„A feltorlódott testek megtöltötték a folyosót” – oltásellenesek is nehezítik a rettenetes járványhelyzetet Romániában
"Ez könyörtelen - könyörtelen", sóhajtott Claudiu Ionita nővér, aki a bukaresti egyetemi kórház hullaházában egy hordágy előtt állt. Minden hordágyon egy testet helyeznek el egy fekete műanyag zacskóban.
A Bukaresti Egyetemi Kórház a román főváros legnagyobb Covid-19-es betegeket kezelő egészségügyi intézménye, a járvány negyedik hullámával küzd, amely az eddigi legrosszabb.
"Soha nem gondoltam volna, amikor elkezdtem ezt a munkát, hogy valami ilyesmit fogok átélni" - mondta Ionita. "Soha nem gondoltam volna, hogy ilyen katasztrófa történhet, hogy egész családokat küldünk a sírjukba."
Több emelettel feljebb az összes ágy, foglalt, kivéve egyet. Egy nővér lepedőt cserél az üres ágyon, mert az, aki elfoglalta, már a hullaházban fekszik.
Romániában az egyik legalacsonyabb a védőoltások aránya, a lakosság alig 36%-át oltották be, annak ellenére, hogy az ország oltási kampánya tavaly decemberben jól indult.
Amikor a 32 éves Dr. Alexandra Munteanu megérkezett szolgálatra Bukarest egyik oltási központjába egy éjszakai kórházi műszak után, úgy találta, hogy a részvételi arány alacsony. "Sok orvos van, magamat is beleértve, akik Covid-betegekkel dolgozunk, és megpróbáljuk elmondani az embereknek, hogy ez a betegség valóban létezik" - mondta.
A Romániában kínált vakcinákat széles körben tesztelték gyermekeknél való használatra, és biztonságosnak és hatékonynak bizonyultak, de ez nem akadályozta meg őt és másokat abban, hogy rémhíreket terjesszenek a közösségi médiában és a helyi televízióban.
A tisztviselőket és az egészségügyi személyzetet elkeserítette, hogy a közszereplők olyan sokat tettek erőfeszítéseik aláásása érdekében.
A Bukaresttől északkeletre fekvő Suceava megyében a legalacsonyabb az oltási arány az országban.
Itt a központi kórház vezetője, Dr. Alexandru Calancea (40) beszél a régió sajátosságairól, ahol született és felnőtt.
Suceava mellett, Bosanci faluban egy ilyen lelkész egyben a falu polgármestere is. Neculai Miron az ország egyik leghangosabb oltásellenes közéleti személyisége.
"Nem ellenezzük az oltást, de ellenőrizni akarjuk, hogy eloszlathassuk az aggodalmainkat, mert sok mellékhatása volt" - mondta a CNN-nek. "Nem gondoljuk, hogy a vakcina összetevői biztonságosak lennének. Ez nem egy biztonságos vakcina."
Az ilyen vidéki falvakban a szegénység és az oktatás hiánya, valamint a helyi vezetők személyes befolyása és a hagyományos vallási meggyőződés halálos kombinációt hozhat.
A helyi pünkösdista lelkész, Dragos Croitoru azonban ragaszkodott ahhoz, hogy nincs tudomása a Covid-19 okozta halálesetekről a plébánián. "Itt a templomban nem volt olyan eset, hogy koronavírusos betegek lettek volna. Nulla százalékos a halálozási arányunk, nem ismerek senkit, aki meghalt volna koronavírusban itt a plébániánkon. És azt hiszem, amit látok, nem pedig abban, amit hallok" – mondta.
A Bosancitól mintegy 10 percre lévő suceavai temető egyik sarka tele van frissen ásott sírokkal. A temető kápolnájában éppen istentisztelet zajlik. A kápolna mögötti dombon gyászolók gyűlnek össze temetésre. A közelben egy másik sír készül.
Az egyes új sírok fölötti fakeresztek nem jelzik a halál okát, így nem világos, hogy hányan haltak meg a vírusban. Egy férfi, aki az egyik síron dolgozott, azt mondta, hogy az utóbbi időben eltemetett emberek száma sokkal magasabb volt a szokásosnál.

A bukaresti egyetemi kórház hullaházában egy orvos szöget vert egy fából készült koporsóba. Egy kollégája fertőtlenítőszerrel permetezte a koporsót.
Azok számára, akik Covidban halnak meg, nem engedélyezett a nyitott koporsós temetés.
"A vakcina jelenti a különbséget élet és halál között" - mondta Ionita, a nővér. "Az embereknek ezt meg kell érteniük. Talán az utolsó órában meg kell érteniük ezt."
Azok számára, akik az előtte lévő fekete hullazsákokban vannak, már túl késő.