HÍREK
A Rovatból

A kínaiak kérésére titkosította Szijjártó Péter a Budapest-Belgrád vasútvonal hitelszerződését

Így nem tudhatjuk meg, milyen feltételekkel adósodik el az ország egy kínai állami bank felé.


A kínaiak kérésére titkosította Szijjártó Péter a Budapest-Belgrád vasútvonal hitelszerződését - írja a 444.

A cikkben emlékeztetnek, hogy Varga Mihály 2020 április 24-én írta alá a beruházás építési költségeit fedező hitelmegállapodást. A pénzügyminiszter akkor azt mondta, hogy

a pénz 85 százalékát egy kínai állami bank adja majd.

Addigra már az is kiderült, hogy a munkát Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége végezheti majd el, két kínai vállalattal közösen, és az építkezés költsége több mint 700 milliárd forint lesz.

Szél Bernadett független parlamenti képviselő egy nappal Varga bejelentése után közérdekű adatigényléssel kikérte a hitelszerződést. Bár a tárcának eredetileg 15 napja lett volna a válaszadásra a koronavírusjárvány miatt azonban akkor az állam megengedhette magának, hogy ennél lassabban reagáljon a megkeresésre.

Közben azonban elfogadták és hatályba is lépett az építkezésről szóló törvény, amelybe belerakták, hogy

ha az építkezéssel összefüggő szerződések nyilvánosságra kerülése Magyarország külpolitikai érdekeit veszélyezteti, akkor ezek az adatok 10 évre titkosíthatóak.

A Pénzügyminisztérium így a válaszadást átadta a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM), Szijjártó Péter azonban - az építkezésről szóló törvény lehetőségével élve - úgy döntött, nem adja ki a szerződést, és tíz évre titkosítja azt.

2020 szeptemberében Szél Bernadett beperelte a külügyminisztériumot. Azt kérte a bíróságtól, vizsgálja meg, hogy van-e valós indoka a titkosításnak, valóban létezik-e olyan külpolitikai érdek, amely sérülne, ha kiderülne, hogyan vett az állam a nyakába egy ilyen jelentős adósságot.

2021 április 1-én a Fővárosi Törvényszék elutasította az ellenzéki képviselő keresetét, mondván, a külügyminisztérium elégséges indokát adta a szerződés titkosításának. A tárca jogászai akkor kiemelték, hogy egyáltalán nem a kínaiak kérése alapján döntött Szijjártó a titkosítás mellett.

Szél Bernadett fellebbezett, és másodfokú eljárásban a Fővárosi Ítélőtábla 2021 október 7-én kötelezte a külügyet, hogy küldje el a képviselőnek a hitelszerződést.

Ebben a perben a bíróság felszólította a külügyet, hogy mutasson be bizonyítékokat, hogyan sértené a magyar külpolitikai érdekeket a szerződés kiadása.

A külügy azonban ekkor már egyetlen érvvel állt csak elő: a kínaiak nem szeretnék nyilvánosságra hozni a szerződést.

A bíróság az ítéletében azonban jelezte, hogy ez nem elég, hiszen a törvény világosan kimondja, hogy a magyar, és nem a kínai érdekek alapján kell dönteni a titkosításról.

Szijjártó Péter azonban így sem adta ki a szerződést, a minisztérium a Kúriához fordult, felülvizsgálati kérelemmel. A titkosítást ekkor a tárca már azzal indokolta, hogy a kínaiak ezt kérték, és a magyar érdek ott jelenik meg, hogy nem akarja a külügy elveszteni a kínaiak bizalmát.

A Kúria ezt az érvelést el is fogadta, és hatályon kívül helyezte a másodfokú ítéletet, míg az elsőfokút helybenhagyta.

Szél Bernadett szerint a Kúria a döntésében nem vette figyelembe, hogy a törvény szerint a kínaiak véleményét csak kikérni kell, de a titkosításról szóló döntést nem az alapján kell a külügyminiszternek meghoznia. A politikus úgy látja, a Kúria ezzel azt is állítja, hogy egy kínai-magyar szerződésben foglalt paragrafus erősebb az Alaptörvénynél és az információszabadságról szóló törvénynél, ami szerinte abszurd.

Szél Bernadettnek végül 139 700 forintot kellett átutalnia külügynek,

amit a Hadházy Ákos által szervezett Tisztességes és Igazságos Társadalomért Alapítvány segítségével, közösségi gyűjtésből fizetett ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor úgy van vele, hogy ha nem lehet az övé és az oligarcháké az uniós pénz, akkor inkább senkié ne legyen
Szerinte minden magyarnak az az érdeke, hogy a Tisza Párt nyerje a következő választást, és hazahozza a hazánknak járó uniós pénzeket.


Az uniós pénzekről posztolt Magyar Péter. A Tisza elnöke nem sokkal azután tette ki bejegyzését, hogy a kormánypárti médiumok többszöri kérdésére Gulyás Gergely a kormányinfón elmondta: szerinte a párt EP-képviselője, Kollár Kinga nem a magyarok érdekeit nézi, és korábbi kijelentései miatt távoznia kellene a posztjáról.

Magyar szerint „az Orbán-kormány ipari méretű korrupciója miatt nem érkezik meg a 8 ezer milliárd forint uniós forrás hazánkba. A TISZA még nem is létezett, amikor felfüggesztették a magyar embereknek járó uniós források kifizetését”.

„Orbán Viktor úgy van vele, hogy ha nem lehet az övé és az oligarcháké az uniós pénz, akkor inkább senkié ne legyen”

– tette hozzá a politikus.

Szerinte „ha Orbánék csatlakoznának az uniós ügyészséghez, akkor a magyar emberek azonnal megkaphatnák a fejenként 800 ezer forint uniós támogatást, amit egészségügyre, oktatásra, nyugdíjasokra, a magyar gazdákra és hazánk gazdaságának helyreállítására lehetne fordítani”.

Magyar Péter úgy fogalmazott:

„Minden magyar embernek az az érdeke, hogy Orbán Viktor és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere mielőbb elbukja a választást és így a TISZA hazahozhassa Brüsszelből a magyar embereknek járó uniós forrásokat.”

Hozzátette: „Nem maradt más számukra mint a gyűlöletkeltés, a megosztás és a hazugságcunami. Ebbe illeszkedik Orbán Viktor poloskázó gyűlöletbeszéde és a TISZA önkéntesei, nők és idős emberek ellen elkövetett fideszes fizikai erőszak is.”

Magyar Péter teljes bejegyzése:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán fogorvosával került korrupciógyanús ügyekbe korábban a Tisza rendezvényigazgatója
Zelcsényi Miklós korábban sportversenyeket szervezett, ma már a Tisza rendezvényein tűnik fel. Egy régi triatlonos ügy miatt azonban még mindig nyomoz a rendőrség.


Zelcsényi Miklós ma már a Tisza Párt rendezvényigazgatójaként ad interjúkat, de korábban sportszervezőként dolgozott, ő volt az Ultrabalaton nevű verseny főszervezője is.

Korábban Zelcsényi bejelentette, hogy átadja a Balatonman nevű cégét és az Ultrabalaton verseny szervezését a fiának és üzlettársának. Ezt követően teljes lendülettel kezdett el dolgozni a Tisza programjain.

2017-ben nagyon sokan részt vettek a Budapestman Triatlon Országos Bajnokságon, amit a Budapestman Kft. szervezett, ennek a cégnek Zelcsényi Miklós résztulajdonosa és ügyvezetője volt. A verseny a nevével ellentétben magánrendezvénynek számított – írja a 444.

A szervezéshez az állami forrást a Magyar Triatlon Szövetség biztosította. A szövetség akkori elnöke Bátorfi Béla volt, akit „Orbán fogorvosaként” is emlegetnek.

A 444-hez eljutott dokumentumok szerint a támogatás egy része megbízásokon keresztül Bátorfi köreihez került vissza.

A verseny körüli pénzmozgások miatt valaki feljelentést tett. A rendőrségi nyomozás azóta is tart. Bátorfi Béla 2014 és 2021 között vezette a triatlonszövetséget. A feljelentés épp egy Zelcsényi-cég által szervezett esemény kapcsán született. A portál szerint

több mint 32 millió forint került olyan gazdasági társaságokhoz, amelyek összeköthetők Bátorfival, de van olyan szerződés is, amit egyenesen a Dr. Bátorfi Agria Kerékpár és Triatlon Klubbal kötöttek.

Zelcsényi Miklós a 444 kérdéseire azt felelte, nem kötött fiktív szerződést a Balatonman triatlonverseny kapcsán 2017-ben, és azt is hozzátette: nincs takargatnivalója.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: Ezek a számok bizony már a Tisza magabiztos, kétharmadhoz közeli győzelmét jelenthetnék
A politológus szerint nemcsak az fontos, hogy mennyire pontosak és valósak a közölt számok, hanem hogy a politikai szereplők minkét fognak reagálni rá a közeljövőben.


Ahogy arról korábban írtunk, nagy arányú fölényt jelez a 21 Kutatóközpont a Tisza Párt javára. A közvélemény-kutató szerint a teljes népesség körében 34 százalékon áll az ellenzéki párt, míg a Fidesz támogatottsága jelenleg 28 százalék. A szavazásukat biztosra mondók körében pedig már 14 százalékpontos a Tisza előnye, ami a becslések szerint 4-500 ezer szavazó többletet is jelenthet.

Az eseményeket kommentálta már Török Gábor is. A politológus Facebook-oldalán azt írja:

„Egy újabb kutatás, egy újabb mérföldkő. Ezek a számok bizony már a Tisza magabiztos, kétharmadhoz közeli győzelmét jelenthetnék.”

Hozzáteszi: a számok „tavaly őszhöz képest is egy jelentős, meglepő fordulatot” prognosztizálnak.

Szerinte nemcsak az érdekes, hogy a szavazókra hogyan hatnak a jelzések, hanem az is, ahogyan a politikusokra. „Ahogy tavaly ősszel nagyot lendített a Tiszán, amikor először vezetett egy kutatásban, most bizonyára ezek a 2010 óta egyszer sem látott számok sem lesznek hatástalanok” – fogalmazott a szakértő.

Ugyanakkor azt is gondolja, hogy hamarosan érkeznek majd olyan számok is, amik gyökeresen más eredményt mutatnak. Szerinte azonban

„egy kampányban, ahol minden politikai fegyver, inkább az a fontos, hogy melyik hat jobban, melyik befolyásolja erősebben a döntéseket, mozgásokat.”

Mint arról korábban írtunk, Magyar Péter további munkáról írt a 21 Kutatóközpont adatai alapján, míg Gulyás Gergely a kormányinfón egyszerűen nem fogadta el hitelesnek azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Itt a nagy változás: áprilistól eltűnik a motorszám a forgalmiból – ez vár az autósokra
A változás könnyítést hozhat az autósoknak, de sokan pórul járhatnak, ha nem figyelnek. Adásvételnél különösen fontos az alapos ellenőrzés.


Április 1-jétől megszűnik a motorszám feltüntetése a magyar forgalmi engedélyekben. Az új szabályozás célja az adminisztráció egyszerűsítése és az autósokra nehezedő terhek csökkentése. Az új típusú forgalmikban nem szerepel már sem a motorszám, sem a motorkód, ugyanakkor ezek továbbra is megtalálhatók a járműnyilvántartásban és a műszaki adatlapokon, írta a Totalcar.

A szakmai állásfoglalások alapján a motorszám továbbra is a jármű egyedi azonosító jele, ezért azt nyilvántartásba kell venni.

Motorcsere esetén a tulajdonosnak be kell jelenteni a változást, azonban a forgalmi vagy törzskönyv cseréje már nem szükséges. A törzskönyvből egyébként már korábban kikerült ez az adat.

A portál szerint „sokan már annak is örülnének, ha az eredetiségvizsgát egyszerűen ‘adásvételi adónak’ neveznék, a procedúra pedig kimerülne annyiban, hogy befizetik az összeget mindenféle személyes megjelenés és vizsgálat nélkül”. A mostani lépés a korábbi eljárásokhoz képest könnyítést jelent, mivel kevesebb ügyintézéssel jár.

Korábban, ha egy jármű azonos típusú motorcserén esett át, az üzembentartó vagy bejegyeztette azt a forgalmiba, vagy olyan eredetvizsgálót keresett, aki rugalmasabban kezelte a helyzetet. A jogszabály szerint ugyan be kellett volna jegyezni az új motort, de mivel nem volt szankció az elmulasztásáért, sokan nem éltek ezzel. Ha az új és régi motor motorkódja megegyezett, akkor a tulajdonosok gyakran nem tartották szükségesnek a bejegyzést. A hatóságok sem vizsgálták ezt szigorúan.

Több helyen az eredetvizsgálaton sem ellenőrizték a motorszámot, ha a hivatalos nyilvántartásban csak a motorkód szerepelt.

Ilyenkor a vizsgabiztosnak nem kellett a motortérben keresgélnie a számsort, az autó pedig megkaphatta az 1-es minősítést, annak ellenére, hogy hivatalosan a motorcsere miatt 3-as minősítést kellett volna kapnia.

Az állami rendszerek – mint a JSZP, a KÖKIR és a KERT – továbbra is tartalmazzák a motorszámot és a motorkódot, és a jogszabály szerint ezek ellenőrzése továbbra is a vizsgálat része. Ha a vizsgabiztos eltérést talál az autóban lévő motor és a nyilvántartásban szereplő adatok között, megbuktathatja a járművet.

A Totalcar.hu felhívja a figyelmet arra, hogy

a motorszám forgalmiból való eltűnése sokakat megtéveszthet, különösen autóvásárláskor.

Ezért fontos, hogy adásvétel előtt mindenki lekérje a JSZP felületén elérhető járműadatokat, és ezeket összevesse a motoron található információkkal.

A cikk szerint a külföldről behozott járműveknél szintén elvárás a motorszám ellenőrzése, kivéve, ha az a motor elhelyezkedése miatt nem megoldható egy vizsgaállomáson. Ilyen például a CR TDI motoros Volkswagen Tiguan vagy az első generációs BMW X5, ahol a motorszámot szinte lehetetlen lefotózni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: