Alkotmánybíróság: Nem lehet helyi népszavazás a budapesti olimpiáról
Az Alkotmánybíróság csütörtöki döntésében kimondta, hogy alaptörvény-ellenes volt a Kúria határozata, amely korábban jóváhagyta az olimpia rendezéséről szóló fővárosi népszavazási kérdést, írja a Blikk. Az AB szerint a Kúria hibásan értelmezte az alaptörvényt, különösen a népszavazási kérdés időszerűségét.
Hadházy Ákos független parlamenti képviselő csalódottan, de nem meglepődve reagált:
„Bár szomorúak vagyunk, azt nem mondhatnám, hogy meglepődtünk” – írta Facebook-bejegyzésében. Hadházy szerint már akkor sejthető volt a döntés iránya, amikor magyar olimpikonok beadvánnyal fordultak az AB-hoz.
A képviselő hozzátette:
Hadházy szerint Budapest vezetése sarokba szorult, és emiatt könnyebben támogathatja az olimpiát. A képviselő arra kérte a fővárosi képviselőket, hogy januárban terjesszék a közgyűlés elé a népszavazásról szóló javaslatot.
Korábban négy magyar olimpikon – Kemény Dénes, Nagy Tímea, Kovács István László és Vaskuti István – fordult az Alkotmánybírósághoz, kérve, hogy semmisítsék meg a Kúria döntését, amely szabad utat adott volna a népszavazásnak. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) támogatta a sportolók kezdeményezését.
A Momentum Mozgalom szerint a kormány ismét megakadályozta, hogy az emberek véleményt nyilvánítsanak. „2017 után 2024-ben sem engedi a Fidesz, hogy az emberek dönthessenek arról, hogy akarnak-e olimpiát Budapesten” – áll a párt közleményében.
Szerintük az olimpiai rendezés helyett az oktatásra, egészségügyre és közlekedésre kellene fordítani az adóforintokat. „A Momentum álláspontja 7 éve egyértelmű: az olimpia nem érzelmi kérdés, hanem pénzkérdés. Az pedig nem kérdés, hogy a magyar adóforintoknak bőven lenne helye máshol!”
A Momentum továbbra is kitart amellett, hogy a Fővárosi Közgyűlés tűzze napirendre a népszavazás kérdését. „Ha kell, közvetlenül a budapestiekhez fogunk fordulni, hogy ezt kiharcoljuk” – tették hozzá.