A vonatról leszállt egy nő menyasszonyi ruhában – az esküvőjéről vitték a gázkamrába
“Egyik nap épp munkába mentem, amikor hátrafordulva megláttam egy vonatot, ami Magyarországról jött – egyenesen a gázkamrába. A vonatról leszállt egy nő. A menyasszonyi ruháját viselte. Az esküvőjéről vitték el, és a vonatról rögtön a gázkamrába ment. Azt mondták nekik, tusolni fognak.”
Ezt egy holokauszt-túlélő mesélte a CNN-nek, most láttam. A menyasszonynak azt sem engedték meg a nyilasok, hogy átöltözzön.
“Úgy hajtották a zsidókat a vagonokba, mint a barmot a vágóhídra.” Ezt már nem az auschwitzi haláltábor túlélője mesélte, hanem Adolf Eichmann, a magyarországi deportálások német irányítója. A Wikipédián olvastam, ahol minden magyar szembesülhet azzal “röviden és dióhéjban”, milyen készségesen asszisztált a magyar nemzet ahhoz, hogy három hónap leforgása alatt 800 ezer ember elpusztuljon.


Apám kisfiú volt a vészkorszak idején. Katolikus kisfiú, katolikus nagyszülőkkel. A legjobb haverja (haver - héber eredetű, jelentése barát) azonban zsidó volt. A deportálás előtti nap elszökött hozzá elbúcsúzni.
Most egy pillanatra állj meg, csukd be a szemed, és képzeld el, hogy kisiskolás vagy. Magolod a szorzótáblát, de még elég ákom-bákom a kézírásod.
A legnagyobb problémád, hogy este 9-kor el kell menni aludni, és hogy az egyik osztálytársad beárulta a tanítónéninek, hogy nem véletlen, hanem előre kitervelt szándékkal hagytad otthon a füzeted, mert nem csináltad meg a házit, és nem akartad, hogy ez kiderüljön. Tisztában vagy a bűnöddel, de az eltörpül az osztálytársad aljas árulása mellett, csak a szót, hogy “aljas” még nem ismered.
És akkor egy nap sötétedés után bekopog a nyárikonyha ablakán a legjobb barátod. Pár utcát kellett csak futnia hozzád, az ingén még a sötétben is ott világít a kanárisárga csillag, amiért a hároméves húgod egyszer kiverte a hisztit, hogy ő is olyat akar. Anya arca akkor hirtelen megváltozott, amit szintén nem értettél, később ez is világos lett: a rémülettől a legszebb vonások is eltorzulnak.
Te is hallottad a rádiót, hogy így a zsidók, meg úgy a zsidók, a világ összes bajáért egy ideje a rádió szerint ők a felelősek, de téged ez nem érdekelt, és a szüleidet sem. Az emberek csak túl akarták élni a mindennapokat, neked meg a legjobb barátod zsidó, akiről tudod, hogy soha nem árulna be. Tudod, hogy a rádió hazudik.
Épp azon vitatkozol anyáddal, hogy hadd ne kelljen már kilenckor lefeküdni, amikor valaki bekopog hozzátok.
A legjobb barátod.
Búcsúzni jöttem – mondja. Ő már úgy beszél, mint egy felnőtt. És elmondja, hogy másnap elviszik őket.
És te nem érted, miért viszik el a legjobb barátodat, nem érted, anya miért zokog fel, miért öleli úgy magához a barátodat, te ebből semmit nem értesz. Mert neked nem mondanak el semmit, mert te csak egy gyerek vagy, és ezt úgysem értheted.

Ahogy azt sem értheted, miért küldte a halálba a magyar állam 800 ezer állampolgárát 1944-ben, és miért lett Auschwitz a legnagyobb magyar temető.
Magyarországon ugyanis szinte a teljes vidéki zsidóságot kiírtottuk – mi magyarok. Míg Dániában a lakosság segített a zsidók menekítésében, addig a magyarok döntő többsége vagy tétlenül szemlélte a zsidók jogfosztását, vagy még örült is annak. Zsidóellenes propagandára feltételezhetően jóval kevesebb pénzt költöttek, mint a Soros-ellenes őrületre, de az agymosás megtette a hatását.
A nácik döbbenten szemlélték, milyen alapossággal, milyen körültekintő módon, és néha milyen brutálisan intézik a magyarok a deportálásokat. A nürnbergi perben a nácik teljhatalmú magyarországi megbízottja Veesenmayer vallomásában is beszámolt arról, hogy a magyarok lelkesedése nélkül a náciknak esélyük nem lett volna ennyi embert a halálba küldeni.
Ennyi év után nem bűnösöket kell keresni. Ők már meghaltak. De a történelmünkkel szembe kell néznünk, ahogy Németország is szembenézett a történelmével. Hogy soha többé ne fordulhasson ilyen elő.
És tanuljunk a történelemből: ne hallgass, ha azt látod, hogy a hatalom megtébolyult, mert “a hallgatás mindig az elnyomót segíti” – ezt Elie Wiesel író, holokauszt-túlélő írta.
Január 27-e a holokauszt áldozatainak a nemzetközi emléknapja.
(A bejegyzés eredetileg Facebook-posztként jelent meg, onnan vettük át teljes terjedelmében. Címlapfotó: Auschwitz II. (Birkenau), a fő megsemmisítő tábor bejárata. Fotók forrása: Wikipédia)