A Szülői Hang a minisztérium új tervéről: Ez egy merénylet a gyerekek ellen
Ahogy már szerdán megírtuk, a kormány honlapján megjelent egy tervezet, amely szerint a 2025. március 1. után megírt kompetenciamérések eredményei érdemjegyet érnének. A Pintér Sándor belügyminiszter által jegyzett módosítás célja, hogy a diákok nagyobb figyelmet fordítsanak a tesztek kitöltésére. A tervezet szerint a tanulók teljesítményét „osztályzatokkal díjazzák”, és az eredmények a középiskolai felvételi pontszámba is beleszámítanának.
A rendelet hangsúlyozza, hogy a kompetenciamérés fontos szerepet játszik a tanulók alapkészségeinek felmérésében, valamint visszajelzést ad az iskolák és pedagógusok munkájáról is. Az új szabályokat először a 2025/2026-os tanév középfokú felvételi eljárásánál alkalmaznák. A diákok az országos kompetenciamérés után érdemjegyet kapnának, amely az év végi osztályzat megállapításakor két érdemjegynek számítana.
A Szülői Hang nevű civil szervezet korábban petíciót indított a döntés ellen, amikor a Kréta-rendszeren keresztül a szülők véleményét szondázta erről a szaktárca. A közösség képviselője, Miklós György a Népszavának azt mondta: a tanulóknak és a pedagógusoknak szinte egyáltalán nem lesz idejük felkészülni a változásokra, idén a kompetenciamérések március 24-én kezdődnek.
– mondta Miklós György.
A Szülői Hang képviselője szerint a módosítás egy újabb lépés a gimnáziumi képzés elsorvasztása felé. Felidézte: a szülők február 16-ig kaptak időt a kérdőív kitöltésére a rendelettervezet pedig két nappal később már el is készült. Az, hogy a központi teszt osztályzatait miként állapítják meg, még nem ismertek. Miklós György „szintlépésnek” nevezte, hogy a kormányzat immár a diákok osztályozásába is beleszól.
A Népszavának a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás azt mondta: nem erre találták ki a kompetenciamérést, a teszt erre teljesen alkalmatlan, ha megteszik, az már nem kompetenciamérés lesz, hanem záróvizsga.
A kormányzat korábban egyébként valóban egyértelművé tette, csökkentené a gimnáziumban továbbtanulók arányát. Varga-Bajusz Veronika, a fiatalokért is felelős államtitkár mondta azt, hogy noha Magyarország már szakképzési nagyhatalom, de a kormány célja, hogy az általános iskola elvégzése után tízből hét, de akár nyolc diák is a technikumot válassza, a jelenlegi hathoz képest, emlékeztet a lap.