A magyarok többsége még mindig a Nyugathoz tartozónak vallja magát, de durván csökken a számuk
A Policy Solutions átfogó külpolitikai attitűdkutatásáról számolt be a Telex. A vizsgálat szerint 2024-ben a magyarok többsége (50%) még mindig úgy véli, hogy Magyarországnak a nyugati értékekhez kell tartoznia, azonban ez az arány 5 százalékponttal csökkent 2023-hoz képest. Ezzel szemben a nyugati orientációt ellenzők aránya 3 százalékponttal nőtt, elérve a 17%-ot.
A kutatás szerint a kormánypárti szavazók 37%-a támogatja Magyarország nyugati orientációját, ami
Ezzel szemben a Fidesz-KDNP szavazók negyede (25%) ellene van ennek az iránynak.
A magyarok negyede (27%) szerint hazánknak inkább Oroszországhoz kellene közelednie és távolodnia az Európai Uniótól. Fontos azonban, hogy
A külpolitikai célok közül leginkább a nemzeti szuverenitás védelme (35%), a nyugati szövetségeseinkkel való együttműködés (29%) és a szomszédos országokkal való kapcsolatok mélyítése (29%) a legfontosabbak. Az osztrák-magyar viszony különösen kiemelt jelentőségű a magyarok számára, 41%-uk szerint ez prioritást élvez.
A magyar társadalom egyre inkább fenyegetésként tekint Ukrajnára, mára már a legnagyobb veszélyforrásnak tartják (51%), ez pártpolitikai hovatartozástól függetlenül igaz. Ezt követi potenciális veszélyforrásként Oroszország, melytól a válaszadók 46%-a tart. Emellett a NATO-tagság továbbra is fontos a magyaroknak, 61%-uk véli előnyösnek a tagságot, bár a NATO szerepét illetően megosztott a társadalom:
Emellett a magyarok közel kétharmada (65 százalék) támogatta Svédország felvételét a NATO-ba. Arra a kérdésre pedig, hogy amennyiben Oroszország megtámadná valamelyik balti országot, mit kellene tennünk,
Tízből hét kormánypárti szavazó is egyetért ezzel az állítással, míg ez az arány az ellenzéki szavazók között 85 százalék.
A legismertebb külföldi közéleti szereplők Vlagyimir Putyin, Ferenc pápa és Donald Trump, mindannyian 80%-ot meghaladó ismertséggel. Ferenc pápa a legpozitívabb megítélésű (60%-os népszerűség), míg Vlagyimir Putyin a legnegatívabb (63%-os elutasítottság). A jelenlegi amerikai elnököt, Joe Bident, negatívabban ítélik meg, mint elődjét, Donald Trumpot.
A személyes megkérdezéssel készült felmérés során elért 1000 ember életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint az ország felnőtt népességét reprezentálta.