Alacsony fizetés, magas költségek, romló egészségügy – kiderült, mi aggasztja a magyarokat leginkább 2024-ben
A Policy Solutions legfrissebb felmérése szerint, amit a hvg.hu közölt, 2024 őszén továbbra is a mindennapi megélhetés körüli problémák foglalkoztatják leginkább a magyarokat. Az országos kutatásból kiderült, hogy az alacsony fizetések, a túl magas megélhetési költségek és az egészségügy romló állapota uralja a problématérképet, de a politikai és társadalmi kérdések között is találni érdekes változásokat.
A magyarok 36 százaléka szerint az alacsony fizetések jelentik a legnagyobb gondot az országban, és ezzel az idei évben ez a probléma került az első helyre. Szorosan követik a túl magas megélhetési költségek, amelyek a megkérdezettek 34 százalékát aggasztják, míg az egészségügy alacsony színvonalát a válaszadók 30 százaléka tartotta az egyik legégetőbb problémának.
A korrupció továbbra is előkelő helyen szerepel: a megkérdezettek 25 százaléka szerint ez Magyarország egyik legnagyobb baja. A társadalmi egyenlőtlenségek kérdését szintén sokan említették – ez a problémakör 18 százalékkal került a dobogóról épphogy lemaradó helyre.
Az elmúlt évek politikai közbeszédének slágertémái, mint az orosz befolyás, az LMBTQ-jogok vagy a migráció, jóval alacsonyabb súllyal szerepelnek a magyarok problématérképén. Az akkumulátorgyárak ügye viszont előkelőbb helyet szerzett: a válaszadók 11 százaléka említette kiemelt aggodalomként, ezzel megelőzve például az orosz befolyással (7%) vagy az LMBTQ-ügyekkel (8%) kapcsolatos problémákat.
A migrációval kapcsolatos aggodalmakat a megkérdezettek 10 százaléka említette, a klímaváltozás és a környezetvédelem pedig 9 százalékkal került a lista alsóbb részére.
A felmérés azt is megmutatta, hogy a különböző politikai táborok eltérő súlyokat helyeznek az egyes problémákra. A kormánypárti szavazók körében az alacsony fizetések és a megélhetési költségek holtversenyben vezetik a listát, 38-38 százalékkal. A Fidesz szavazóit jobban aggasztja a nyugdíjak helyzete, a képzett munkaerő elvándorlása és a munkavállalók kiszolgáltatottsága, mint az átlagnépességet. Ugyanakkor a korrupciót mindössze 14 százalékuk tartja fontos problémának, és a demokrácia helyzete is csupán 8 százalékot kapott ebben a körben.
A Tisza Párt szavazóinál egészen más a sorrend. Számukra a korrupció a legégetőbb probléma (33 százalék), amit az alacsony fizetések és az egészségügy állapota követ. A Tisza szimpatizánsai az átlagnál sokkal jobban aggódnak a demokrácia minősége és az orosz befolyás miatt.
A különböző településtípusok lakói eltérő prioritásokat emeltek ki. A megyeszékhelyeken élők közül a válaszadók 44 százaléka tartja az alacsony fizetéseket a legnagyobb gondnak, míg Budapesten ez az arány 38 százalék. A kisvárosokban és falvakban kicsit kisebb hangsúlyt kapott a fizetések kérdése, ott 31-34 százalékos említettséget mértek.
Hasonló a helyzet az egészségüggyel kapcsolatban: míg a megyeszékhelyeken élők 41 százaléka szerint ez az egyik legsúlyosabb probléma, Budapesten és a kisebb településeken jóval alacsonyabb, 24-29 százalék közötti arányban tartják fontosnak.
Érdekes módon a korrupció és a demokrácia állapota a kisvárosokban foglalkoztatja leginkább az embereket. A korrupciót itt a válaszadók 28 százaléka, a demokráciát pedig 20 százaléka említette kiemelt problémaként – mindkettő jóval magasabb arány, mint más településtípusokon.
A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók közel fele (49%) nem számít változásra anyagi helyzetében 2025-re, 36 százalék pedig további romlást vár. Mindössze 6 százalék osztja Orbán Viktor optimizmusát, és még a Fidesz-szavazók körében is csak 10 százalék számít javulásra.