HÍREK
A Rovatból

„A propaganda fegyver, a hazugság öl” - az MTVA székházánál tüntetett az ellenzék

A demonstráción „a választások kimenetelét befolyásoló hazugságok, hírhamisítások és az agresszor Putyint támogató orosz propaganda terjesztése ellen” tiltakoztak a szervezők és a résztvevők.


"A propaganda fegyver, a hazugság öl" néven szerveztek tüntetést az ellenzéki pártok vasárnap kora estére az MTVA Kunigunda úti székházához.

A demonstráción "a választások kimenetelét befolyásoló hazugságok, hírhamisítások és az agresszor Putyint támogató orosz propaganda terjesztése ellen" tiltakoztak a szervezők és a résztvevők.

"Tiltakoznunk kell, mert az ellenzék politikusai csak lejárató, hírhamisító anyagokban tűnhetnek fel a közpénzen fenntartott TV-kben és rádiókban. A közéleti műsorokban is csak a kormány és a Fidesz-közeli megmondó emberek adják egymásnak a kilincset Orbánt és Putyint dicsőítve, az ellenzéket szapulva. Eközben az ellenzékből évek óta senki nem mehet be élő adásba!

Az ellenzék mellett le van tiltva a legtöbb felelősen gondolkodó magyar értelmiségi, tudós és művész is. Mindazok, aki Orbán rendszeréről akárcsak puha kritikus véleményt mondtak, vagy mondhatnának. Közismert, hogy jeles előadóművészek, színészek, zenészek, vagy kortárs íróink és költőink egész sora van letiltva, egyszerűen nem kerülhetnek adásba. Ennek véget kell vetni!" - írták a Facebookon meghirdetett esemény leírásában.

Hozzátették, hogy tiltakoznak az ellen, hogy "a magyar közmédia háborús propagandát folytat Oroszország mellett", és összességében "az állami propaganda elfogult oroszpártiságával és háborús uszításával szemben".

A tüntetés házigazdája Hadházy Ákos, az Egységben Magyarországért korrupcióellenesség és elszámoltatás szakpolitikai kabinetvezetője volt. Az eseményen beszédet mondott

• Szél Bernadett, független országgyűlési képviselő

• Varju László, DK

• Szabó Tímea, Párbeszéd

• Brenner Koloman, Jobbik

• Polyák Gábor, médiakutató

• Ujhelyi István, MSZP

• Kanász-Nagy Máté, LMP

• Hajnal Miklós, Momentum

• Márki-Zay Péter, Magyarország miniszterelnök-jelöltje.

Élőben rögzített közvetítésünk a tüntetésről:

Az esemény egy perc néma csenddel kezdődött a koronavírus-járvány eddigi 45 ezer áldozatára és az orosz-ukrán háborúban elhunytakra emlékezve. Először Hadházy Ákos szólt a demonstrálókhoz. Beszédét azzal kezdte, hogy már többször is tüntetett az MTVA székházánál az ellenzék, de "nem elégszer és nem elegen, mert a propaganda székháza él és virul". Emlékeztetett, hogy míg Orbán Viktor hetente többször is "papolhat élőben a közmédiában, addig az ellenzék miniszterelnök-jelöltje még egyszer sem tehette be a lábát az MTVA épületébe". Majd arról beszélt, hogy Oroszországban most ugyanúgy iktatják ki a szabad sajtó elemeit, mint most az ukrajnai repülőtereket a háborúban. Hadházy szerint ha engedjük, hamarosan Magyarország is oda fog jutni, hogy elzárják a független sajtótermékeket, majd leállítják a legnagyobb közösségi oldalakat, és már csak a sötétség marad. Az ellenzéki politikus viszont úgy véli, hogy már azt sem lehet demokráciának nevezni, ahol most tartunk.

"Egy bűnszervezet által egyre biztosabban felépített diktatúrában élünk, aminek április 3-án véget kell vetnünk"

- jelentette ki.

Mint mondta, hiába "eteti" Orbán évek óta azzal Európát, hogy milyen nagy demokrácia van itt, csak meg kell nézni, hányszor szerepelt a közmédiában a miniszterelnök, és hányszor az ellenzék.

"Orbán 200-szor beszélt itt, ellenzéki vezető egyszer. Nincs több kérdés."

Hadházy ezután arról beszélt, hogy azért is tüntetnek most, hogy jelezzék: ilyen körülmények között "ez a választás nem tiszta, nem fair, nem demokratikus, nem szabályos". Ahhoz hasonlította a helyzetet, mint "amikor kiállunk egy meccsre és tudjuk, hogy hülyére doppingolja magát az ellenzék, hogy a bírót lefizették, tudjuk, hogyan fognak minket rugdosni, de elindulunk, mert a szabályokat is ők hozzák".

Elismerte, hogy az ellenzék is felelős azért, hogy Orbán Viktor eljuthatott idáig, de szerinte "mindannyian kaphatunk feloldozást, ha az utolsó pillanatig megteszünk mindent, amit tehetünk". Arra kért mindenkit, hogy vegyenek részt az ellenzék nagygyűlésén március 15-én, április 3-án - amikor szerinte Európa és Moszkva között kell majd választani - pedig szavazzanak rájuk.

A tüntetés ideje alatt az MTVA székházának tetején megjelentek a közmédia munkatársai kamerákkal, mire a tiltakozók többször is azt kiabálták nekik, hogy "gyertek le".

A második felszólaló Szél Bernadett volt, aki emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltáskor a Fidesz pártoktól független szabad sajtót követelt, ehhez képest 2010 után a lakosság adójából elfoglalták a közmédiát és a médiahatóságot is. A képviselő szerint a közmédia arról sem számolt be, hogy ellenzéki előválasztás volt Magyarországon, és azóta sem szólaltatta meg a megválasztott miniszterelnök-jelöltet. Mint mondta, még őt is előbb kérdezi a holland, a német vagy a francia közmédia, mint a saját hazája közmédiája. Szerinte, miután Putyin megindította a támadást Ukrajna ellen, a köztévében "feltekerték a potmétert", és többek között arról beszéltek benne, hogy az orosz katonák szakszerűen vonultak be az országba.

Szél arról is beszélt, hogy Orbán a keleti nyitással elszakította Magyarországot a Nyugattól, ebben pedig hatalmas segítségére volt a közmédia. Hozzátette, hogy a választás után viszont a magyarok visszakaphatják a közmédiát, az ország pedig a helyét az Európai Unióban.

Utána Szabó Tímea lépett színpadra, aki azzal kezdte beszédét, hogy őt országgyűlési képviselőként 2013 óta nem hívták be a közmédiába, de még Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere sem járhatott itt 2019-es megválasztása óta.

Elmondta, hogy Papp Dánielnek, az MTVA vezérigazgatója igaza van abban, hogy ez a közmédia nagyon független. "Független az összes ellenzéki politikustól, a kritikus civilektől és a több millió magyar állampolgártól, akiket az elmúlt 12 évben magára hagyott a Fidesz-kormány" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a köztévé már olyannyira átlépte a határt, hogy veszélyezteti a magyarok biztonságát.

Ezután azt mondta, hogy bár Orbán "stratégiai nyugalmat" emleget, ez igazából azt jelenti, hogy gőze sincs, mit kellene mondania ebben a helyzetben. Ugyanis évek óta azt hajtogatja, hogy Európa rossz, Putyin jó, és ezt most hirtelen nem tudja megfordítani. "De mi tudjuk, hogy Európa a jó és Putyin a rossz, ezért kell elmenni szavazni április 3-án" - mondta a Párbeszéd politikusa.

"Putyin egy új Szovjetuniót akar építeni, és Orbán ehhez asszisztál. De mi ebből nem kérünk. Mi nem Oroszországot, hanem Európát és szabadságot akarunk"

- jelentette ki.

Varju László arról beszélt, hogy a köztévé már nem csak hazudozó, állampárti tévé, hanem a putyini propaganda európai központja. Szerinte "56 mártírjai forognak a sírjukban" amiatt, hogy a köztévében elhangzott, hogy Ukrajna felelőtlen, amiért harcol a szabadságáért, és nem adta meg magát Oroszországnak.

"Mi, magyarok pontosan tudjuk, milyen az, amikor harcolni kell a szabadágért, mindent megteszünk, hogy a magyar szabadságot visszaszerezzük a bitorlóktól. Ukrajna mellett állunk, bármit is hazudoznak ebből a tévéből. Ebből elég volt"

- jelentette ki.

Brenner Koloman azt mondta, Orbán Viktor kétkulacsos külpolitikája végérvényesen megbukott, a közmédiában mégis kitartanak az orosz propaganda mellett. A jobbikos nemzetbiztonsági kockázatnak tartja, hogy a közmédia az orosz propagandát terjeszti. Az ellenzéktől viszont nem kell félteni a magyar televíziót és Magyarországot sem, hiszen "nagyon fogunk rá vigyázni, mert a miénk".

Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke azt emelte ki, hogy az a köztévé, amely az orosz propagandát hangoztatja és a Paks2 legnagyobb támogatója, évente 130 milliárd forintba kerül.

Hajnal Miklós úgy fogalmazott, a magyar propagandamédia Putyin szócsöve is, és ez nem most, az ukrajnai háború kirobbanása után kezdődött. Azt is elmondta, hogy úgy tudja, bár négy évvel ezelőtt az ellenzéki politikusok még kaptak öt percet a közmédiában, idén már nem lesz lehetőségük erre.

Ujhelyi István azt hangsúlyozta beszédében, hogy Magyarország útja nem Moszkva, hanem Európa felé van. Megismételte azt is, hogy a putyinizmus már egy évtizede ott van az MTVA székházában.

Polyák Gábor, az Egységben Magyarországért médiapolitikai szakreferense arról beszélt, hogy

a kormány hiába foglalta kormányhatározatba, hogy sajtószabadság van Magyarországon, szerinte amiben élünk, az nem sajtószabadság, hanem "a gyűlölködés és a megbélyegzés szabadsága".

Úgy véli, az egész ország tele van jól megfizetett propagandistával, ezért köszönetet mondott azoknak a független újságíróknak, akik kitartottak az elmúlt 12 évben. Ezután felsorolta, hogy az ellenzék milyen intézkedésekkel állítaná helyre a sajtószabadságot. Például valódi közszolgálatot építenének tisztességes újságírással, helyreállítanák a médiapiac működését, és független médiafelügyeletet hoznának létre.

Utolsóként Márki-Zay Péter állt a tömeg elé, akit színpadra lépésekor hosszan éltetettek a tüntetők. Beszédével külön cikkben foglalkoztunk.

A demonstráció azzal zárult, hogy a felszólalók a tiltakozókkal együtt elénekelték a Himnuszt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Esőben áztatták az iskolásokat Olaszliszkán, miközben a politikusok ernyő alatt álltak
Az ünnepségen a fideszes képviselő-jelölt és a helyi polgármester megúszta szárazon, míg a kivezényelt gyerekek az esőben áztak. A jelenetről látványos fotók készültek, amelyek gyorsan bejárták a netet.


Március 14-én megemlékezést tartottak Olaszliszkán 1848–49 hőseiről. Az eseményről Bánné dr. Gál Boglárka fideszes politikus egy Facebook-posztban számolt be, amelyben fotókat is közzétett - vette észre a 444.hu.

Bánné képeinek tanúsága szerint az ünnepség alatt esett az eső. A helyszínen - feltehetőleg valamelyik iskola szervezésében - megjelent tanulók Kossuth Lajos mellszobra mellett álltak, ernyő nélkül, így alaposan eláztak.

Eközben a fideszes képviselő-jelölt és a KDNP-s Varga Béla, a település polgármestere koszorút helyezett el. Nekik persze jutott esernyő - hívja fel a figyelmet a lap.

A posztban közzétett fotók között olyan is szerepel, amelyen jól látható a különbség az esernyő alatt álló politikusok és az esőben ázó diákok között. A képsorozat felháborodást keltett a közösségi médiában. A politikus bejegyzése alatt is sokan megjegyzik, hogy rosszul veszi ki magát a koszorúzók és az ünnepségre vezényelt diákok helyzete közötti ordító különbség.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Van itt valami fémcső, majd nézd meg” - Szenteltvizet itattak egy pappal a ferihegyi reptéren
Döbbenetes esetről számolt be Kulcsár Dávid veszprémi káplán: a reptéri biztonsági ellenőrzésen nem engedték át a szenteltvizét, mert nem volt rajta űrtartalom-jelölés. Választás elé állították: kidobja, kiönti vagy megissza.
F. O. - szmo.hu
2025. március 19.



Kulcsár Dávid, a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház káplánja a közösségi oldalán számolt be arról, hogy furcsa helyzetbe került a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.

A biztonsági ellenőrzésen nem engedték át a szenteltvíztartóját, amelyben szenteltvíz volt.

Elmondása szerint mindig magával viszi ezt az eszközt utazásai során, és korábban még sosem volt vele gond. Külföldön, például a római reptereken sem kellett külön jeleznie, hogy mit tartalmaz, mert tudták, miről van szó.

Ferihegyen azonban másként alakult a helyzet. A pap előre kivette a táskájából a szenteltvíztartót, és jelezte a biztonsági személyzetnek, hogy katolikus pap, és mi van nála. Ennek ellenére az egyik biztonsági dolgozó odaszólt a kollégájának:

„van itt valami fémcső, majd nézd meg”.

A pap szerint a hátizsákját ezután is külön átvizsgálták, annak ellenére, hogy a szenteltvíztartót már előre kivette. A biztonsági ellenőr a táska teljes tartalmát átnézte, amelyben többek között betegellátó felszerelés, egy kis stóla, valamint édességek és könyvek is voltak.

Végül rákérdeztek, hogy a fémtartályban van-e folyadék. Amikor a káplán igennel felelt, azt a választ kapta, hogy mivel nincs feltüntetve rajta az űrtartalom, három lehetősége van: „1. kidobják, 2. kiöntik, 3. megiszom”.

A pap végül úgy döntött, hogy megissza a szenteltvizet.

„Teljes döbbenet, de nyilván nem volt kérdés, hogy melyik verzió lesz” – írta a bejegyzésében, hozzátéve, hogy 34 évesen először fordult elő vele, hogy szenteltvizet kellett innia.

A történtek után megjegyezte, hogy Magyarországot keresztény országnak tartják, és a vallásszabadság alapjog. Úgy fogalmazott, hogy a saját országában, magyar állampolgárként érte sérelem emiatt az eset miatt.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Sulyok Tamás kommunikációs igazgatója poloskás képpel selejtezi a Telexet, amiért az elnöki hivatal válaszát az elnök válaszának tekintették
A Sándor-palota kommunikációs igazgatósága szerint az általuk kiadott állásfoglalást nem lehet Sulyok Tamás állásfoglalásának venni. Levelükből az is kiderül, nagyon szívükre veszik, ha valaki mégis így tesz.


Ahogy arról néhány napja mi is írtunk, a köztársasági elnök hivatala a Telex kérdésére megszólalt arról, hogy Orbán Viktor a nemzeti ünnepen (többek között) úgy fogalmazott: „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget.”

Sulyok Tamás hivatala azonban később azt állította: nem Sulyok Tamás véleményét közölték, mikor Orbán Viktor poloskázós beszéde után a Telex kérdésére egyebek mellett azt írták: „az államfő politikusi beszédeket nem kommentál, csak akkor, ha az a társadalmi béke megbontására, és a nemzet megosztására szólítja fel az embereket. Itt ilyen nem történt.”

Úgy fogalmaztak: „Álláspontunk szerint provokációnak szánt ferdítésekkel nem feladata az államfőnek foglalkozni”. Itt azonban már nem pontosan tudni, hogy a köztársasági elnök álláspontját képviselő hivatal ezzel a köztársasági elnök álláspontját képviseli-e, vagy ismét saját magáét. Szerintük mindenesetre nyilvánvaló, hogy nem az államfő véleményét írták meg akkor, amikor levelüket így írták alá: Sándor-Palota – Kommunikációs Igazgatóság. Hozzátették: „Úgy tűnik, Önök sportot űznek abból, hogy ferdítéssel, szándékosan hergelő stílusban a köztársasági elnököt provokálni igyekeznek, s ha kapnak választ tőlünk a ferdítéseikre, olykor hazugságokra, akkor azzal igyekeznek pellengérre állítani a köztársasági elnököt, ha nem kapnak választ, akkor pedig azzal. Magára valamit is adó lap és újságíró egy ország legfőbb közjogi méltóságának provokálását nem tűzi a zászlajára.”

Az ügy kapcsán Szántó Georgina privát Facebook-oldalán Telex selejt felütéssel poloskák képét posztolta azzal a szöveggel:

„Sosem volt kenyerem a kollégákról(?) megírni a tutit, de az már nálam is kiveri a biztosítékot, hogy a Telexnek az sem drága, hogy össze-vissza hazudozzon a köztársasági elnökkel(!) kapcsolatban, hangzatos címeket gyártva provokáljon, hergeljen.”

Hozzátette: „Hazudni az megy. Szégyellje magát az összes ilyen. De tényleg.”

Az eset után a 444 is elküldte a kérdéseit Sulyok Tamás- (hivatalá)nak arról, hogy

  • „Szántó Georgina, a Köztársasági Elnöki Hivatal kommunikációs igazgatója a Facebook-oldalán egy poloska rovar képével ábrázolt egy újságírókról szóló posztot. Mit gondol erről az önök hivatala?
  • Azt is írta, a „Telex selejt” össze-vissza hazudozott a köztársasági elnökkel kapcsolatban. Mi nem volt igaz abban, amit a Telex írt?
  • Továbbra is érdekelne, hogy akár Sulyok Tamás köztársasági elnök, akár a Köztársasági Elnöki Hivatal – Kommunikációs Igazgatóság miért gondolja úgy, hogy az „átteleltek a poloskák” nem metafora vagy hasonlat, és az államfő vagy önök valóban úgy értették-e a beszédet, hogy Orbán konkrétan rovarokat említett a beszéd ezen pontján. Ha igen, kérjük, írják le, ennek mi értelme lehetett. Ha csak Magyar Péterre vonatkozott a poloskázás, az államfő/önök szerint ez elfogadható-e?”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Elon Musknak mennie kell!” – Befektetői nyomás alatt a milliárdos, elküldenék a Teslától
A Tesla részvényei szabadesésben vannak, miközben a cég eladásai is zuhannak Európában és Kínában. Egy ősbefektető szerint Musk és Trump kapcsolata túl kockázatos.


Ross Gerber, a Tesla egyik korai befektetője szerint Elon Musknak döntenie kellene: vagy visszatér a Tesla élére, vagy teljes figyelmét kormányzati szerepére fordítja. Musk jelenleg a Trump-kormány Kormányzati Hatékonysági Minisztériumának vezetője, ami tiltakozásokat váltott ki az állami alkalmazottak jelentős elbocsátásának terve miatt.

Gerber a Sky Business Live műsorában beszélt erről, és kijelentette: „Úgy gondolom, hogy a Teslának új vezérigazgatóra van szüksége, és ma eldöntöttem, hogy ezt nyilvánosan is kimondom. Ez az első műsor, ahol ezt elmondom.” Hozzátette, hogy szerinte a vállalatot túl hosszú ideje elhanyagolják, és fontos lenne, hogy valaki teljes figyelemmel irányítsa.

A Tesla részvényárfolyama jelentősen visszaesett az utóbbi hónapokban. A vállalat piaci értéke december óta több mint 800 milliárd dollárral csökkent, és kedden az amerikai tőzsdén további 4 százalékos esést könyvelt el.

Az árfolyam már Trump hivatalba lépése előtt csökkenni kezdett, amikor az új elnök a kereskedelmi háború első lépéseit bejelentette. A cég az autópiacon is nehézségekkel küzd. A nyugati piacokon az elektromos autók iránti kereslet csökkenő tendenciát mutat, hiába próbálják árcsökkentéssel vonzóbbá tenni a modelleket. Gerber szerint a Tesla „egyértelműen” válságban van, és többek között ezért is döntött úgy, hogy jelentős mennyiségű Tesla-részvényt ad el.

Elon Musk mást hibáztat a részvények eséséért

Elon Musk március 17-én, hétfőn az X-en fejezte ki elégedetlenségét a Tesla részvényeinek értékvesztése miatt.

Azt írta: „A vállalataim nagyszerű termékeket gyártanak, amelyeket az emberek szeretnek, és soha nem bántottam fizikailag senkit. Akkor miért ez a gyűlölet és erőszak ellenem? Mert halálos fenyegetést jelentek az woke elmeparazitára és az általa irányított emberekre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk