HÍREK
A Rovatból

800 ezer vakcinával új oltási programot indít a kormány

Takács Péter azt is elárulta, melyik oltóanyaggal kezdik meg a lakosság oltását és miért arra esett a választás.


Mintegy 700-800 ezer adag, az új omikron variánsokra frissített Moderna oltóanyagot vásárolt az Orbán-kormány – ezt a Népszavának mondta el Takács Péter. Az egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság konferenciáján csütörtökön azt mondta: az oltóanyagot elsősorban azoknak ajánlják, akik a térítésmentes influenza-elleni oltásokra jogosultak.

Pintér Sándor korábban beszélt már az oltási programról, akkor Komáromi Zoltán, a DK egészségpolitikusa kérdésére ő is elárulta, hogy Modernával oltanák a lakosságot. A Népszava megkérdezte, hogy miért erre az oltóanyagra esett a választás a Pfizer helyett. Takács Péter azt válaszolta, hogy a Moderna gyártója adta a legkedvezőbb árat, a Pfizer nem is adott ajánlatot.

Ahogy arról korábban mi is írtunk, a Pfizer és a BioNTech beperelte a magyar kormányt a COVID-19 vakcina kifizetetlen, mintegy 60 millió euró értékű szállítása miatt.

A Népszava érdeklődésére a Pfizer megírta: „Magyarország kötelező erejű megrendelést adott le arra, hogy megvásárolja a jogvita tárgyát képező vakcinákat, és a meghatározott szállítási ütemtervről is megállapodás született. Magyarország azonban megtagadta a 2022-ben leszállítandó vakcinák átvételét és kifizetését.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Nagyot tévedett Hadházy: Rogán felesége nem 40 milliós, hanem háromszor olyan drága táskát hord
Egy influenszer egy videóban arra hívta fel a figyelmet, hogy a méregdrága táska háromszor annyiba kerül.


A parlamenti képviselő friss posztjában bevallotta, hogy tévedett. Előfordult ez már vele, de ez most talán kicsit más, mint az eddigiek. Korábban posztolt arról, hogy Rogán Antal felesége egy 40 milliós táskát hord, fotót is mutatott róla. Azonban egy influenszer arra hívta fel a figyelmet, hogy a méregdrága táska nem 40, hanem minimum 112,5 millióba került.

"Bevallom, tévedtem: ROGÁN BARBARA GYÉMÁNTOKKAL KIRAKOTT KROKODILBŐR TÁSKÁJA NEM 30 MILLIÓBA, HANEM 120 MILLIÓBA KERÜL.. Egy táska annyiért, amennyiért egy átlagbért kereső magyar ember 20 évet dolgozik…"

- írta Hadházy.

Ha már posztolt erről, akkor bemutat még néhány fotót és némi luxust:

"Szánom-bánom, hogy ilyen csórónak gondoltam Rogánnét. Cserébe mutatok még néhány képet, az egyiken összesen 80 milliónyi (!) ékszer van rajta, mellette a 120 milliós tasi. A másikon pedig egy 5.8 milliós ruha."

A végén még Lázár Jánost is idézi:

"Tegnap amúgy Lázár (aki persze a kormány egyik legcinikusabb és legnagyobb maffiózója) pontosította, hogy kire gondolt, amikor luxizásról és kullancsokról beszélt: akik „az államtól lehetőséget kapnak és a lehetőséget arra használják föl, hogy fölösleges dolgokra költsék a pénzüket, ahelyett, hogy ezt befektetnék a köz, a haza vagy a gazdaság javára. “ Hát, nem lennék most Barbara asszony helyében."

A videó a táskáról:

@maydayhungary #nekedbe #foryou ♬ eredeti hang - maydayhungary


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Meghazudtolta az Európai Bizottság Szijjártó Pétert, aki „Brüsszel alkalmatlanságát” pedzegette Trump vámjai miatt
A külügyminiszter szerint az EU hibázott, ezért sújtják Trump vámjai a kontinenst. Brüsszel ezt kikérte magának, és részletesen elmondta, mit tettek eddig az ügyben.


Ahogyan arról korábban beszámolt lapunk is, Szijjártó Péter szerint az Európai Unió hibázott, mert nem kezdett időben tárgyalni az Egyesült Államokkal a vámokról. A külgazdasági és külügyminiszter úgy véli, hogy az amerikai autóimportra vonatkozó vámokat csökkenteni kellett volna 10 százalékról 2,5 százalékra, mivel ez az arány fordítva ennyi az USA-ban is. Szerinte az Európai Bizottság „ezt a hatalmas hibát most sajnos az európai gazdaság kell, hogy megfizesse”. Hozzátette: „Arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, hogy végre szedje össze magát, és kezdjen érdemi megbeszéléseket az amerikai kormányzattal.”

A bizottság ezzel szemben azt közölte, hogy az EU tárgyalásos megoldásra törekszik az Egyesült Államokkal – írja a HVG. A válaszuk szerint

„Šefčovič biztos csak a múlt héten 24 intenzív órát töltött Washingtonban, hogy érdemi tárgyalásokat folytasson Lutnick miniszterrel, Greer nagykövettel és a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatójával, Kevin Hassett-tel”

– amiről Maros Šefčovič biztos még az X-en is posztolt egy képet.

Emellett telefonos egyeztetés is történt, illetve Von der Leyen bizottsági elnök találkozott J.D. Vance alelnökkel Párizsban. Április 4-re újabb megbeszélést is ütemeztek.

Az Európai Bizottság azt is jelezte, hogy

„továbbra is egy igazságos, kiegyensúlyozott megállapodást részesít előnyben az indokolatlan vámok helyett”.

Hangsúlyozták, hogy már Donald Trump megválasztása előtt készültek a különböző forgatókönyvekre. Közlésük szerint „az Egyesült Államok választásaira való felkészülés során minden lehetséges kimenetelt figyelembe vettünk”. Azt is hozzátették, hogy egyeztettek az uniós tagállamokkal, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően vizsgálták, milyen hatással lehetnek a választások a kétoldalú kapcsolatokra.

Szijjártó Péter az elmúlt hetekben több fórumon is azt mondta, hogy az Európai Bizottság nem tárgyalt érdemben Washingtonnal. Úgy fogalmazott, hogy „tulajdonképpen Brüsszel tehet róla, hogy Donald Trump elnök vámháborúba kezdett az EU ellen”. A miniszter szerint a bizottság „alkalmatlansága” miatt éri gazdasági kár az Európai Uniót. Kijelentéseiben az Európai Bizottságot és a brüsszeli bürokratákat is élesen bírálta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Újabb támadás tiszások ellen: Magyar Péter szerint egy „Orbán-janicsár” három nőt támadott meg Solymáron
A párt elnöke azt írta, hogy a férfi egy halom szemetet öntött a TISZA népszavazási pultjára. Majd, mielőtt a többi tiszás, illetve a rendőrség megérkezett volna, lelépett.


Magyar Péter a Facebookon egy újabb, tiszás pultozók elleni atrocitásról számolt be. Gyakorlatilag minden napra jut az utóbbi időben egy konfliktus a párt országjárása, és a "népszavazási kezdeményezése" alatt.

"Tegnap Solymáron egy bátor Orbán-janicsár komolyan vette a miniszterelnök felhívását és három hölgyet támadott meg és egy halom szemetet öntött a TISZA népszavazási pultjára" - írta Magyar.

"Aztán az Alaptörvényben írt “bátor” férfi módjára nem várta meg, míg hölgyek segítői és a hatóság megérkezik.

Egyre több egykori Fidesz szavazó jelzi felénk, hogy Orbán Viktor gyűlöletbeszéde és az azóta a Fidesz oldaláról tapasztalható példátlan verbális és fizikai erőszak volt az utolsó csepp számukra a pohárban.

A magyar társadalom döntő többsége elutasítja az orbáni megosztást, gyűlöletkeltést és erőszakot és a TISZA-val egyetértve békés, emberséges Magyarországot szeretne" - tette hozzá a párt elnöke.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Trump vámháborút indított, Kína visszavágott – Öt éve nem látott pánik söpört végig a tőzsdéken
A zuhanás elsősorban azokat a nagy amerikai cégeket érintette, amelyek termékeiket Ázsiában gyártatják. A kínaiak más válaszlépéseket is bejelentettek.


A világ tőzsdéit újabb megrázkódtatás érte, miután Donald Trump bejelentette, hogy vámháborút indít Kína ellen. Peking gyorsan reagált: 34 százalékos megtorló vámokat vezetett be, ami lavinaként söpört végig a globális piacokon.

Az amerikai részvényeknek ez volt a legrosszabb hete a 2020-as járvány kezdete óta. Az Egyesült Királyságban az FTSE 100 index öt éve nem látott mélyrepülést produkált – számolt be róla a BBC.

Az S&P 500 6 százalékot esett, ezzel új negatív rekordot döntött. A Dow Jones 5,5, a Nasdaq pedig 5,8 százalékot zuhant, utóbbi így több mint 20 százalékkal a decemberi csúcsa alá került.

A zuhanás elsősorban azokat a nagy amerikai cégeket érintette, amelyek termékeiket Ázsiában gyártatják. A Nike és az Apple papírjai nagyot estek. A Nintendo pedig bejelentette, hogy elhalasztja a Switch 2 konzol előrendelését, mert aggódnak az új vámok hatása miatt.

Kína eközben nemcsak vámokkal válaszolt. A pekingi Kereskedelmi Minisztérium közölte, hogy korlátozni fogják bizonyos ritkaföldfémek exportját is. Ezeket a nyersanyagokat például csipgyártásban és elektromos autók akkumulátoraiban használják. A tiltólistán szerepel a szamárium, amit a repülőgépiparban és a hadiiparban alkalmaznak, valamint a gadolínium, amit MRI-vizsgálatokhoz használnak.

A kínai vámhatóság bejelentette, hogy felfüggeszti két amerikai baromfifeldolgozó cég termékeinek behozatalát, miután furazolidont, egy Kínában tiltott szert találtak a szállítmányokban. Emellett magas penészszintet mértek az amerikai cirokban, négy másik cégtől származó csontlisztes takarmányban pedig szalmonellát mutattak ki.

Peking 16 amerikai céget felvett az exportellenőrzési listára is. Ezek mostantól nem exportálhatnak kettős felhasználású termékeket. Az érintettek között van a High Point Aerotechnologies nevű védelmi technológiai vállalat és a Universal Logistics Holding, amely szállítmányozással foglalkozik - írta az AP.

Emellett további 11 amerikai cég került fel a megbízhatatlan entitások listájára, köztük a Skydio és a BRINC Drones dróngyártók. Ezeket kizárták mindenféle kereskedelmi tevékenységből, és nem fektethetnek be többet Kínában.

Trump bejelentése után a piacok romló gazdasági kilátásokkal számoltak, és tovább estek. Az olaj ára is zuhant, mivel a befektetők szerint csökkenhet a kereslet. Ez komoly kiesést jelenthet Oroszországnak is.

A kínai Kereskedelmi Minisztérium közölte, hogy az új amerikai vámok miatt panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). A közlemény szerint a Trump-féle intézkedések „súlyosan sértik a WTO szabályait, komoly kárt okoznak a tagállamok jogos érdekeinek, és aláássák a szabályokon alapuló multilaterális kereskedelmi rendszert és a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendet.” A minisztérium úgy fogalmazott: „Ez egy tipikus egyoldalú zsarolási gyakorlat, amely veszélyezteti a globális gazdasági és kereskedelmi rend stabilitását.”

Közben az amerikai kongresszusban republikánus szenátorok olyan törvényjavaslatot terjesztettek be, amely 500 százalékos vámot vetne ki minden olyan országra, amely orosz kőolajat, kőolajtermékeket, földgázt vagy uránt vásárol. Ez Magyarországot is érintené, amely továbbra is fontosnak tartja az orosz energiahordozókat.

A magyar kormány inkább az Európai Uniót hibáztatja az amerikai vámok miatt, és nem fogalmaz meg nyílt kritikát Trumppal szemben.

A feszültségek ellenére a két ország katonai vezetői újra tárgyalóasztalhoz ültek. Az amerikai és a kínai hadsereg képviselői január óta először találkoztak, miután Trump hivatalba lépett. A megbeszélésekre szerdán és csütörtökön került sor Sanghajban. A cél az volt, hogy csökkentsék a tengeri katonai összetűzések kockázatát – mindkét fél erről számolt be.


Link másolása
KÖVESS MINKET: