„A kormány vírusgócokat teremt” – kiborultak a tanárok az érettségi időpontján
A csütörtöki kormányinfón régóta várt válasz érkezett az érettségi lebonyolításával kapcsolatos kérdésre. Gulyás Gergely elmondta, az írásbeli vizsgákat az előzetes tervek szerinti, május 4-i időpontban megkezdik. (A szóbeli vizsgák, a korábban bejelentetteknek megfelelően idén elmaradnak.)
A lapunk által megkérdezett tanárok közül sokan értetlenül állnak a döntés előtt. A legtöbben azt nehezményezik, hogy az időpont túlságosan közeli, jó eséllyel tartani fog még az országos kijárási korlátozás. (Különösen azt figyelembe véve, hogy Gulyás a kormányinfón e hét szombati egy hetes hosszabbítást jelentett be, azaz papíron április 25-ig egészen biztosan nem javasolt a kijárás.)
Mások szerint teljesen érthetetlen, hogy miért kellett a döntéssel, vagy legalábbis annak bejelentésével két és fél héttel az érettségi előttig várni.
Egyesek szerint, ha már úgyis csak az érettségi egyik (írásbeli) felét tartják meg, azzal nyugodtan lehetett volna várni legalább a vizsgaidőszak szóbeli felének időpontjáig (azaz június közepéig).
Iskolák szerint változó persze, hogy hányan érettségiznek, ahogyan a rendelkezésre álló épületek nagysága és a termek száma sem egyforma az intézményekben. Akadnak olyan, jellemzően kisebb iskolák, ahol a tantermek csekély száma, az alacsonyabb létszámú tanári kar (így kevesebb potenciális felügyelő pedagógus) miatt nehezen vagy sehogy sem megoldható a vizsgázás. Sokan vannak, akik szerint ha még sikerül is megoldani a tantermenkénti maximum 10 főt és a minimálisan másfél méteres távolságot,
azt nehéz lesz megakadályozni, hogy a vizsgák megkezdése előtt, azok szünetében vagy utána ne legyenek csoportokban a diákok.
Nem beszélve az utazásról: egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinek megoldott a gépkocsival vagy kerékpárral való utazás (ez utóbbi elegáns ruhában nem is túl praktikus), a diákok tömeges közösségi közlekedéssel való utazása azonban minden bizonnyal növeli a járvány kockázatát.
Többen megjegyzik, hogy néhány diák most is karanténban van, és sokaknál előfordulhat, hogy a vizsga idején sem hagyhatja el otthonát - nem beszélve arról, hogy az érettségiző generáció tagjai között is van, aki más egészségügyi problémája miatt a veszélyeztetett csoportba tartozik. Még többen aggódnak ugyanakkor a tanárok miatt, akik között még magasabb azoknak a száma, akik szintén a vírus által kitettebbek közé tartoznak. Az említett csoportokról egyelőre külön nem rendelkezett a kormányzat.
Egy budapesti középiskola matematika-fizika szakos tanára tételesen összeszedte saját és kollégái aggodalmát a közösségi médiában, ahogy fogalmaz
„ennél bármelyik oktatáspolitikai szereplő, sőt bármelyik érettségiző diák átgondoltabb, részletesebb, logikusabb tervet tett le az asztalra”.
Ő néhány fenti aggodalmon túl felveti azt is, hogy nem szólnak arról a hírek, hogy a termenkénti diákszám meghatározásán és a távolság szabályozásán túl milyen biztonsági intézkedésekkel akarják még biztosítani az érettségit, illetve hogyan szállítják ki biztonságosan az iskoláknak (illetve az iskolákból el) a feladatlapokat.