A Fidesz bohócot csinált az egyéni választókerület fogalmából – állítja Tóka Gábor
A 444-nek elemezte a Fidesz választókerületi módosításait Tóka Gábor politológus. A Vox Populi választási blog elemzője szerint a főváros mandátumcsökkentése politikai motivációt tükröz. „Egy mandátum elvétele még indokolható lenne, de a második már arra utal, hogy a kormány politikailag ellenséges a budapestiekkel. Eközben olyan megyékhez, mint Somogy vagy Tolna, nem nyúlnak, holott ott az országos átlagnál jóval kevesebb választó él” – vélekedett.
Tóka példaként említette az 01. számú választókerület átrajzolását, ahol a jelenlegi egységes struktúrát széttöredezett formával váltják fel: az I. kerület teljes területéhez az V., VI., VII., XI. és XII. kerületek kisebb darabjait csatolják. „Ez egy teljesen szervtelen, érthetetlen struktúra, amelynek célja egy olyan választókerület kialakítása, ahol a Fidesz növelheti az esélyeit” – mondta. Hozzátette: a Fidesz „az illúzió hajszolása érdekében bohócot csinált az egyéni választókerület fogalmából.”
Hasonlóan szembeötlő Tóka szerint, ahogy a VI. és VII. kerület egyes részeit Újlipótvárossal összemosva hoznak létre új körzeteket. Ez szerinte egyértelműen a gerrymandering (választókerületi manipuláció) példája, amelynek célja, hogy a maradék kerületekből az ellenzéki szavazók arányát csökkentsék.
Tóka bírálta, hogy a Fidesz az esélyegyenlőségre hivatkozva csak Budapestet érintette a változtatásokkal, holott az ország más részein is jelentős aránytalanságok vannak.
A módosítás Fejér és Csongrád megyét is érinti, de ezekben a változtatásokban sem volt Tóka szerint átláthatóság: a magyarázat minimális, és konkrét számítások nem érhetők el. „A választókerületek számának és határainak módosítása átláthatatlan módon történt, ami bizalmatlanságot szül” – mondta.
Tóka szerint a Fidesz már most további változtatásokra készülhet, például határon túli választókerületek létrehozásával, amelyeket listás mandátumok rovására vezethetnek be. Korábbi számításai alapján ez akár 10 plusz mandátumot is hozhatna a kormánypártnak.
A politológus arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi választási szabályok sok szempontból önkényesek, például az országos lista állításához szükséges 71 jelölt követelménye. Ezt akár 11-re is csökkenthetnék, hogy jobban illeszkedjen a budapesti arányokhoz. „A kamupártok elleni küzdelem máshogy is megoldható lenne, ha valóban ez lenne a cél.”
Tóka szerint sem a Fidesz, sem az ellenzék nem lép fel helyesen a kérdésben. Miközben a Fidesz politikai előnyöket keres az átrajzolásban, az ellenzék csak a saját szavazótáborát hergeli ahelyett, hogy átfogó kritikát fogalmazna meg. „A választók érdeke az, hogy értelmes közösségeket és kiegyenlített népességszámú kerületeket hozzanak létre. Ezzel szemben a Fidesz most a budapesti átrajzolással múltbeli sérelmeket próbál megoldani, pedig a következő választás erőviszonyai teljesen kiszámíthatatlanok” – tette hozzá.
A választási kerületek módosítása körüli vita valószínűleg még sokáig folytatódik, hiszen az átláthatóság és az érintettek bevonása továbbra sem látszik prioritásnak.