A mesterséges intelligencia felfedezett egy csillagrendszert, ami nagyon hasonlít a miénkre
Csütörtökön jelentette be a NASA annak a projektnek a várva-várt eredményét, melynek során a Google-lel együttműködve mesterséges intelligencia segítségével elemezték ki a Kepler űrtávcső által gyűjtött adatokat. A legfontosabb felfedezés, hogy a NASA szerint a Google algoritmusai találtak egy nyolcadik exobolygót a Kepler-90 nevű csillagrendszerben, ami azt jelenti, a mi csillagrendszerünk immár egálban áll az egy csillag körül keringő legtöbb bolygó számának versenyében.
Az új bolygó a Kepler-90i nevet kapta, és a legkisebb ismert bolygó a Kepler-90 rendszerben, amely körülbelül 2545 fényévre található a Földtől. A Kepler-90 csillag tömege nagyobb valamivel a mi Napunknál, és bár a két naprendszerben ugyanannyi bolygó található, több szempontból is különböznek.

A Kepler űrtávcső
Először is, a Kepler-90 összes bolygója közelebb van a napjához, mint a Föld a miénkhez. Ráadásul az összes bolygó nagyobb, mint a föld. A bolygók elrendezése kísértetiesen azonban hasonlít a mi naprendszerünkre. Kisebb sziklabolygók vannak a naphoz közel, távolabb pedig Jupiterhez hasonló gázóriások.
"A Kepler-90 csillagrendszer a mi naprendszerünk kicsinyített mása. Kisebb bolygók vannak belül, a nagyobb bolygók kívül, csak minden közelebb van egymáshoz" - idézi az Index Andrew Vanderburg-öt, a NASA kutatóját.
Az első exobolygót még 1992-ben fedezték fel. Azóta összesen 3720 exobolygót fedeztek fel a csillagászok mintegy 2787 csillagrendszerben. Ezek közül csupán 623 naprendszerben találtak egynél több bolygót.
A Keplert 2009-ben állították Nap körüli, Föld követő pályára, hogy a Föld ne zavarja a megfigyelésekben. A csillagászoknak számtalan eszköze van az exobolygók észlelésére, Ezek közül a leggyakoribb – és a Kepler csillagtávcső is ezt használja – az ún. „fedés”. Ilyenkor a bolygó árnyékát figyelik, amint elhalad a nap és a távcső között.
via Motherboard