A NASA videójából kiderül, hogy mit látott Neil Armstrong 50 éve a Holdra ereszkedés közben
VIDEÓ: Az eredeti felvétel
VIDEÓ: Ezt látta Armstrong: Szimuláció
Hont András műsorában felmerült Mészáros Lőrinc és Tiborcz István meggazdagodása.
„Szerintem nem ezek az emberek futották be a legnagyobb karriert, hanem sokan mások is, de az ő ismertségük egy politikai támadás eredménye” - mondta róluk a miniszterelnök.
Orbán Viktor szerint ez az oka annak, hogy mindez most téma.
„A 2002-es választáson Simicska Lajost támadták, meg az édesapámat, most meg Mészáros Lőrincet, meg a vejemet. Ez elkerülhetetlen, a demokráciának és az ellenzék létezésének egy szükségszerű következménye.”
A beszélgetésben szóba került az is, hogyan segíthette álláshoz Magyar Péter az államigazgatásban akkori felesége, Varga Judit.
Orbán Viktor szerint ezt nem lehetett megakadályozni.
Megismételte, hogy március 15-én szerinte Magyar Péterről beszélt, amikor poloskázott.
A Matolcsy-ügyről annyit mondott, ha ő ellenőrizhette volna, „akkor itt nem történtek volna olyasmik, amik állítólag történtek.”
A műsor elején Hont András azt mondta, Orbán Viktor tulajdonképpen véletlenül adott nekik interjút, mivel Orbán Balázst szerették volna meghívni, de ezt a kérést elküldték a Miniszterelnökségnek is. Nem sokkal később jelentkeztek, hogy Orbán Viktor elfogadja a meghívásukat.
A beszélgetés elején kiderült, Orbán Viktor minden reggel egy órát át tart megbeszélést Rogán Antallal és Gulyás Gergellyel, ilyen értelemben ők állnak hozzá a legközelebb, és szerinte ezért került épp Rogán Antal a Biden-adminsztráció szankciós listájára.
A miniszterelnök Donald Trumpról azt mondta, azt csinálja, amit megígért, és ez sokkolja Európát. A miniszterelnök JD Vance-re úgy gondol, mint az amerikai politika hosszabb távú meghatározó alakjára. Orbán Viktor szerint ugyanis amit most látunk, az nem Trump négy évéről szól, szerinte „ez a 12 év első 4 éve.”
A vámháborúról azt mondta, ismerjük az elejét és tudjuk a végét, az, hogy közben mi történik, nem érdekes. Protekcionista, patrióta rendszer alakul ki, amely minden országgal más kulcsokba állapodik meg. Az is lehet szerinte, hogy az ágazati és termékpálya-vámokon túl cégek szintjén állítanak vámtarifákat.
„A vámok hátrányt fognak jelenteni, de ezt ellensúlyozó egyéb gazdasági kérdésekről tárgyalunk.”
„A Nyugat ezt a háborút elvesztette” - mondja Ukrajnáról.
Szerinte egyértelmű, hogy ez egy proxy-háború, az európai vezetők nem merik bevallani, hogy ezt a háborút elveszítették. Az amerikaiak helyzete annyival könnyebb, hogy Trump sosem akarta ezt a háborút.
A hajlandók koalíciójából valóban kihagyják Magyarországot, oda „ha hívnának, se mennénk" -mondta Orbán Viktor. A közös európai haderővel kapcsolatban viszont a magyar kormány az egyik kezdeményező.
Az unió vezetői szerinte legkésőbb 2030-ig fel akarják venni Ukrajnát az Unióba. Ezt a magyar kormány ellenzi. „Nem tudjuk, mekkora a területe, nem tudjuk, mekkora a népessége, és nem tudja magát fenntartani” - mondta a miniszterelnök Ukrajnáról.
Erről most megkérdezik az embereket. Hogy miért nem népszavazás formájában, arra Orbán Viktor azt válaszolta: „A magyar alkotmány kizárja, hogy nemzetközi szerződésekről népszavazással döntsünk. Ezt kinyitni veszélyes.”
Arra a kérdésre, hogy létezik-e Orbán-rendszer, azt válaszolta, „van, az a kérdés, hogy nevezzük." Az biztos, hogy 2010 óta új rendszer van.
„Szerintem túlzás egy személy nevéhez kötni.”
Orbán Viktor úgy látja, 2010 óta nemzeti rendszer van, ami eltér attól, ami Nyugat-Európában van.
Szerinte a kormányzati gépezet minden alktrésze cserélhető, „beleértve a fejét is.”
„Biztos, hogy nem lenne olyan maga a kormányzati rendszer, mint most, de lényegét tekintve ez nem változna” - fogalmazott. Szerinte nagyon komoly generációváltást hajtottak végre, úgy látja, 40 és 50 év közötti, a politikában fiatalnak számító, első osztályúan kiképzett, rendkívül jó képességekkel és komoly kormányzati tapasztalatokkal rendelkező generáció áll mögöttük.
„Ennek két hölgytagják elvesztetük egyébként, ezért most inkább férfiak vannak benne.”
Azt elismerte, hogy ennek teljesen az ellenkezőjét érzékelik az emberek, úgy látják, minden rajta múlik. De ennek az oka szerinte az alkotmányos rendszer. A kormányon belül nagyon erős a miniszterelnök szerepe, ezt a német rendszerből vettük át. „Ez egy bombaiztos demokratikus rendszer”, ami a stabilitást a miniszterelnök körül hozza létre.
Az Öt című YouTube műsorban a miniszterelnök arról beszélt, hogy a Tisza Párthoz „dől a pénz". Orbán Viktor szerint „a baloldali oligarchák megjelentek ebben a világban.” De nemcsak ők.
A miniszterelnök szerint most jelentek meg a számok, hogy az EU költségvetéséből tízmilliárdokat osztottak szét politikai erők között.
„A Tisza Párt nem egy magyar párt, egy brüsszeli párt. A szuveneritásvédelemnek ez egy nagy kihívás majd a következő időszakban, mert van egy olyan párt, ami vállaltan a brüsszeli gazdáinak az akaratát hajtja majd végre, ha lehetőséget kap.”
Orbán Viktor szerint azt kell elérni, hogy ne kapjana erre lehetőséget. Magyarországon ugyanakkor a kormány senkit nem tud kizárni abból a lehetőségből, hogy elinduljon a választáson, „és én hallani sem akarok ilyesmiről” - mondta a miniszterelnök. Ha valaki megsérti a törvényeket, azt „az igazságszolgáltatás rendezi.”
„Az Összefogás 2021 őszén előttünk volt. Utólag nagyon megvertük őket, de az egy nagyon komoly erő volt.” Külföldről támogatták őket, mögöttük álltak a baloldali oligarchák, a médiaháttér. Orbán Viktor szerint nagy teljesítmény, hogy akkor tudtak győzni.
Május 1-jétől szeptember 15-ig korlátozás lép életbe a Tisza több szakaszán és a Tisza-tavon a hamvak vízbe szórásával kapcsolatban – hívta fel a figyelmet a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság a Facebookon.
A tájékoztatás szerint ebben az időszakban pénteken 16 órától hétfő reggel 8 óráig nem támogatják az elhunytak hamvainak vízbe helyezését. Emellett munkaszüneti napokon sem adnak ki vízügyi engedélyt, így május 1-jén, június 9-én (Pünkösdhétfő) és augusztus 20-án sem lehet majd ezt a kegyeleti szertartást engedéllyel elvégezni.
Az igazgatóság közösségi oldalán azt írta:
péntek 16 órától hétfő reggel 8 óráig, valamint a munkaszüneti napokon.”
A korlátozás több vízterületet is érint. Szolnok város belterületén a Tisza felszíni vízkivételi műve és a húsipar közötti szakaszon, egészen a 336+700 folyamkilométer szelvényéig lesz érvényben. Emellett a Zagyva folyó torkolati részétől a Szolnok városi vasúti hídig, valamint a Tisza-tó teljes területén is hatályos lesz az intézkedés.