Alámondásos zombifimek a pult alól – felelevenítjük a kazetták fénykorát
A fiatalabb generációk számára furcsának tűnhet – a számukra oly természetes online filmözön korában, amelyben minden létező alkotás rögtön elérhető –, hogy nem is olyan régen még kölcsönzött VHS-kazettákon lehetett csak filmeket nézni, és a választék sem volt valami széles. Emlékszem, édesanyámmal mennyire örültünk, hogy az Oktogon környékén, közel hozzánk nyílt egy nagy videotéka, ahová rendszeresen betértünk. Néha eloldalogtam a felnőttfilmes sarokba borítókat nézegetni, amíg anyu belefeledkezett egy-egy történetleírás olvasásába a kazetták hátulján. Amikor több filmet is kiválasztottunk, néha rá is stresszeltünk, hogy hiába jött közbe egy váratlan program, muszáj volt megnézni és visszatekerni a filmeket, hiszen lejárt a kölcsönzési idő, és már kifizettük értük a pénzt. Kicsit bosszantó volt a többperces, áttekerhetetlen részt végigvárni minden film az elején arról, hogy tilos a kalózmásolat, de utána kárpótolt minket a moziélmény. Ettől még persze másoltunk filmeket otthon, az üres VHS-ekhez adott betűs matricakészletből pedig imádtam ráragasztani a kazik fehér oldalára film nevét.
Ezért csillant fel a szemem, amikor régi cimborám, Tóth Gyula elindított egy Videoblogot a VHS kazettákról és a videotékák hőskorából, miközben gőzerővel dolgozik egy VHS múzeumon is.
Felkerestem, hogy meginterjúvoljam, hiszen velem együtt sokakban eleveníthet fel szép emlékeket ez a korszak.
- Mikor nyílt az első videotéka hazánkban, és mikor zárt be az utolsó?
- Az első videotéka 1984. december 10-én nyílt Budapesten, az akkor Majakovszkij, ma Király utcában. Ez egy Mokép videotéka volt. A cég addigra már – első hazai filmforgalmazóként – rengeteg filmet forgalmazott a mozikban. A megnövekedett videós piaci igények hatására elkezdték VHS-en is sokszorosítani az általuk forgalmazott filmeket. Kezdetben még nyugatról származó filmeket csak alig-alig kínáltak, inkább többségében magyar alkotásokat, mint a Talpalatnyi föld, vagy rajzfilmeket, mint a No, megállj csak! a Szovjetunióból. De később rengeteg olasz film került a kínálatba, például a Bud Spencer szériák.
Hallani azért néha, hogy vannak még helyek, ahol lehet DVD-t kölcsönözni, de ezek más szolgáltatásokkal (lottózó, fénymásoló) kiegészült kisvállalkozások.
- Mennyi téka lehetett a fénykorban?
- Erre pontos adatom nincsen, de az én logikám szerint jóval több mint 2500, amit általában lehet hallani félhivatalos információkból. Ugyanis 3000 feletti település volt akkoriban Magyarországon. Én akkoriban egy kicsi, 2400 ember lakta Békés-megyei faluban éltem, és csak ott 5 videotéka volt. A többit a képzeletre bízom...
- Mennyi kazettát adhattak ki annak idején?
- Nincs erre statisztikám, de rengeteget. Az 1988-as új gazdasági törvény megszületésével gombamód megszaporodtak a VHS kiadók itthon. A legnagyobbak a Mokép mellett az INTERVIDEO, a VICO majd az INTERCOM voltak. VICO-tékából volt a legtöbb, mert jól kitalált rendszerben működtek: a tékásoknak nem kellett fizetni az elején és elvihettek egy rakás filmet. Csak a szerződésben rögzítették, hogy mondjuk fél év múlva kellett fizetniük, ráadásul adtak polcot meg reklámot is nekik.
Természetesen itt szót kell ejtenem az illegális VHS piacról is, az alámondásos filmekről, amelyek ekkor élték virágkorukat. Logikusan kikövetkeztethető, hogy itthon ’88-ig csak elenyésző kínálat volt még akkor is, ha a Mokép rengeteg filmet kihozott videón. De mondjuk a Rambo 1982-ben készült, és nálunk csak sokkal később adta ki a VIDEA (amely az INTERCOM elődje volt). A köztes időben volt nagy szerepe a nem hivatalos, azaz kalóz- és narrátoros verziónak.
Emellett rengeteg film soha – és ebbe beleértem, hogy a mai nap sem – jelent meg nálunk semmilyen formában. Olyan filmek sem, amelyek az egész világon kult-státuszban vannak. Ilyenek mondjuk Dario Argento vagy Lucio Fulci bizonyos filmjei.
- Voltak betiltott vagy illegális kölcsönzők?
Érdekes, hogy a Cannibal Holocaust az egyik leghíresebb ilyen film, mégis megjelent nálunk, és szinte teljesen vágatlanul. De Fulci Gyilkos Rock filmje is, ráadásul a Mokép által. Ezt csak azért említem, mert nem biztos, hogy az erőszakosság volt az oka annak, hogy bizonyos filmek csak illegális formában jutottak el hozzánk. Hogy a többi miért nem, az igazi rejtély.

- Mekkora a te VHS-gyűjteményed és milyen relikviáid vannak?
- Jelenleg is folyik a katalogizálás, és folyamatosan szerzem be az új szállítmányokat a VHS múzeum számára, amely Magyarország legnagyobb gyűjteménye. Megközelítőleg 20 000 kazettánk van, és ebben azért jócskán akad ritkaság. Akkor számít egy kazetta annak, ha első kiadás, kevés példányszámban jelent meg, és sikerfilm volt, mert sokan keresték. Ilyen például a Ragyogás (INTERVIDEO). Vagy éppen rétegfilm volt és nem ismerték nálunk, ezért nem gondolták fontosnak és kidobálták a korszak végén, erre jó példa a Suspiria (Sóhajok), amely Dario Argento talán legjobb filmje. Ebből szerencsére őrzünk 2-2 példányt is. Itt jegyezném meg, ha valakinek van régi videotékás kazettája, akár több ezer, akkor vegye fel velünk, a VHS múzeummal a kapcsolatot.