HÍREK

Akár Orbán haláláig is kihúzhatja az Orbán-rendszer Simor András szerint

A Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke szerint a kormányzat konokságát minden területen meg kell fizetnie a magyar polgároknak. A rendszer abból él, hogy hiányzik az emberekből a szolidaritás.


Simor András közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke interjút adott a legnagyobb izraeli online lapot kiadó Jediót Ahronót gazdasági portáljának - írja a Telex. Ebben többek között az Orbán-rendszer politikai és gazdasági sajátosságairól is beszélt.

A Telex megjegyzi, hogy a szélsőjobboldali koalíció élén újból kormányra került Benjámin Netanjáhu igazságügyi reformcsomagját egy Orbán Viktoréhoz hasonló illiberális rendszer előjátékának tartják, a NER-rel való párhuzam pedig mára publicisztikai közhellyé vált az izraeli sajtóban.

Simor Orbánról kettős emléket őriz:

„Amikor szemtől szemben találkoztunk, akkor kedves és udvarias volt velem. De ennek nem volt sok jelentősége, mert amint bezárult mögöttem az ajtó, a médiában azonnal támadni kezdett”.

Simor szerint állandó nyomás alatt állt, hogy mondjon le posztjáról, a miniszterelnök burkolt formában „segítséget” is ígért arra az esetre, ha mandátuma kitöltése előtt távozik.

A második Orbán-ciklus 13 évének gazdaságpolitikai teljesítményéről úgy vélekedett:

"a forint euróhoz viszonyított értéke a felére zuhant, a termelékenység alacsony, az innováció haldoklik, a gazdasági fejlődés megállt, az infláció uniós rekordértéken áll".

Úgy véli, hogy Orbán a felelős, aki az alacsonyan tartott kamatokkal, fedezet nélküli kormányzati pénzszórással alapozta meg a jelenlegi válságot. Hozzáteszi, hogy a fiatalok emigrálnak, ami nagyon rossz az országnak, és a munkaerőpiacnak.

A szakember szerint a gazdasági összeomlás egy lassú folyamat, és Magyarországon nem látszik, hogyan lehetne megállítani. Azt is elismerte, hogy vannak pozitív mutatók is, például GDP-növekedés, az export vagy az alacsony munkanélküliségi ráta, de emellett rekordszintű a korrupció, a munkavállalók jogvesztettsége, az oktatás és az egészségügy lezüllése.

Úgy véli, hogy Orbán törvényi úton gyűrte maga alá a bíróságokat, strómanjai és az általa keresztülnyomott médiatörvény útján kebelezte be a sajtónyilvánosság nagy részét. A jogállamiság alapjait megsértő intézkedéseiről még annak árán sem mond le, hogy emiatt a magyar GDP 5 százalékát kitevő uniós támogatásoktól esik el az ország.

Simor szerint idehaza jellemző az individualizmus, a szolidaritás hiánya. Ezért működik jól az „oszd meg és uralkodj”, mert kevesen állnak a kisebbség vagy a bajba kerültek mellé.

"Nem harcolhatsz eredményesen a kormányzat ellen, ha nem fogsz össze. Ezért is tartom lényegesnek, hogy kimutassuk a szolidaritásunkat azokkal, akiknek igazságtalanságot kell elszenvedniük. Csakhogy ezen a téren kudarcot vallottunk"

- mondta.

Az ellenzék helyzetét sem tartja jónak, mert szerinte

Orbán „totális kontrollt” gyakorol Magyarország felett. És ha nyerne is az ellenzék, az eredményt akkor is elcsalná a rendszer

- vélekedett. Ugyanakkor a választási győzelem esélyét az egyenlőtlen feltételek miatt csekélynek látja.

A közgazdász szerint

a rendszert csak egy „nagy katasztrófa” tudná megingatni, netán Orbán halála – hasonlóan az évtizedeken át kormányzó spanyolországi Francisco Francóhoz vagy a portugál António de Oliveira Salazarhoz.

Végül egy példán keresztül megpróbálta elmagyarázni, hogy a jogállam a gazdasági stabilitás elengedhetetlen feltétele, ugyanis nehéz olyan gazdasági környezetben működni, ahol nehéz előre látni a váratlan fordulatokat, ahol „bármikor kaphatsz egyet az arcodba”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Amerika nemet mondott Orbánéknak: jöhet a vámháború, ráfázhat Magyarország
A magyar kormány hiába próbálkozik, Amerika most nem kér a megállapodásból. A vámháború viszont már a küszöbön, és Magyarország is megérezheti a hatását.


Bár a magyar kormány komoly erőfeszítéseket tesz a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás újraindítására, egy kormányközeli forrás szerint az amerikai Trump-adminisztráció április elején arról tájékoztatta a magyar vezetést – többek között a Nemzetgazdasági Minisztériumot –, hogy jelenleg nem tartják napirenden a kérdést. Erről Panyi Szabolcs, a VSquare újságírója számolt be pénteki Facebook-bejegyzésében.

Az újságíró a VSquare legfrissebb hírlevelében is kitért a témára. Azt írta:

az Egyesült Államok által kivetett importvámok – különösen az európai autókat érintően –, valamint a még magasabb kínai vámokkal járó kereskedelmi háború egyik nagy vesztese lehet Magyarország.

Az ország gazdasága ugyanis jelentős mértékben épül a német autóiparra és a kínai elektromosjármű- és akkumulátorgyártásra.

Bár a magyar autóipart érintő hatásokról megoszlanak a vélemények, az szinte biztos, hogy az általános vámháború Magyarország számára veszteségeket hoz majd. Donald Trump korábban világossá tette, hogy az Európai Uniót egységes tömbként kezeli.

A magyar kormány célja egy olyan kétoldalú megállapodás elérése, amely valamiféle mentességet biztosítana az amerikai vámintézkedések alól. A VSquare szerint azonban a szakértők nem tartják valószínűnek ennek sikerét, különösen annak fényében, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között jelenleg nincs érvényben kettős adóztatást elkerülő egyezmény – azt a Biden-adminisztráció 2022-ben felmondta. A magyar kormány azóta is igyekszik ezt visszaállítani. Gulyás Gergely kormányinfókon is utalt arra, hogy még Oroszország is rendelkezik ilyen megállapodással az amerikaiakkal.

Orbán Viktor miniszterelnök március elején, a gazdasági évnyitón beszélt arról, hogy készül egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely – még vámháború esetén is – segítséget jelenthet a magyar gazdaságnak. Mint mondta, olyan megállapodásra van szükség, amely korlátozza a vámháború hatásait Magyarország területén. Ennek része lehet a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény újrakötése is, valamint más gazdasági elemek.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter februári washingtoni látogatásán közölte, hogy az amerikai pénzügyminiszter regisztrálta a magyar kormány kérését a megállapodás újratárgyalásáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Tarjányi Péter: A kormányzat bajban van
Az elemző szerint a változást a Hont-Orbán interjú is megmutatta. Szerinte az új helyzet új módszereket is kíván.


Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint új irányba fordult a kormányzat kommunikációja, és ennek komoly belpolitikai okai lehetnek. Erről a közösségi oldalán írt, miután megnézte Hont András interjúját Orbán Viktorral.

„Végignézve Hont András interjúját Orbán Viktorral számomra egyre biztosabb, hogy más irányba lépett a kormányzat kommunikációja és ennek súlyos belpolitikai okai vannak. Láthatóan nem jók a számok Fidesz oldalon a gazdasági és közvélemény-kutatási mérésekben”

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében, amit a 24.hu szúrt ki.

Úgy látja, hogy 15 év után változott a helyzet, és a kormánynak már nem elég, ha a választók csak hisznek a döntéseikben. „15 év után már nem elég hinni, meg is kell győzni az embereket a kormány intézkedései kapcsán. Új helyzet, új módszerek…” – írta.

Tarjányi szerint kimondható, hogy a kormány nehézségekkel küzd. A közvélemény-kutatási eredményekre utalva azt is megjegyezte, hogy a független intézetek egyre nagyobb előnyt mérnek a Tisza Pártnak. Bár a kormánypárti kutatók továbbra is a Fideszt hozzák ki első helyre, a különbség szerintük is egyre kisebb.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar WhatsApp-felhasználókat is figyeltek a Pegasus szoftverrel
A WhatsApp újabb döbbenetes részleteket tárt fel a Pegasus kémszoftver használatáról. Magyarországon is működhetett a megfigyelő hálózat egy része.


Egy bírósági dokumentumból kiderült, hogy 2019-ben összesen 1223 WhatsApp-felhasználót figyeltek meg a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel. Az akció 51 országot érintett, köztük Magyarországot is, ahol nyolc célpont szerepelt – számolt be róla a VSquare.

A dokumentumokat a WhatsApp tulajdonosa, a Meta nyújtotta be annak a pernek a részeként, amelyet még 2019-ben indított az NSO Group ellen. A vállalat azt állítja, hogy a kémszoftver az alkalmazás egyik biztonsági hibáját kihasználva két hónap alatt fertőzte meg a felhasználók készülékeit.

Az érintett felhasználók között emberi jogi aktivisták, újságírók és civil szervezetek munkatársai is voltak. A legtöbb célpont Mexikóból (456 fő) és Indiából (100 fő) került ki.

A VSquare újságírója, Panyi Szabolcs arról számolt be, hogy a bírósági dokumentumok alapján a Pegasus támadó infrastruktúrájának egy része Magyarországon működhetett.

A Pegasus nevű kémszoftver magyarországi használatáról már korábban is jelentek meg információk. A Direkt36 nemzetközi tényfeltáró projektje szerint 2018 óta magyar célpontokat is megfigyeltek. A célpontok között voltak oknyomozó újságírók, vagyonos üzletemberek és azok közvetlen környezete is.

Az egyik érintett újságíró Panyi Szabolcs volt. Úgy véli, a most benyújtott dokumentumban szereplő célpontok eltérhetnek a korábban azonosítottaktól, mivel a korábbi nyomozás nem WhatsApp-felhasználókra vonatkozott.

Kósa Lajos korábban elismerte, hogy a Belügyminisztérium vásárolta meg a kémszoftvert, bár az ügyészség később ezt cáfolta, mondván, ez „tényszerűen nem felel meg a valóságnak”.

Lengyelországban 2024-ben derült ki, hogy 2017 és 2022 között közel 600 embert figyeltek meg a Pegasusszal a Jog és Igazságosság párt kormányzása idején.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Féltjük a gyerekeinket, a termőföldeket, az ivóvizet!” – Hiába a lakossági útzár és a tiltakozás, Peresztegre viszik a leölt marhákat
Peresztegre szállították a tetemeket, de a helyiek már hajnalban blokádot szerveztek. A bábolnaiak is akcióba lendültek, és egészen Rábapordányig mentek, hogy utánajárjanak az igazságnak.


Több településen is fellángolt a tiltakozás tegnap este óta, miután kiderült, újabb állatokat kell leölni a ragadós száj- és körömfájás miatt. Már az éjszaka megkezdődött a munka Peresztegen, ahol hajnal óta tüntetnek a helyiek a tetemek elszállítása ellen.

A Bábolnaiak már korábban az utcára vonultak, figyelőszolgálatot is létrehoztak. Azt mondták az RTL Híradónak, elegük van az idehozott 5200 tetemből. Úgy tudták, újra hozzájuk vinnék a leölt állatokat, ezért azonnal léptek. „Mi nem hiszünk senkinek, mi csak azt hisszük el, amit a saját szemünkkel látunk” – nyilatkozta Pintér Róbert önkormányzati képviselő. Az éjjel egészen Rábapordányig mentek, hogy megbizonyosodjanak: tényleg nem hozzájuk kerülnek a tetemek.

Rábapordányban újabb telepet találtak fertőzöttnek, ahol csaknem 900 szarvasmarhát és sertést kell leölni. A kamionok innen reggel hat után indultak Peresztegre. A bábolnaiak már előző este úgy hallották, ezúttal ott földelik el a tetemeket.ű

Peresztegen eközben felbolydult a falu.

„Az éjszaka elég mozgalmas volt, 12 darab dögös szerelvény érkezett be a telepre, több rakodógép”

– hangzott el a riportban. A polgármester, Sellei Tamás úgy fogalmazott: „A telep sajnos nagyon alkalmas arra, hogy dögtelep legyen, hiszen több 10 évvel ezelőtt ezért hozták létre.” A helyiek viszont nem hagyták szó nélkül a kijelentést. Többen bekiabáltak: „Nem, nem alkalmas! Nem alkalmas, így van! Ezt ki döntötte el, hogy alkalmas?”

Nagy István agrárminiszter közölte, járványügyi nyomozás indul, hogy kiderüljön, hogyan terjedt tovább a fertőzés. A kormányközeli média szerint lehet, hogy a gazda hibázott, amikor beengedte a tévéstábokat. Bóna Szabolcs a Facebook-oldalán elismerte, valóban fogadott újságírókat, de hangsúlyozta, mindenkivel az irodában beszélgetett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: