HÍREK
A Rovatból

Alkotmánybíróságon támadták meg a kata módosítását

Az indítványozó tételesen felsorolja, szerinte mely pontokon sérti az Alaptörvényt a katamódosítás.


Egy betéti társaság tagja terjesztett be alkotmányjogi panaszt az Alkotmánybírósághoz (Ab) a nyáron módosított katatörvény miatt - írja a Napi.hu.

Az indítványozó felsorolja, hogy a módosítás szerinte mely pontokon sérti az Alaptörvényt, és azt kéri, hogy az AB semmisítse meg a jogszabályt.

„A kataadózás megszüntetése ugyanis nem pusztán adózási rezsimváltást jelent, hanem alapvetően befolyásolja teljes gazdasági tevékenységünket, alapjogi sérelmet okozva ezzel számomra” - fogalmaz a panaszos a beadványban.

Azt is írja: „Az általam támadott rendelkezések, illetőleg maga a teljes törvény hatályba léptetésére mindössze másfél hónap leforgása alatt sor került. Ezen időszakon belül, az adóév kellős közepén kell alkalmazkodnom a megváltozott körülményekhez és meghozni olyan fajsúlyos döntéseket, mint a legkevésbé terhes adózási nem kiválasztása, az ezzel felmerülő anyagi és infrastrukturális, valamint működésbeli átalakítások megtervezését és kivitelezését.”

Az indítványozó szerint Alaptörvényt sért:

  • a felkészülési idő elmaradása. "Annyira kirívóan rövid időt adtak a döntésre, hogy nyilvánvaló, a jogszabály címzettjei jóhiszeműségük, legjobb szándékuk és igyekezetük ellenére sem – vagy csak rendkívüli erőfeszítések árán – tudnának kötelezettségeiknek eleget tenni"
  • az egyeztetés elmaradása. "A törvény előkészítése során nemcsak a jogalkotási törvényben előírt egyetlen szabályt nem tartottak be, hanem a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló, a parlamentbe 2022. július 11-én 12 órakor beterjesztett törvényjavaslat kivételes eljárásban történő tárgyalására vonatkozó kormányjavaslatot sem, amely semmilyen érdemi indoklást nem tartalmazott, ennek ellenére aznap 14 óra 39 perckor elfogadta a parlament többsége."
  • visszaható hatály tilalmába ütközik. "Egy 1990-es Ab-határozat szerint az Alkotmánybíróság a kiszámíthatóság és az előreláthatóság követelményéből vezette le a visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalmának alkotmányos elvét. Jelen esetben a jogszabály a már folyamatban lévő (le nem zárt) jogviszonyokra is alkalmazandó, mégpedig úgy, hogy az a jogszabály hatályba lépését megelőző időben bekövetkezett események (eljárási kötelezettségek és cselekmények, létrejött jogviszonyok) jogi megítélését változtatja meg."
  • emberi méltósághoz való jog sérelme. "Az emberi méltóság védelme megköveteli azt is, hogy az állam tartózkodjon olyan intézkedések törvénybe foglalásától, amelyek alkalmazása - a jogszabályi környezetből felismerhetően - súlyosan veszélyezteti a magánszemély és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését".

A panaszos ezek mellett hozzátette, véleménye szerint a katatörvény ellentétes az Emberi jogok európai egyezményével is, mert "nincs legitim célja a törvényi beavatkozásnak, a törvényi rendelkezések nem érik el azt a szintet, ami a beavatkozás előfeltétele (quality of law), és nem felel meg a fair balance tesztnek sem, mivel aránytalan terhet ró az érintettekre, és jogszabályi elkövetési tárgyként kezeli őket."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megdöbbentő számok: kiderült, mennyit keresnek a bíborosok és a püspökök a Vatikánban
A hétfőn elhunyt Ferenc pápa nem vette fel a fizetését. A bíborosok milliós juttatásokat kapnak, de a világi dolgozók sem panaszkodhatnak.


Ferenc pápa halálát követően sokakat kezdett foglalkoztatni a Vatikán pénzügyi helyzete. Sokan kíváncsiak arra, mekkora vagyont hagyott maga után az egyházfő, és arra is, hogy mi lesz ennek a sorsa.

A közelmúltban kiderült, hogy

Ferenc pápa soha nem vette fel a fizetését.

A mindennapi szükségleteit a Szentszék fedezte, emellett jelentős összeget képviseltek az adományok, köztük az úgynevezett péterfillérek.

A Vatikánban nemcsak az egyházfő, hanem a bíborosok és püspökök ellátását is a Szentszék biztosítja. A bíborosok az egyházi hierarchiában a pápa után következnek, fizetésük havi 4-5 ezer euró, ami átszámítva nagyjából 1,6–2 millió forintnak felel meg. Emellett különféle juttatásokban is részesülnek, például kedvezményes lakhatásban a Vatikán területén, belső üzletekben történő vásárlási lehetőségekben, valamint térítésmentes egészségügyi ellátásban.

A Vatikán világi alkalmazottai a beosztásuk és felelősségi szintjük szerint változó mértékű fizetést kapnak. Havi bérük 1300–3000 euró között mozog, ami 530 ezer és 1,2 millió forint közötti összeget jelent. A papok és püspökök keresete is hasonló: 1500–2500 eurót, azaz 612 ezer és 1 millió forintot keresnek havonta - írta az Infobae.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Magyar Péter visszaszólt Tiborcznak: Mesélhetnél, hogyan is működik a túlárazott közbeszerzés, ahogy a bennfentes kereskedelemnek is nálatok vannak a legnagyobb szakértői
A Tisza Párt elnöke újabb Facebook-bejegyzésében reagált arra, miszerint Tiborcz István szerint nem igaz, hogy állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben. Szerinte ez nem bűn.
F. O. - szmo.hu
2025. április 24.



„Hallod-e te Tiborcz Pista,

Nem bűn más ország állampolgárságáért folyamodni… Bevallani nem kell félnetek…" - fogalmazott költőien Magyar Péter, majd hozzátette:

„Ha már Rogán beleírta a közleményedbe a túlárazott közbeszerzéseket, szerintem mesélhetnél a honfitársaidnak, hogyan is működik ez az orbáni iparág. Ahogy a bennfentes kereskedelemnek is nálatok vannak a legnagyobb szakértői."

„És ha már lopott telefont emlegetsz…Mi a helyzet Ráhel telefonjával, ami eltűnt az esküvőn és az egész TEK azt kereste. Meglett végül? Tényleg árulod a vagyont? Gyerünk Pista, légy bátor! Varázsszőnyeget vettetek már? Csodalámpás van már? Mi hiányzik még az Ezeregy éjszaka meséihez?” – olvasható a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter állítja: Orbán Viktor veje, Tiborcz István állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben
Tiborcz cáfolta Magyart. Magyar Péter kiemelte: a Tisza Párt, amennyiben hatalomra kerül, minden érintett országgal, így az Egyesült Arab Emírségekkel, Argentínával, Csáddal és Thaifölddel is megköti majd a kiadatási egyezményeket.
F. O. - szmo.hu
2025. április 24.



Orbán Viktor veje, Tiborcz István egy Gellért-hegyi ügyvédi irodán keresztül állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben – írta Facebook-oldalán Magyar Péter.

„Miniszterelnök elvtárs, miért akar a veje egy olyan ország állampolgára lenni, ahonnan nincs kiadatás Magyarországra? Más családtagjai is kérvényeztek második állampolgárságot? Esetleg ön is? Tiborcz István vagy Matolcsy Ádám ötlete volt a plusz állampolgárság? Ez az ügy is szóba került januárban az emírrel folytatott tárgyalásain, amikor Rákosrendezőt áron alul át akarta játszani arab befektetőknek?” – tette fel a kérdéseket posztjában a Tisza Párt elnöke.

Magyar Péter kiemelte: a Tisza Párt, amennyiben hatalomra kerül, minden érintett országgal, így az Egyesült Arab Emírségekkel, Argentínával, Csáddal és Thaifölddel is megköti majd a kiadatási egyezményeket.

„A kormányváltás után újra lesz független ügyészség és bíróság. Magyarul: indul az út a börtönbe program” – zárta bejegyzését az ellenzéki politikus.

„Magyar Péter ismételten hazudik, nem adtam be semmilyen állampolgársági kérelmet az Egyesült Arab Emírségekbe, ahogyan azt friss posztjában állította, se más országba” – válaszolta a BDPST Koncept nevű cégén keresztül a 444-nek Tiborcz István.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán meghátrált: az MTA 200 éves jubileumán több tudós kivonulással tiltakozna a megjelenése ellen
A kormány tagjai nem szólalnak fel az ünnepségen, a köztársasági elnök mond majd beszédet. Az akadémikusokat a miniszterelnök poloskázása háborította fel.


Sulyok Tamás köztársasági elnök tartja az ünnepi beszédet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 200 éves jubileumi közgyűlésén. A rendezvény meghívója szerint a kormány részéről nem hangzik el beszéd.

A HVG birtokába került meghívó alapján Freund Tamás, az MTA elnöke nyitja meg az eseményt, majd Sulyok Tamás következik. A kétnapos programban nem szerepel kormánytag hivatalos fellépése, így Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszteré sem.

Az esemény hétfői napján megkoszorúzzák Széchenyi István szobrát, és felavatják a Magyar Tudományos Akadémia alapításának kétszázadik évfordulójára tervezett köztéri alkotást is. Délután Freund Tamás és Demeter Szilárd nyitja meg a Nemzeti Múzeumban az MTA 200 évéről szóló Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia című kiállítást.

A kormány és az MTA kapcsolatát mostanában feszültség jellemzi. Akadémikusok egy csoportja szerint a miniszterelnök március 15-i beszéde „erkölcsileg elfogadhatatlan” volt, és „jogi felelősséget is felvetőnek” tartják. Azt is közölték, hogy ha Orbán Viktor megjelenik a május 5-i közgyűlésen, „akkor számolni kell azzal, hogy a résztvevők számottevő része tiltakozásul elhagyja a termet”.

A HVG megkereste a kormányt és az MTA-t is azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor részt vesz-e az eseményen, de válasz egyelőre még nem érkezett.

Korábban Freund Tamás komoly verbális csatába keveredett az Orbán Viktor bizalmi köréhez tartozó Schmidt Máriával is, miután a történész kijelentette, hogy az Akadémia maga a velünk élő sztálinizmus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk