FELFEDEZŐ
A Rovatból

A zöld küllő lett a 2022-es év madara

A szajkóméretű védett madár a lakott területeken is jól érzi magát, 8-12 ezer pár van belőle Magyarországon.


A zöld küllő lett az év madara a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) internetes szavazása szerint.

Az MME 1979-ben indította el az Év madara akciót, melynek célja természetvédelmi problémákkal érintett fajok, madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. A több mint négy évtizede futó program legutóbbi állomásaként, a tavalyi év nyarán ismét a lakosság választhatott három faj - kékbegy, vörös gém, zöld küllő - közül. Az internetes szavazáson a legtöbb voksot a zöld küllő kapta, így idén ez a faj az év madara - közölte az egyesület hétfőn az MTI-vel.

A zöld küllő szajkótermetű, 30-36 centiméteres madár, szárnyfesztávja a fél métert is elérheti. A faj fő elterjedési területe Európa lomboserdő-övezete, élőhelyigénye miatt kimondottan jól érzi magát a településeinken, az idős faállományú parkokkal tarkított nagyvárosokban is.

A harkályok klasszikus rovarlárva tápláléka mellett a zöld küllő esetében a legjelentősebb a hangyafogyasztás (kifejlett rovarok, lárvák és bábok is), amiket a talajon, illetve a testhosszt meghaladó mértékben kiölthető nyelvével mélyen a járatokba hatolva szedeget össze.

Maga ácsolta odúban költ, évente egy, általában 5-7 tojásból álló fészekaljat nevel. Állandó madarunk, a párok alapvetően egész évben, a nyugalmi időszakban is a költőterületükön vagy ennek közelében maradnak, a fiatalok többnyire nagyobb távolságokra kóborolnak. Védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Országos állománya 8-12 ezer párra tehető és stabil-enyhén emelkedőnek tekinthető. Idősebb fákhoz kötődő életmódja és szaporodása miatt a fakivágás, a mezővédő erdősávok felszámolása és felszámolódása veszélyezteti.

Közös élőhelyükön a jelenléte kiemelten fontos a fokozottan védett, odúköltő, de saját odút készíteni nem tudó szalakóta, továbbá az olyan hasonló életmódú fajok megmaradása szempontjából, mint a füleskuvik és a búbosbanka.

Mivel a lakott területeken is jól érzi magát, ráadásul állandó madár, a madárbarátok egész évben vendégül láthatják a zöld küllőket az MME honlapján kidolgozott "harkálykerti" megoldásokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
Az Élő Nostradamus szerint Ferenc volt az utolsó klasszikus pápa, egyházszakadás jön és női papság
A világhírű jós azt látja, természetfeletti jelenségek mellett szokatlan időjárás jön Rómában. Az ok: a világ hatalmas spirituális forradalom küszöbén áll.
Szerző: GJ, Fotó: Edgar Jiménez / Wikipedia - CC BY-SA 4.0 - szmo.hu
2025. április 23.



Ferenc pápa 88 éves korában, április 21-én, húsvéthétfőn hunyt el, tüdőgyulladás szövődményei és más egészségügyi problémák miatt. Az egyházfőtől szombaton vesznek végső búcsút, ezt követően a bíborosok megválasztják az utódját, akire viszont az „Élő Nostradamus” néven ismert Athos Salomé brazil jós szerint egészen más főpapság vár, mint az elődjére.

Salomé a Daily Star című lapnak azt állította a pápa halálával kapcsolatban, hogy Ferenc lehetett a katolikus egyház utolsó vezetője a hagyományos modell szerint.

Úgy gondolja, jelentős spirituális átalakulás küszöbén állunk, amely az egyház három külön irányzatra bomlását hozhatja magával.

A jós elmondása alapján ezek az irányzatok a hagyományőrző, a reformer és az ezoterikus vonalat képviselik. A hagyományos frakció Rómában marad, és megtartaná az intézményi hatalmat, ugyanakkor elveszítheti a befolyását Latin-Amerikában és Afrikában. A reformerek – Salomé szerint – új központot hozhatnak létre Buenos Airesben, Bogotában, vagy Nairobiban, és egy korszerűbb, empatikusabb, befogadóbb megközelítéssel milliókat szólíthatnának meg. Az ezoterikus irányzat kisebb és visszahúzódóbb lenne, célja pedig a korai kereszténység misztikus tudásának újrafelfedezése.

Tagjai kontemplatív gyakorlatokat és okkult rituálékat végeznének, valamint visszanyúlnának azokhoz a hagyományokhoz, amelyeket az egyház korábban elfojtott.

Salomé azt látja, hogy az új pápa megválasztására várhatóan 2–3 héten belül sorra kerülő konklávé a modern idők leghosszabbja lehet, több mint hét napig tarthat. Ebben az időszakban rendkívüli természeti és technológiai jelenségek fordulhatnak elő Rómában, például szokatlan viharok, nagyobb technikai hibák és megmagyarázhatatlan légköri események.

A jós azt is meglátta, hogy az egyház az elkövetkező öt évben nőket is felszentelhet papnak.

Ezenkívül számításai szerint Rómát földrengések és árvizek is érhetik majd: a Tevere áradása nemcsak a várost, hanem a Szent Péter-bazilikát is elérheti, amely Salomé szerint egy új spirituális korszak kezdetét szimbolizálhatja. „Én nem mondom, csak elmondom, amit láttam. Nagyon remélem, hogy nem következik be” – fűzte hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Magyar Péter szinte lemásolta tavaly húsvéti fotóját, csak most új barátnőjével
Ismét a természetbe látogatott, ismét a kedvesével, aki azonban már nem Vogel Evelin, mint a tavalyi ünnepkor.


Ha húsvétvasárnap, akkor irány a természet – ez lehet a jelszava Magyar Péternek, aki 2024 után idén is az erdő felé vette az irányt a keresztények legnagyobb ünnepén.

Egy évvel és néhány héttel ezelőtt, március 31-én (tavaly akkor volt húsvét) még Vogel Evelinnel posztolt közös fotót egy erdei kis patak mellett:

Azt valószínűleg elég sokan tudják, annak a kapcsolatnak milyen vége lett: miután a politikus bejelentette, hogy szakítottak, Vogel ősszel az Indexnek kitálalt a kapcsolatukról, de mint kiderült, többször titokban készített hangfelvételt a politikusról, aki zsarolás miatt fel is jelentette őt.

Magyar Péter aztán idén tavasszal posztolt közös fotót új párjával, aki a Tisza Pártban tölt be fontos szervezői feladatot.

Húsvétvasárnap pedig ismét egy szerelmes posztot tett ki a Facebookra, ezúttal azonban már Ilivel. Mint írja:

„Sonka után, locsolás előtt. Valahol a Mátrában. Sok locsolót és/vagy hímes tojást holnapra!”

Ehhez pedig dukált a közös fotó is:

Korábban egyébként a Tisza Párt elnöke húsvét alkalmából azt ígérte: újra lesz magyar feltámadás, és jövő húsvétkor már másik Magyarországra ébredünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Magyar Péter régi álma teljesült: palóc viseletben locsolkodott Hollókőn – videóval
A TISZA Párt a húsvét hétfői napját sem töltötte tétlenül: Hollókőn idézte fel a régi népszokásokat. Nem is akárhogyan és nem is akármiben.


„Egy régi álmom teljesült ma: palóc viseletben egy igazán autentikus locsolással kezdtünk korán reggel a festői Hollókőn” – írta Magyar Péter a Facebookon. A TISZA Párt elnöke egy locsolóverssel is készült:

„Palócföldön szép virágszál,

El ne hervadj locsollak már!

Tiszta vízzel megöntözlek,

Virágozzál sokat, kérlek!”

A vers után után pedig az előzetes engedély birtokában, vödörrel locsolt le öt nőt, köztük a barátnőjét is.

Magyar Péter locsolkodását itt lehet megtekinteni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Bezárt a legendás magyar csárda – 100 év után zárt ajtók és üres asztalok fogadják a vendégeket
A szatymazi Postakocsi Csárda több mint egy évszázadon át várta a vendégeket. Most eladóvá vált az épület, ahol egykor vegyes hallé és pontyhalászlé illata szállt.
F. O. - szmo.hu
2025. április 25.



A szatymazi Postakocsi Csárda több mint száz évig működött az 5-ös főút mellett, a szatymazi elágazásnál. Az étterem 2023-ban zárt be, azóta már nem fogad vendégeket. Most kiderült, hogy az épületet eladásra kínálják.

Az egykori alkalmazott a Délmagyarnak úgy nyilatkozott:

„Addig ment jól a csárda, amíg nem épült meg a régi 5-ös főút mellett az autópálya,

mert akkor szinte egyik pillanatról a másikra meghalt, elfogytak a vendégek.”

A csárda jelenleg zárva van. A teraszon cserepeket halmoztak fel, az épületben pedig még megtalálható egy korábbi étlap is, amely szerint a vegyes hallé 3390 forintba, a ponty halászlé pedig 3490 forintba került.

A bejáratnál továbbra is látható a magyaros konyhát hirdető felirat, valamint a korábbi nyitva tartás: 10 és 19 óra között. A portál információi szerint van érdeklődő az ingatlanra.


Link másolása
KÖVESS MINKET: