Megvan az új osztrák kormány! Christian Stocker lett a kancellár – egy hármas koalíció élén
Öt hónap huzavona után hétfőn végre hivatalba lépett az új osztrák kormány. Alexander van der Bellen osztrák elnök beiktatta a kabinetet, amelyet Christian Stocker vezet. A kancellár az ÖVP (Osztrák Néppárt) politikusa, aki a szociáldemokratákkal (SPÖ) és a liberális NEOS párttal kötött megállapodást. Az ÖVP öt, az SPÖ hat, a NEOS pedig két miniszteri széket kapott, Stocker pedig a tizennegyedik tagként vezeti a kormányt.
A tavaly októberi választáson a szélsőjobboldali FPÖ kapta a legtöbb szavazatot, így elsőként Herbert Kickl pártelnök próbálhatott kormányt alakítani. A tárgyalások azonban zátonyra futottak, Karl Nehammer kancellár pedig lemondott.
Stocker ezt követően átvette az ÖVP vezetését, és megpróbált megegyezni Kickllel, de február 12-én ezek a tárgyalások is kudarcba fulladtak. Miután az FPÖ-vel való együttműködés meghiúsult, a centrumpártok újra egymás felé fordultak, hogy elkerüljék az előrehozott választásokat.
A koalíció véglegesítéséhez még a NEOS párttagságának is rá kellett bólintania az együttműködésre, amit végül nagy többséggel támogattak. Ez a párt most először kapott helyet a szövetségi kormányban, vezetője, Beate Meinl-Reisinger pedig külügyminiszter lett.
Végül sikerült megegyezniük, és ezzel lezárult a második világháború utáni Ausztria leghosszabb kormányalakítási folyamata.
– mondta Stocker a beiktatási ceremónián. Azt is hozzátette:
A beiktatás során Van der Bellen elnök utalt a hosszúra nyúlt tárgyalásokra:
Az előző ügyvivő kancellár, Alexander Schallenberg búcsút intett a politikának. Az átadás során Stockerhez fordulva így fogalmazott:
Az új kormány nemcsak politikai kihívásokkal, hanem súlyos gazdasági problémákkal is szembenéz. Ausztria recesszióval és növekvő munkanélküliséggel küzd, miközben a költségvetési helyzet is egyre szorongatóbb. A koalíciós megállapodás a szélsőjobb felé is nyit a bevándorlás szabályainak szigorításával: ennek részeként átmeneti időre leállítják a menedékkérők családegyesítését, és az újonnan érkező bevándorlók számára kötelezővé teszik az integrációs programokat már az első naptól kezdve. Emellett a kormány bevezetné a 14 év alatti gyermekek számára a fejkendőviselési tilalmat.
A kormányban több régi név is maradt a korábbi kabinetből, például Gerhard Karner belügyminiszter és Klaudia Tanner védelmi miniszter, mindketten az ÖVP politikusai. A pénzügyminisztérium viszont az SPÖ-hez került, Markus Marterbauer vette át az irányítását.