HÍREK
A Rovatból

„Az emberek azt hiszik, hogy marslakó vagy” – az ukrajnai oroszok harcolnak az ukrán útlevélért

James Waterhouse riportja orosz nőket szólaltat meg. Olyan orosz nőket, akik Ukrajnát választották hazájuknak, akkor is, ha nem könnyű elérni az áhított állampolgárságot.


A BBC News két történeten keresztül mutatja be, milyen különösen érzékeny és nehéz helyzetbe kerül az, aki orosz állampolgárként él Ukrajnában.

Galina Ukrajnában született. Ukránul beszél, férje az ukrán hadseregben szolgál, és a közép-ukrajnai Vinnicja városától délre fekvő faluban él. De Galina jogilag orosz. Gyermekként került Ukrajnába.

Ez azt jelenti, hogy ő, több ezer más ukrajnai oroszhoz hasonlóan, jogi bizonytalanságban van.

„Amikor megmutatod a dokumentumaidat, az emberek azt hiszik, hogy marslakó vagy” – mondja nekem a konyhájában, ahol sebesült ukrán katonák pólóinak varrásával tölti az idejét. Az ukrán állami migrációs szolgálat ragaszkodik ahhoz, hogy minden külföldinek Ukrajnában egyenlő jogai vannak, és egyetlen nemzetiséget sem diszkriminálnak, azonban néhányan azt állítják, hogy ez nem így van. Az ukrajnai oroszokkal dolgozó ügyvédek például azt mondták a BBC-nek, hogy ügyfeleiknek azzal kell szembenézniük, hogy befagyaszthatják a számláikat.

Miután Oroszország megindította teljes körű invázióját, az ukrán nemzeti bank korlátozta a pénzügyi szolgáltatásokat minden orosz és fehérorosz állampolgár számára, bár állítólag ez a tartózkodási engedéllyel rendelkezőket nem érinti.

Galina azt mondja, hogy az útlevele miatt nem tud munkát találni, és attól tart, hogy bankszámláját is blokkolhatják. Hét hónapos terhes, azonban mivel jogilag nem ukrán,

nem jár neki az ingyenes állami egészségügyi ellátás.

Amiatt is aggódik, hogy nem tudja majd anyakönyveztetni gyermeke születését: miután feleségül ment ukrán férjéhez, Makszimhoz a templomi esküvőt követően

a hivatalnokok nem voltak hajlandók elismerni a házasságot, rendezetlen státusza miatt.

„Azt mondták: 'Menj haza, ha van útleveled'” – magyarázza Galina. „Nem értik, ki vagyok.” Az ukrán törvények tiltják a kettős állampolgárságot, bár egyesek ennek ellenére kettős állampolgárok.

Elindította az ukrán állampolgárság megszerzését, de nem tudta befejezni a folyamatot Oroszország teljes körű inváziója miatt. Most, hogy Galina ideiglenes ukrán igazolványa lejárt, azt mondja, úgy érzi magát, mint „Oroszország túsza”.

”Az útlevél cseréje már a háború előtt is nehéz volt, de most lehetetlen” - mondja.

Kijev központjában, a Povitroflotszkij sugárúton egy háromszintes fehér épület található, elgazosodott kerttel. Magas, szögesdrót kerítés veszi körül, és a redőnyök le vannak húzva. Tavaly február 23. óta van így, amikor az orosz nagykövetség személyzetét „biztonsági okokból” evakuálták. Egy nappal később Moszkva megindította teljes körű invázióját, és ami még megmaradt a Kijev és Moszkva közötti diplomáciai kapcsolatokból, az is szétesett.

Ez azt jelenti, hogy Ukrajnában több ezer ember, mint Galina, teljes bizonytalanságban él.

Jelenleg több mint 150 000 orosz rendelkezik állandó tartózkodási engedéllyel Ukrajnában, körülbelül 17 000-nek van ideiglenes papírja.

Ahhoz, hogy sikeresen kérelmezhessék az ukrán útlevelet vagy állampolgárságot, először fizikailag fel kell adniuk orosz állampolgárságukat. Azonban Moszkva ezt jócskán megnehezítette: le kellett adniuk papírjaikat vagy egy külföldi orosz konzulátuson, vagy Oroszországban. Nincs garancia arra, hogy Galinát nem tartóztatják le az eljárás közben, vagy nem reked Ukrajnán kívül.

Amikor Galina gyermekei visszatérnek az iskolából, ott látni a gyötrelmet a szemében. A szorongást, amit megpróbál elrejteni a gyermekei elől. De nem hibáztatja Ukrajnát. Minden felelősséget Oroszországra hárít a helyzetéért, valamint orosz családtagjaira, akik úgy döntöttek, hogy támogatják országukat az úgynevezett „különleges katonai műveletben”.

„Hogyan támogathatnék egy rablót, egy erőszaktevőt és egy gyilkost, aki betör az otthonomba?” – kérdezi.

Miután Galina befejez egy videohívást a férjével, Makszimmal, megkérdezem tőle, mi történne a családjával, ha Makszim elesne a fronton. Kezét a szájára teszi.

„Nagyon ijesztő” – mondja. „Még ha meg is sebesülne,

nem tudnám meglátogatni a kórházban, mert technikailag nem vagyunk házasok.”

„A világ többi része számára idegenek vagyunk.”

„Ukrajnát választottam”

Amikor az orosz Anasztaszija Leonova 2015-ben Moszkvából Kijevbe költözött, barátai figyelmeztették, hogy „nem beszélhet oroszul”, és hogy „ott csak nácik vannak”. Az orosz propaganda narratívája bosszantotta, mivel nagybátyjai és unokatestvérei Ukrajnában éltek. Anasztázia azután költözött át, hogy online kritizálta a Krím 2014-es orosz annektálását és a szeparatista milíciák támogatását, miután elvesztette oroszországi állását, és halálos fenyegetéseket kapott.

Tavaly február 24-én, amikor az orosz csapatok Kijev felé vonultak, Anasztázia azt mondta,

csak egy gondolata volt: maradni és harcolni.

„A vérem részben ukrán” – mondja. „Ukrajna részeként születtem. Ukrajnát választottam hazámnak; Nem tudtam elárulni ezt a választást.”

Önként jelentkezett harci orvosnak az ukrán erőknél, mivel azok megvédték a fővárost a saját országának csapataival szemben. Megkérdezem, hogy másképp bánnak-e vele azért, mert orosz.

„Senki sem kérte az útlevelemet, amikor dolgoztam”

– mondja mosolyogva. „Az biztos, hogy a kollégáim tudják.” Elismeri, hogy kezdetben nagyon nehéz volt kezelni a sebesült oroszokat amiatt, amit csináltak. De később rájött, hogy a velük való bánásmód „a módja annak, hogy visszaszerezzük népünket, az oroszok által elfogott ukránokat. Amióta az első napomtól idejöttem, arról álmodoztam, hogy ukrán útlevelem lesz” – mondja. „Ezért harcolok. Nemcsak a szabadságért, hanem az útlevelemért is.”

A teljeskörű invázió óta eltelt 18 hónapban mindössze néhány száz orosz kapott ukrán állampolgárságot, szemben az előző évi 1 700-zal. Galinával szemben Anastasia úgy érzi, közelebb van az álmához.

A hadsereg szolgálata valószínűleg segítette az ügyét.

A katonai szolgálatot, az ukránnal kötött házasságot és a tartózkodási időt mind figyelembe veszik az állampolgársági kérelmekben.

Ez a háború több ezer oroszt, például Galinát és Anasztáziát hozott nehéz helyzetbe Ukrajnán belül. Az ukrán Állami Migrációs Szolgálat vezetője, Natalja Naumenko azt mondta, hogy egyetlen állampolgárságot sem diszkriminálnak, amikor állampolgárságot szereznek. Új törvényt dolgoznak ki, amely egyszerűsítené az Ukrajnáért harcolók állampolgársági és tartózkodási kérelmét. Naumenko azonban rámutat, hogy a teljes körű inváziónak köszönhetően a folyamat biztosan nem lesz könnyebb az oroszok számára.

„Már egyszerűsítettük azok számára, akik Ukrajnáért harcolnak” – mondja. „Miért kell Ukrajnának egyszerűsítenie ezt minden orosz számára általában?”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, ki volt az a milliárdos, aki Magyar Pétert támogatta, azt is elárulta, miért állt mellé
Az üzletember szerint az ő értékrendje nem változott, de most az országot fenyegető legnagyobb történelmi tragédia megoldásában hatékony szövetségesnek véli a TISZA Pártot és vezetőjét.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. július 02.



A Media1 információja szerint Bojár Gábor, a Graphisoft és a budapesti Aquincum Institute of Technology magánegyetem alapítója jelentős összeggel támogatta a TISZA Pártot. A portál úgy tudja, Magyar Péter testvére, Magyar Márton lobbizott üzletembereknél pénzügyi támogatásért. Bojár Gábor a megkeresésükre egy hosszú levélben válaszolt. Ebben azt írta:

„Mindenek előtt szeretném politikai preferenciámat világossá tenni. Értékrendem és ebből fakadó politikai preferenciám gyerekkorom óta nem sokat változott. Szüleim polgári liberális eszmék mentén neveltek, ezt azóta is őrzöm, még ha bizonyos körökben a liberális szó ma szitokszónak számít. A liberális mentalitás egyik lényege pedig, hogy tiszteljük a sajátunktól eltérő, de emellett vitathatatlanul demokratikus értékrendeket is. Ezen belül tisztelem a szociáldemokrata (tehát nem a kommunista) értékeket, és természetesen tisztelem az európai értelemben vett konzervatív értékeket is.

A Magyar Péter pártjának nyújtott támogatásomat tehát ennek fényében lehet értelmezni. Mára ugyanis a magát keresztény-konzervatívnak hazudó kormányzatunk elárulta ezeket az értékeket.

Van néhány párt, amely betölteni igyekszik a keletkezett űrt, például a néppártosodni próbáló Jobbik, vagy az egykori vezetője által alapított Második Reformkor és a közülük egyértelműen leghitelesebbnek tekinthető Márki-Zay Péter féle Mindenki Magyarországa.

Úgy láttam azonban (és ebben nem voltam egyedül), hogy most Magyar Péternek nagyobb esélye van a Fidesz hatalmának megrendítésére, mint bárki másnak, beleértve az értékrendjükben hozzám sokkal közelebb álló pártokat is. Ezért vállaltam kérésére az anyagi támogatást, különös tekintettel arra is, hogy eddig még országgyűlési választáson nem indult és így – ellentétben az összes parlamenti párttal – semmiféle állami támogatásban nem részesül.

Hogy mennyivel? Nem lesz titok, mivel az összeg meghaladta a félmillió forintot, így a párt beszámolójában megjelenik majd a szám. A kötelező nyilvánosságra hozatal az ő dolguk,

nem szeretném ebben megelőzni őket. Annyit elárulhatok, hogy messze nem akkora összeggel hogy a kérdésfeltevésben megjelenő feltételezés helytálló legyen, miszerint »kapcsolatba hozható lennék Magyar Péterrel«, sugallva, hogy én állok mögötte anyagilag.

Őszintén remélem, hogy nem az én támogatásom a legnagyobb. Talán azért tűnik csak fel az én támogatásom, mert én névvel is vállalom. Az is az Orbán rendszer bűnei közé tartozik, hogy a vállalkozók többsége ezt nem meri megtenni. Kár, mert a polgári mentalitáshoz hozzá kellene, hogy tartozzon nyíltan felvállalni értékrendünket, akár üzleti hátrányok árán is. A rendszerváltás óta mindig támogattam anyagilag is néhány értékrendjükben hozzám közel álló pártot és civil szervezetet, de arra mindig vigyáztam, hogy ez ne legyen akkora, hogy nekem akarjanak megfelelni. Szeretném, ha saját értékrendjüket képviselnék őszintén és tisztességesen.

A támogatást pedig nem »üzleti befektetésnek«, hanem polgári kötelességnek tartom. Hogy mit gondolok Magyar Péter eddigi tevékenységéről? Nagyon sok olyat mond, ami távol áll tőlem, de ártott a Fidesznek és ez most mindennél fontosabb volt. Természetesen nem tetszik, hogy nehezen viseli a kritikát és ezért a maradék valóban független sajtónak is nekimegy, sommásan egy kalap alá vonva őket néhány tényleg »álellenzéki« fórummal. Egy politikusnak bírni kell a kritikát, még ha méltánytalannak is érzi.

Nem tetszett, hogy szerinte a Momentum »bűnben fogant«, mert egy »nemzeti ügyet«, az olimpia rendezést megfúrta. Szerintem az is hazafias kötelesség (sőt, még inkább az), hogy ne engedjük hazánkat anyagi csőbe vezetni egy presztízs beruházással. Nem szeretem, ha arra vagyunk büszkék, hogy „rajtunk a világ szeme«, magunknak kell először megfelelni.

Nem értek egyet a többi létező ellenzéki párt pocskondiázásával sem. Természetesen én sem vagyok elégedett eredményeikkel, de egy ennyire lejtő pálya mellett nehéz többet elérni. Ezt az sem cáfolja, hogy Magyar Péter két hónap alatt több embert állított maga mellé, mint a többi demokratikus ellenzéki párt 14 év alatt összesen, hiszen az ellenzéki térfél most messiás-várásban van, ezt Magyar Péter jól megérezte.

Végül pedig az EU-ról vallott nézetei sem egyeznek az enyémmel. Rengeteg globális kihívással kell szembenéznünk, beleértve a klímaváltozást, vagy akár a valóban egyre nehezebben kezelhető migrációs válságot is, és erre nemzeti keretek között egyszerűen nincs megoldás. Orbán Viktorral szemben (és ebben a kérdésben Magyar Péterrel szemben is) tehát nem a nemzeti szuverenitás erősítésében (ami ráadásul esetünkben csak Orbán Viktor szuverenitását jelenti), hanem az egyre mélyülő európai integrációban hiszek.

De ez mind mellékes ahhoz képest, hogy a Nyugat vagy a Kelet mellett van a helyünk. És nem hiszem, hogy a Tisza Párt az EPP tagjaként folytathatná a Fidesz oroszbarát politikáját. És ez nekem most elég.

További konkrét kérdéseire néhány konkrét válasz: Fogalmam sincs ki az a Seprenyi Anita és Farkas Dezső. Öregszem és lehet, hogy romlik a memóriám, de nem emlékszem, hogy valaha hallottam volna akár csak a nevüket is. Azt sem világos, hogy kikre céloz hozzám «kapcsolódó érdekeltségek, szervezetek, vagy személyek« alatt mint támogatók. Politikai célú támogatást kizárólag saját nevemben, a feleségemmel együtt vállalunk. Azokat a cégeket, amelyben érdekeltségem van, soha nem használtam és most sem használom ilyenre. A cégeimet nem vonom be politikai preferenciáim érvényesítésére, ez nem lenne korrekt az enyémtől eltérő értékrendeket valló részvényesek felé, de közvetlen munkatársaimat sem politikai preferenciájuk alapján választom ki. Arról sincs fogalmam, hogy kik lehetnek a Tisza Pártnál »felbukkanó hozzám kötődő személyek«. És végül azt sem tudom milyen szálak kötik a Tisza Pártot a Jobbikhoz, ez utóbbi soha nem szerepelt az általam támogatott pártok között. Jelenleg hozzám legközelebb a Momentum áll, de ismétlem: nem veszek részt a többi demokratikus ellenzéki párt pocskondiázásában sem. Remélem fenti válaszaimmal sikerült egyértelműsíteni:

Liberális értékrendem nem változott, de most az a minket közvetlenül fenyegető legnagyobb történelmi tragédia, hogy a Fidesz hazánkat újra a világ rosszabbik fele irányába kormányozza. Ez ellen pedig Magyar Péter hatékony szövetségesnek látszik, ezért szívesen szorítom most háttérbe ideológiai különbségeinket"

- írta az üzeltember.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hol nyit az orosz Mere diszkontlánc első boltja, azt ígérik, 20-30%-kal olcsóbb lesz az Aldinál és a Lidl-nél is
Oroszországban és több európai városban is jelen van az üzletlánc. Már azt is tudni, hogy milyen fizetésre számíthatnak a budapesti boltban dolgozó menedzserek.


Megnyitja első boltját az orosz Mere Budapesten - derült ki az Újpesti Hírmondó cikkéből. Írásuk szerint

már szinte biztos, hogy a káposztásmegyeri bezárt Spar helyén nyit az áruház.

Az elsősorban alacsony árairól ismert Mere Oroszországban és több európai városban is jelen van. A magyar üzlettel a cég célja, hogy tovább terjeszkedjen, és kedvező árakat nyújtson a helyi vásárlóknak - írják.

A lap szerint a bezárt Spar üzlet már egy ideje üresen áll. Az új bolt a vásárlóknak is kedvezhet, és új munkahelyet teremthet. Várhatóan az év második felében nyitnak meg.

A Telex emlékeztet rá, hogy Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára tavasszal, mikor az orosz üzlet érkezését bejelentették, úgy nyilatkozott: azt hitte, csak áprilisi tréfa.

A Mere azt ígéri, hogy 20–30 százalékkal olcsóbb lesz az Aldinál és a Lidlnél.

Az üzlethálózat a Torgservis nevű orosz vállalaté. 2009-ben indult, egy befektető-testvérpár, a német származású orosz Szergej és Andrej Schneider tulajdona. Nem szeretik a nyilvánosságot, interjúkat sem szoktak adni. A cég Oroszországban (Svetofor, vagyis közlekedési lámpa néven fut) mintegy háromezer boltot üzemeltet, elsősorban kisebb orosz városokban Szibériában és azon kívül.

A magyar boltba nettó félmillió forintos fizetésért és eladási mennyiségtől függő jutalékért kerestek magyarországi beszerzési menedzsereket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Itt vannak az első fotók a Zelenszkij-Orbán találkozóról
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke közleményében azt írta, hogy a megbeszélés legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége. Az ukrán vezető az elnöki palotában fogadta Orbán Viktort.


Mint arról korábban írtunk, Kijevben találkozott egymással kedden Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök.

Az MTI kedd délelőtt kiadta az első fotókat a találkozóról. Zelenszkij az elnöki palotában fogadta Orbán Viktort.

A magyar miniszterelnök először utazott az ukrán fővárosban azóta, hogy Oroszország 2022. február 24-én megtámadta az országot, rajta kívül az EU csaknem minden kormányfője tett már látogatást Kijevben.

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke közleményében azt írta, hogy a megbeszélés legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
254 millió forintot utalt vissza az Apple tévesen egy magyar ügyfélnek
Az Apple Pay az elmúlt napokban több magyar felhasználótól is tévesen vont le pénzt, összesen 780 ezer jogosulatlan terhelés történt több mint 2 milliárd forint értékben. Az egyik ügyfél teljesen ledöbbent, amikor meglátta, hogy mennyit utaltak vissza neki.


Az Apple 254 millió forintot utalt vissza egy magyar felhasználónak az Apple Pay rendszerben regisztrált kártyájára, miután elkezdte visszafizetni a múlt héten tévesen levont összegeket.

A hvg.hu cikke szerint a felhasználótól összesen 7169 forintot vontak le tévesen, de később 253 870 113 forintot kapott vissza az Apple-től három részletben.

A pénzt azonban nem tudta elkezdeni felélni az ügyfél. A tévesen visszautalt összeget egy óra elteltével zárolták és levonták, majd a helyes visszatérítést kapta meg.

Az Apple Pay az elmúlt napokban több magyar felhasználótól is tévesen vont le pénzt, összesen 780 ezer jogosulatlan terhelés történt több mint 2 milliárd forint értékben.


Link másolása
KÖVESS MINKET: