Az idősebb erdők jobban megbirkóznak a klímaváltozással
Az erdőkkel kapcsolatban Magyarországon is számos megállapítás született. Mint arról a WWF a 2017-ben magyarországi és olasz partnerszervezetek együttműködésében indított Life4Oak Forests projekttel kapcsolatban beszámolt:
minél idősebb egy erdő, annál inkább várható, hogy gazdag élővilágnak ad otthont.
„Az erdőgazdálkodás évszázadai során az őserdők szinte teljesen megsemmisültek Európában. Mivel a száz-százhúsz év körüli fák – tölgyek esetén körülbelül 150 év – ipari szempontból már gyakran veszítenek értékükből, az általános gyakorlat szerint ennél idősebb fákból álló erdőket csak kivételesen őriznek meg azok tulajdonosai, kezelői. Európa nagy részén ezért nem találunk olyan tájat – a védett területeket is beleértve – ahol százévesnél idősebb erdőkből sok lenne” – írja a WWF.
A fentiek tekintetében aggasztó az a tény, hogy Magyarországon csupán százhúszezer hektár százéves vagy annál idősebb erdő található (ez a természetes erdők egytizede), százhúsz éves erdőből már csak negyedannyi található, százötven évesből pedig alig pár ezer hektár.
A WWF Magyarország már 2016-ban figyelmeztetett: az ország erdőterületének alig két százalékát teszik ki az élővilág megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, 120 évnél idősebb erdők. „Harmaduk nem áll természetvédelmi oltalom alatt. A védett és fokozottan védett állami területen található öreg erdők több mint felén pedig fakitermelés folyik.”
Az idősebb erdők háborítatlan megőrzése lehet a túlélésünk egyik kicsinek tűnő, de annál fontosabb eleme.
Forrás: ScienceDaily, WWF Magyarország, Phys.org