A kormányközeli média szerint Soros György és köre előre tudhatott a Trump elleni támadásról – több sebből vérzik az elméletük
Egy Soros Györgyhöz kötődő cég a Donald Trump elleni napokban shortolta a Truth Socialt, azaz a volt elnökhöz köthető közösségi médiás platformot – írta meg a kormányközeli Tűzfalcsoport július 23-án, hogy azután a hírt átvegye a Magyar Nemzet, az Origo, a Mandiner és a Tények. (A shortolás egy olyan tőzsdei művelet, amivel egy adott részvény értékének csökkenésére szoktak spekulálni.) Ezzel azt sugallva, hogy a magyar származású milliárdos és köre esetleg tudhatott a Trump elleni merényletről már az azt megelőző napokban is.
Csakhogy a Lakmusz nyomozása szerint a hír több sebből vérzik.
A Tűzfalcsoport (természetesen szerző nélküli) cikke egy amerikai befektetési tanácsadó cég, az Austin Private Wealth LLC tőzsdefelügyelethez benyújtott beszámolóján alapul.
Tényellenőrzésünkből azonban kiderül, hogy a beszámoló nem a merénylet előtti napra vonatkozott, és a cég saját bevallása szerint hibásan töltötte ki – írja az oknyomozó portál.
A lapok ráadásul a szokásosnak mondható elnagyoltsággal kezelik az Austin Private Wealth és Soros állítólagos kapcsolatát.
A shortolás-sztori az angol nyelvű Twitteren kapott lángra, mielőtt Magyarországra érkezett volna. Az Austin Private Wealth július 12-én leadott egy jelentést az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC), ami szerint a Trump Media and Technology Group (TMTG) 12 millió részvényére birtokoltak put opciót.
A put opció lehetőséget ad a tulajdonosának, hogy egy meghatározott számú részvényt egy előre rögzített áron eladjon egy bizonyos időtartamon belül. Ha a részvény ára a lejárati idő előtt a rögzített ár alá csökken, az opció birtokosa profitálhat.
Az Austin Private Wealth később közölte, hogy a jelentés hibás volt, és valójában csak 1 200 TMTG-részvényre volt put opciójuk. Az adathibát egy külsős cég okozta, ami 10 000-es szorzót alkalmazott a normál 100-as helyett.
A Tűzfalcsoport cikke az Austin Private Wealth-et a Soros György nevéhez kötődő Vanguardhoz és BlackRockhoz kapcsolta, bár ez félrevezető. Az Austin Private Wealth 1 milliárd dollárnyi vagyont kezel, míg a BlackRock 10,5 ezer milliárd dollárt, a Vanguard pedig 8,6 ezer milliárd dollárt kezel. A javított beszámolóban az Austin Private Wealth-nek mindössze 386 ezer dollárnyi BlackRock részvénye van, és befektettek néhány BlackRock és Vanguard ETF-alapba is, de ez nem jelent „jelentős” részesedést.
A Tűzfalcsoport szerint Soros 60 százalékkal növelte részesedését a BlackRockban 2018-ban, de a legfrissebb beszámoló szerint már nincs is részesedése benne, és csak az egyik Vanguard ETF-alapba fektetett. Soros 2021-ben nyilvánosan bírálta a BlackRock vezetését a kínai piacra való belépés miatt.
Az Austin Private Wealth a hibás jelentés miatt került reflektorfénybe, és a valóságban nincs jelentős kapcsolatuk Soros Györggyel vagy a BlackRockkal.