A fegyveremet is bekészítettem, hogy lelőjem magam, ha rám találnak – ukrán hadifogoly beszélt az orosz hadifogság szörnyűségeiről
A Telex interjút készített egy ukrán katonával, aki tíz hónapig volt orosz fogságban. Olekszij Anulja 18 műtéten van túl, és jelenleg azon dolgozik, minél több fogoly térhessen haza, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék elé kerüljenek a felelősök és a világ megértse, mire képes az orosz propaganda.
Előtte testőrként is dolgozott, ebben kick-boxos múltja is segítette. Egy fia és egy lánya van, feleségével élt a belarusz és az orosz határtól nem messze, Csernyihiv megyében. Felesége szülei a közelben, de már belarusz oldalon laktak, így Olekszijék családja is szembesült azzal, amivel ukrajnaiak milliói: a túloldalon élők nem hisznek nekik.
– mesélte a katona, akinek apját lelőtték, mielőtt hadifogságba került.
Olekszijt több helyen tartották fogva. Először Visneve faluba vitték, hat nappal később már orosz oldalon Kurszk közelében Tyotkinóba, ott 12 napot töltött. Ezután Kurszkba vitték, 2022. május 6-án pedig a Moszkvával szomszédos Tula megyében fekvő Donszkojba hurcolták. Itt volt december 28-ig, majd három nappal később fogolycsere révén juthatott haza.
– mondta.
Ezután egy holttestekkel és krumplival teli teherautón harmadmagával elszállították. A platóról ledobálva egyiküket azonnal lelőtték, amikor az maga alá csinált.
Eközben mellette lelőtt foglyok feküdtek, a fal túloldalán holttesteket égettek.
– idézte fel a fogságból megmenekült ukrán katona.
Az első oroszországi fogságból egy katona mentette ki. Ő érte el, hogy Kurszkba szállítsák át. „Akarta, hogy tudjam, ő nem olyan, mint a többiek”
– mondta.
Olekszij más orosz katonákkal is találkozott, akik ellenezték a kínzásokat és elmondták: tényleg nem tudtak róla, hogy háborúba küldték őket.
Az új hely azonban nem volt jobb: Olekszij egy helyen koncentrációs tábornak nevezte, ahol verték minden ok nélkül.
„Volt egy katona a sátrunkban, elfertőződött sebbel a fején. Orvost nem küldtek hozzá, a sebe gennyes, büdös volt. Húggyal fertőtlenítve vettük ki belőle a repeszeket”
– mesélte.
Egyszer eljött hozzájuk a Kreml egyik meghatározó propagandistája, Margarita Szimonjan, hogy megmutassa, milyen jól bánnak a foglyokkal, de beszámolójában nem esett szó a kínzásokról és a megerőszakolásokról.
Olekszij szerint az éhség volt a legnagyobb ellenség:
– mondta.
Olekszijt másokkal együtt 2022. decemberében adták át az ukránoknak. Megjegyezte, ukrán oldalról nem ilyen állapotban érkeztek az orosz foglyok. Miután hazatért, Németországban és Izraelben is kezelték, és járnia is újra kellett tanulni, miután elhalásnak indult végtagjait megmentették az amputációtól.