.
Az tény, hogy Lindsay már 2014 júliusában csatlakozott kedveséhez, és az abban az évben készült Citizenfour című dokumentumfilmben ő is feltűnik. Az viszont nem derült ki, hogy az állítólagos lakásukban forgatott képsorok valóban otthonukban készültek-e, mert az biztos, hogy csakis Putyin kémszervezetének jóváhagyásával filmezhették őket.
Lindsay Mills, aki magát „világutazó, rúdtáncos szuperhősnek” nevezi, mindenesetre sok olyan szelfit tesz fel a közösségi oldalra, ahol a háttér falusi környezet.

A színhely bárhol lehet Oroszországban, hiszen ő, ellentétben barátjával, szabadon utazhat. Közös képük ritkán jelenik meg: a legutóbbi az idén, Valentin-napkor készült, de hogy hol, az rejtély.

Oroszországban a független megfigyelők borúlátóak Snowden jövőjével kapcsolatban. Alekszandr Golc tekintélyes katonai szakértő így nyilatkozott a Mailnek: „Snowden elveszett ember, aki játékszerré vált az orosz titkos szolgálatok kezében. Kifacsartak belőle minden információt, majd arra használták fel, hogy az ő példáján keresztül mutassák be: nincs szabadság Nyugaton.
Snowden a körülmények foglya. Már nem ura saját helyzetének.”
Snowden, aki a Guardiannek adott interjúban leszögezte: nem bánt meg semmit, elmondta, hogy amikor nyilvánosságra hozta a titkos adatokat, érezte, hogy ez egy végpont, ahonnan nincsen visszaút.