HÍREK

„Akik nyilvánosság előtt gyaláznak másokat, méltatlanok arra, hogy újságírónak nevezzük őket” – közös nyilatkozatban álltak ki Baranyi Krisztina mellett

Az aláírók között ott van Bródy János, Gundel Takács Gábor, Nagy Bandó András és Kepes András is.


„Akik nagy nyilvánosság előtt gyaláznak másokat, méltatlanok arra, hogy újságírónak nevezzük őket” – ez szerepel többek között abban a közös nyilatkozatban, amelyben közéleti szereplők állnak ki Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere mellett. Az aláírók között van Gundel Takács Gábor, Bródy János, Nagy Bandó András és Kepes András is.

Az azóta megszűnt Pesti TV egyik, Jeszenszky Zsolt által vezetett műsorában

a polgármester megválasztása után azon viccelődtek, hogy inkább egy kecskével közösülnének (ők nem így mondták), mint a Baranyival, mert a kecskét legalább meg lehet enni utána.

Az ellenzéki polgármester múlt héten az ATV egyik műsorában megtagadta a válaszadást a Pesti Srácok egyik újságírójának, akit „ócska fizetett propagandistának” nevezett.

Baranyi az eset kapcsán később Fürjes Balázs államtitkárral is vitatkozott a csatornán, akkor egy tabletről be is játszotta az idézet részt a Pesti TV Politikai hobbista című műsorából.

Baranyi akkor azt kérdezte Fürjestől, hogy szerinte újságírók-e azok, akik arról beszélnek, hogy inkább egy kecskét dugnának meg.

Jeszenszky később az ügy kapcsán azt írta a Facebook-oldalán:

„Ha az ember k@rvának áll, akkor b@szni kell.”

A Politikai hobbista műsorvezetője azt is hozzátette, hogy bár a témát nem ő vetett fel, hanem Ambrózy Áron, de „nehéz vele vitázni”.

Az ügy kapcsán pénteken a Szemlélek blogon tettek közzé egy írást Nem hagyjatjuk szó nélkül! – Közös nyilatkozat az emberséges közbeszédért címmel, amit több közéleti személyiség is aláírt.

Ahogy írják, „a hazai közbeszéd értékteremtő formálói” azért fogtak össze, hogy megálljt parancsoljanak egy nem előzmények nélküli, de az emberség határát messze túllépő folyamatnak.

„Mi, ennek a nyilatkozatnak az aláírói, nagy értéknek tartjuk a szólás szabadságát, a sajtó szabadságát, ám elutasítunk minden olyan közbeszédbeli megnyilvánulást, amely bármely embertársunkat emberi méltóságában megalázza”

– fogalmaznak a nyilatkozat szerzői. Mint írják, tiszteletben tartják a vélemények különbözőségét, sőt hasznosnak az eltérő nézőpontok nyílt megfogalmazásának lehetőségét, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy „az egyet nem értés olyan formát öltsön, amely uszítást, megalázást szolgál”.

Ők a magyar társadalom polgáraira egy sokszínű család tagjaiként tekintenek, ahol szerintük „nincs helye az embertelenségnek”.

„Meggyőződésünk, hogy akik nagy nyilvánosság előtt, következetesen megtévesztenek, gyaláznak másokat, nem csupán méltatlanok arra, hogy újságírónak nevezzük őket, hanem romboló cselekedetükkel társadalmunk családját támadják”

– fogalmaznak a közös nyilatkozatban.

Mint írják, az ilyen támadások ellen kívánják felemelni a szavukat, és ezt teszik most, „amikor egy feleséggel, egy négygyermekes édesanyával, egy közszolgálatot ellátó személlyel kapcsolatban úgy nyilvánultak meg az egyik médium munkatársai, ahogyan állatokkal kapcsolatban sem illik”.

Az aláírok névsora:

  • Barta M. János történész
  • Bródy János zenész
  • Czeczon István főszerkesztő, Csak Pozitívan Magazin
  • Czigány Tamás építész, egyetemi docens
  • Csákovics Lajos rajzfilmrendező, műfordító
  • Fabiny Tamás evangélikus püspök
  • Fazekas Bence rendező-operatőr
  • Fekete László, a KDNP Fegyelmi és Etikai Bizottságának egykori tagja
  • Füredi Ferenc költő, író
  • Gazdag László ny. egyetemi docens
  • Gégény István lapigazgató, Szemlélek
  • Gundel Takács Gábor műsorvezető
  • György Zsombor főszerkesztő, Magyar Hang
  • Heitler András restaurátor, egyetemi docens
  • Kaczvinszky Barbara újságíró
  • Kamarás István OJD szociológus
  • Karádi Magdolna köznevelési szakértő
  • Kepes András író
  • Király Miklós egyetemi tanár
  • Kollár László Péter egyetemi tanár
  • Köles László egyetemi docens
  • Kuzmányi István főszerkesztő
  • Magyar Kornél zenei menedzser, főiskolai előadó
  • Maros Zoltán televíziós producer
  • Martin László pszichológus
  • Nagy Bandó András humorista
  • Pánics György újságíró
  • Reichert János újságíró
  • Révész T. Mihály c. egyetemi tanár
  • Rózsa Péter újságíró
  • Sali Attila matematikus, az MTA doktora
  • Striker Sándor irodalomtörténész
  • Szalay Dániel főszerkesztő, Media1
  • Szigeti László szerkesztő
  • Szolnoki András szerkesztő-producer
  • Werner Krisztina újságíró
  • Zsugyel János főszerkesztő, Miskolci Keresztény Szemle


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    A Rovatból
    Tarjányi Péter: A kormányzat bajban van
    Az elemző szerint a változást a Hont-Orbán interjú is megmutatta. Szerinte az új helyzet új módszereket is kíván.


    Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint új irányba fordult a kormányzat kommunikációja, és ennek komoly belpolitikai okai lehetnek. Erről a közösségi oldalán írt, miután megnézte Hont András interjúját Orbán Viktorral.

    „Végignézve Hont András interjúját Orbán Viktorral számomra egyre biztosabb, hogy más irányba lépett a kormányzat kommunikációja és ennek súlyos belpolitikai okai vannak. Láthatóan nem jók a számok Fidesz oldalon a gazdasági és közvélemény-kutatási mérésekben”

    – fogalmazott Facebook-bejegyzésében, amit a 24.hu szúrt ki.

    Úgy látja, hogy 15 év után változott a helyzet, és a kormánynak már nem elég, ha a választók csak hisznek a döntéseikben. „15 év után már nem elég hinni, meg is kell győzni az embereket a kormány intézkedései kapcsán. Új helyzet, új módszerek…” – írta.

    Tarjányi szerint kimondható, hogy a kormány nehézségekkel küzd. A közvélemény-kutatási eredményekre utalva azt is megjegyezte, hogy a független intézetek egyre nagyobb előnyt mérnek a Tisza Pártnak. Bár a kormánypárti kutatók továbbra is a Fideszt hozzák ki első helyre, a különbség szerintük is egyre kisebb.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    HÍREK
    A Rovatból
    Vérbe fulladt a romantika Budapesten: féltékeny volt, halálra szúrta párját egy holland nő
    A holland pár Valentin-nap után érkezett Budapestre, de a szerelmes utazás tragédiába torkollott. A nő azt hitte, párja megcsalta, ami miatt végzetes vitába keveredtek.


    Wendy és Stefan öt éve éltek együtt, amikor 2024 februárjában Hollandiából Magyarországra utaztak. Budapesti látogatásuk célja az volt, hogy elmélyítsék a kapcsolatukat.

    A Kazinczy utcában béreltek egy lakást, majd elmentek vacsorázni, utána pedig egy romkocsmába tértek be, ahol mindketten fogyasztottak alkoholt. Hajnalban visszatértek a szállásukra – írja a Blikk.

    A vádirat szerint a 45 éves nő azt látta, hogy partnere egy másik nővel üzenetet vált a telefonján. Úgy gondolta, hogy a férfi korábban viszonyt folytatott ezzel a személlyel, és bár korábban megígérte, hogy nem tartja vele a kapcsolatot, most mégis ezt tette.

    A vita heves veszekedéssé fajult, és a felek kölcsönösen ütni kezdték egymást. Wendy végül egy bicskával vállon és háton szúrta Stefánt.

    A férfi elvesztette az eszméletét, a nő pedig segítségért kiabált. A szomszédos lakók értesítették a mentőket, de Stefan életét már nem lehetett megmenteni.

    Wendy ügyvédje, dr. Enzsöl Péter a Blikknek azt mondta: „Máig nem tudja feldolgozni, hogy mi történt, rémálmai vannak. A vallomása szerint a párjával összevesztek, aki megütötte őt és sokkhatás alá került. Nem akarta bántani, kérte, hogy hagyja abba, de ennél többet nem tudott elmondani, mert az állítása szerint, törlődtek az emlékei.

    Nagyon sajnálja a történteket, két gyermeke is van, akik már borzasztóan hiányoznak neki. Csak videóhíváson keresztül láthatja őket.”

    Az áldozatnak is két gyermeke van. Lányai jelenleg nem ismerik a részleteket, és már képernyőn keresztül sem láthatják az édesapjukat. Wendy Utrechtből származik, korábban egy kávézóban dolgozott, és nem volt büntetett előéletű.

    „Vitatjuk, hogy ölési szándék vezette, jogos védelmi helyzetre hivatkozunk, ami azt jelenti, önvédelemből cselekedett az ügyfelem. Ha ez bebizonyosodik, akár fel is menthetik. Az erőfölényben lévő férfi ütötte meg először. Egyébként nagyon megviselték a történtek, pszichológushoz szeretne fordulni. Azt mondja, hiányzik neki a szerelme, semmiképp nem akarta elvenni az életét”

    – mondta az ügyvéd.

    Amennyiben Wendy az előkészítő ülésen beismeri a bűncselekmény elkövetését, a jogszabályok alapján 8 év börtönnél súlyosabb büntetést nem kaphat. Az emberölés bűntettét a törvény alapesetben 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Magyar WhatsApp-felhasználókat is figyeltek a Pegasus szoftverrel
    A WhatsApp újabb döbbenetes részleteket tárt fel a Pegasus kémszoftver használatáról. Magyarországon is működhetett a megfigyelő hálózat egy része.


    Egy bírósági dokumentumból kiderült, hogy 2019-ben összesen 1223 WhatsApp-felhasználót figyeltek meg a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel. Az akció 51 országot érintett, köztük Magyarországot is, ahol nyolc célpont szerepelt – számolt be róla a VSquare.

    A dokumentumokat a WhatsApp tulajdonosa, a Meta nyújtotta be annak a pernek a részeként, amelyet még 2019-ben indított az NSO Group ellen. A vállalat azt állítja, hogy a kémszoftver az alkalmazás egyik biztonsági hibáját kihasználva két hónap alatt fertőzte meg a felhasználók készülékeit.

    Az érintett felhasználók között emberi jogi aktivisták, újságírók és civil szervezetek munkatársai is voltak. A legtöbb célpont Mexikóból (456 fő) és Indiából (100 fő) került ki.

    A VSquare újságírója, Panyi Szabolcs arról számolt be, hogy a bírósági dokumentumok alapján a Pegasus támadó infrastruktúrájának egy része Magyarországon működhetett.

    A Pegasus nevű kémszoftver magyarországi használatáról már korábban is jelentek meg információk. A Direkt36 nemzetközi tényfeltáró projektje szerint 2018 óta magyar célpontokat is megfigyeltek. A célpontok között voltak oknyomozó újságírók, vagyonos üzletemberek és azok közvetlen környezete is.

    Az egyik érintett újságíró Panyi Szabolcs volt. Úgy véli, a most benyújtott dokumentumban szereplő célpontok eltérhetnek a korábban azonosítottaktól, mivel a korábbi nyomozás nem WhatsApp-felhasználókra vonatkozott.

    Kósa Lajos korábban elismerte, hogy a Belügyminisztérium vásárolta meg a kémszoftvert, bár az ügyészség később ezt cáfolta, mondván, ez „tényszerűen nem felel meg a valóságnak”.

    Lengyelországban 2024-ben derült ki, hogy 2017 és 2022 között közel 600 embert figyeltek meg a Pegasusszal a Jog és Igazságosság párt kormányzása idején.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Törvénysértően vehették le Rogán Antalt a szankciós listáról a demokrata szenátorok szerint
    Áll a bál az Egyesült Államokban Rogán Antal miatt. Több demokrata szenátor is élesen bírálja a Trump-adminisztrációt, amiért levették a magyar minisztert a szankciós listáról.


    Demokrata szenátorok kritizálják a Trump-adminisztrációt, mert szerintük jogszerűtlenül vették le Rogán Antalt az amerikai szankciós listáról. Az ügyet a Politico nemzetbiztonsági hírlevele tárta fel, amelyre Panyi Szabolcs hívta fel a figyelmet.

    ‼️?? ROGÁN ANTALT TÖRVÉNYSÉRTŐ MÓDON VEHETTÉK LE AZ AMERIKAI SZANKCIÓS LISTÁRÓL

    A POLITICO magyar idő szerint tegnap...

    Közzétette: Szabolcs Panyi – 2025. április 19., szombat

    Jeanne Shaheen, a Szenátus Külügyi Bizottságának, valamint Elizabeth Warren, a Bankügyi Bizottság vezető demokrata tagja szerint

    a döntés aláássa az Egyesült Államok korrupcióellenes politikájának hitelességét. Úgy látják, hogy a lépés sérti a Magnyickij-törvényt, amely világosan meghatározza a szankciók megszüntetésének feltételeit.

    A törvény előírja, hogy a szankciók feloldása előtt legalább 15 nappal tájékoztatni kell a Kongresszus illetékes bizottságait. A szenátorok szerint Marco Rubio külügyminiszter indoklása nem felel meg azoknak a kritériumoknak, amelyeket a jogszabály rögzít.

    A Magnyickij-törvény alapján a szankciók megszüntetéséhez teljesülnie kell legalább egy feltételnek:

    • vagy az érintett személyt felelősségre vonták a korábbi tevékenysége miatt;
    • vagy hiteles információk állnak rendelkezésre arról, hogy nem vett részt az adott cselekményben;
    • vagy az illető bizonyította, hogy megváltoztatta a magatartását, viselte a következményeket, és a jövőre nézve is elköteleződött a szabályok betartása mellett;
    • a szankciókat akkor is fel lehet oldani, ha az az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.

    A hivatalos indoklás szerint a Rogán Antal elleni szankciók megszüntetésének oka az volt, hogy megváltoztak az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekei – írta Panyi Szabolcs. A szenátorok ezzel kapcsolatban úgy fogalmaztak: amíg nem történik meg a Kongresszus hivatalos tájékoztatása, a döntés törvénytelennek számít.