Az egész EU-ban betiltaná az energiaital fogyasztását 18 éven aluliaknak egy magyar kezdeményezés
Az Európai Unió nem mai statisztikák alapján vizsgálja az energiaitalok fiatalokra gyakorolt hatását, ugyanakkor több tagállam igényli, hogy legalább ajánlások szülessenek a témában – amit egy magyar kezdeményezésű aláírásgyűjtés is elősegíthet.
Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága (PETI) napirendre tűzte Berencsi Péter magánszemély kezdeményezését, amely az energiaitalok fiatalok számára való tiltásáról szól. A PETI feladata, hogy bírósági eljárás helyett kezelje az uniós szabályozásokkal kapcsolatos jogos aggályokat, és visszajelzést adjon a petíció benyújtójának az ügy állásáról.
Az európai polgári kezdeményezés lényege, hogy ha legalább egymillió aláírás gyűlik össze hét tagállamból, az Európai Bizottságnak kötelezően foglalkoznia kell a kérdéssel – vagy jogszabályi javaslatot kell előterjesztenie, vagy meg kell indokolnia, miért nem teszi.
A kezdeményező szerint a gyermekek egészségének védelme kiemelten fontos, és minden társadalomnak prioritásként kellene kezelnie. Az ülésen Ariane Vender Stappen, az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságának helyettese elmondta, hogy a Bizottság 2013-ban és 2015-ben már kért adatokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságtól (EFSA) az energiaitalok fiatalok körében való fogyasztásáról. Azóta is szerepel a termékek csomagolásán, hogy a magas koffeintartalmú italok túlzott fogyasztása nem ajánlott.
Az EFSA, amely az élelmiszerekkel kapcsolatos kockázatokat elemzi, 2009 óta nem vizsgálta átfogóan az energiaitalok összetevőit. Anatolie Luca, az EFSA szóvivője szerint a korábbi kutatások alapján a taurin és a D-glükuronolakton nem jelent biztonsági kockázatot még rendszeres fogyasztás esetén sem,
A petíció kapcsán vita bontakozott ki, mivel több európai képviselő – például Alma Ezcurra Almansa és Isilda Gomes – bírálta, hogy a jelenlegi adatok elavultak, és új felmérésekre lenne szükség, különösen a koffeines italok mentális és fizikai hatásainak vizsgálatára. A petíció további támogatói között szerepeltek a Zöldek, a Baloldal és a Renew Europe képviselői is.
Egyedül Szekeres Pál, a Patrióták Európáért magyar képviselője javasolta a petíció lezárását, arra hivatkozva, hogy az energiaitalok szabályozása tagállami hatáskörbe tartozik, és Magyarország már tett lépéseket ebben az ügyben az idén nyári kormányrendeletével.
Magyarországon az energiaitalok szabályozása régóta napirenden van: 2011-ben bevezették a népegészségügyi termékadót, amely többek között az energiaitalokat is érinti. 2024-ben a parlament szigorúbb szabályozásokat fogadott el, amelyek alapján minden olyan energiaital, amely 15 mg/100 ml-nél több koffeint vagy egyéb serkentő anyagot tartalmaz, tilos 18 éven aluliak számára.
Más uniós országok is szembesültek hasonló problémákkal. Bulgáriában például a fiatalok több mint 70%-a fogyasztott már energiaitalt, és egyre több ország, például Spanyolország is szigorúbb szabályozások bevezetését tervezi.
via hvg.hu (PULSE projekt)