A kormány a boltokra mutogat a magas árak miatt, de csak a SPAR-tól 30 milliárd Ft kiskereskedelmi különadót szedett be tavaly
Már a harmadik veszteséges évet zárta tavaly a SPAR - mondta el az RTL Híradónak az üzletlánc elnöke. Heiszler Gabriella közölte, 30 milliárd forintot buktak a különadó miatt, amelynek kivezetését a kormány tavalyra ígérte. Ugyanakkor a jövő évi költségvetésben is terveznek vele.
A vezető szerint ha a kormány fenntartja az árrésstopot, akkor a bérköltségeken kell spórolniuk. Az árrésstop jelenleg havi másfél milliárd forint veszteséget okoz a SPAR-nak. Azt mondták, hogy nem emelték meg más termékek árát, hanem költségcsökkentést terveznek.
Az ügyvezető azt mondta:
A SPAR-nak csak a kiskereskedelmi különadó 30 milliárd forintjukba került. A vezető szerint: "Hogyha ez kivezetésre kerülne, akkor egy nagyon-nagyon erős és gyors árverseny indulna be, aminek a végén a fogyasztók járnának jobban".
Az RTL Híradó emlékeztet rá, hogy Orbán Viktor 2022-ben azt nyilatkozta, hogy az akkor bevezetett különadók csak átmenetiek: "Ezek az intézkedések időben korlátozottak, két évre, 2022-re és 2023-ra vonatkoznak".
Idén Nagy Márton pedig azt mondta: "Jelen pillanatban a kiskereskedelmi adónak a kivezetésének az esélyét, azt nullának látom". Sőt, elárulta, hogy 2026-ban is megmarad a különadó.
Az árrésstop bevezetése után is a magyarországi számít az egyik legnagyobb drágulásnak az Unióban - derült ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Az éves infláció nálunk több mint a duplája volt az euróövezet átlagának márciusban.
Bár az átlagos árszint februárról márciusra stagnált, de a tavalyihoz képest még mindig jelentős drágulást mér a KSH. A liszt, az UHT tej és a kávé is mintegy másfélszer annyiba kerül, mint egy éve.
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója