HÍREK
A Rovatból

72 gyártósorból 71-et le kéne állítania a gödi Samsung-gyárban, ha igaz lenne, amit a kormányhivatal állít

A Samsung két ponton van a határérték felett: a hőtermelésben és az oldószerek felhasználásában. A kormány az elsőt nevesítette, a másodikról azonban hallgat.


Nem stimmel jogilag, amit a kormányhivatal közölt a sajtóval a gödi Samsung környezethasználati engedélyének felfüggesztéséről - írta meg a Telex. Ha igaza is lenne a hivatalnak, az azt jelentené, hogy a Samsung a 2022-es kapacitása 1,38 százalékán működhetne, ami 72 gyártósorból 71 leállítását jelentené.

A Pest Vármegyei Kormányhivatal szerda esti sajtóközleménye látszólag pontot tett a gyár működésével kapcsolatos jogi kérdésekre. A közleményben azt írták:

„A bíróság döntése nem azt jelenti, hogy a gyár teljes működését fel kell függeszteni, hanem hogy azokat a tevékenységeket kell a vállalatnak korlátozni, amelyekhez egységes környezethasználati engedély szükséges.

Így a kazánokat legfeljebb 50 megawattóra névleges hőteljesítménnyel üzemeltetheti, és más tevékenységeket is az engedély nélkül végezhető szintre kell csökkenteni.”

Ma Magyarországon a nagyobb ipari üzemek működéséhez egységes környezethasználati engedélyre van szükség. A Samsung tavaly év végén kapta meg ezt az engedélyt, de áprilisban egy bírósági végzés felfüggesztette annak hatályát. Kisebb ipari üzemek működhetnek ilyen engedély nélkül, de minden tevékenységre külön határérték van megadva, amely felett szükség van az engedélyre. A kormányhivatal sajtóközleménye szerint a Samsung ezen határértékek alatti szinten működhet tovább.

A gödi üzem két ponton van a határérték felett: a hőtermelésben és az oldószerek felhasználásában. A kormányhivatal nevesíti az elsőt, mondván, hogy a Samsung most 50 megawattórás hőteljesítménnyel üzemeltetheti a kazánjait. A Samsung engedélye szerint 115 megawattóra a teljes hőtermelési kapacitásuk, tehát a kormányhivatal értelmezése szerint most csak a 43 százalékát használhatják.

Az oldószer-felhasználásról azonban a kormányhivatal hallgat. A jogszabály szerint környezethasználati engedély nélkül legfeljebb óránként 150 kiló vagy éves szinten 200 tonna oldószer használható fel. A szigorúbb értéket kell venni, ami az évi 200 tonna, az havonta 16,67 tonna oldószer felhasználását jelenti.

A gyár folyamatosan bővül, így pontos adat nincs, de 2022-ben 14 477 tonna volt a felhasználásuk. Ha ezt 200 tonnára kell csökkenteni, a kapacitás 1,38 százalékára kell visszavenniük a termelést, ami azt jelenti, hogy 72 gyártósorból csak 1 működhet. A Telex forrásai szerint azonban a Samsung nem vette vissza a termelését ennyire, ami azt sugallja, hogy a kormányhivatal nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy a bírósági végzés betartását folyamatosan figyelemmel kísérik.

Kiss Csaba, az EMLA Egyesület igazgatója szerint a kormányhivatal több szempontból is félreértelmezi a szabályokat. A hőtermelési határértékek a kapacitásra vonatkoznak, nem a tényleges fogyasztásra, vagyis egy üzemnek akkor is szüksége van környezethasználati engedélyre, ha nem működik teljes kapacitással, de akkora teljesítményű berendezése van.

Az engedély nélküli működés rövid időn belül véget érhet, ha a másodfokú bíróság megváltoztatja az első fokon eljáró bíróság végzését. Ha ez megtörténik, a Samsung újra érvényes engedéllyel folytathatja a hőtermelést és a gyártást.

Szerda este a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace tüntetett a Samsung bejáratánál, amiért szerintük érvényes engedély nélkül működik az akkumulátorgyár. Az esemény után a Momentum, az LMP és a Párbeszéd politikusai és aktivistái elfoglalták a gyár parkolójához vezető utakat, de a gyár működését nem sikerült megzavarniuk.

A nagyobb ipari üzemek engedélyeztetése és ellenőrzése a kormányhivatalok dolga, amelyeket politikai alapon kinevezett főispánok vezetnek. Pest vármegyében Tarnai Richárd a főispán, aki korábban fideszes országgyűlési képviselő volt és ma is nyíltan a Fidesz-KDNP mellett kampányol.

Kritikusok szerint a kormányhivatalokban nem szakmai, hanem politikai döntések születnek, így a Samsung is minden szabálytalanság ellenére megkapta az egységes környezethasználati engedélyét tavaly.

A magyar állam célja, hogy akkumulátorgyártó nagyhatalom legyen, ezért támogatja az ázsiai akkumulátorgyárak idetelepülését, gyakran a szabályok betartatása helyett azok eltakarításával.

Nagy kérdés, mi lesz a Samsung környezethasználati engedélyének másodfokú döntése, és hogy milyen szigorral tartatják majd be a hatóságok a szabályokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Amerika nemet mondott Orbánéknak: jöhet a vámháború, ráfázhat Magyarország
A magyar kormány hiába próbálkozik, Amerika most nem kér a megállapodásból. A vámháború viszont már a küszöbön, és Magyarország is megérezheti a hatását.


Bár a magyar kormány komoly erőfeszítéseket tesz a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás újraindítására, egy kormányközeli forrás szerint az amerikai Trump-adminisztráció április elején arról tájékoztatta a magyar vezetést – többek között a Nemzetgazdasági Minisztériumot –, hogy jelenleg nem tartják napirenden a kérdést. Erről Panyi Szabolcs, a VSquare újságírója számolt be pénteki Facebook-bejegyzésében.

Az újságíró a VSquare legfrissebb hírlevelében is kitért a témára. Azt írta:

az Egyesült Államok által kivetett importvámok – különösen az európai autókat érintően –, valamint a még magasabb kínai vámokkal járó kereskedelmi háború egyik nagy vesztese lehet Magyarország.

Az ország gazdasága ugyanis jelentős mértékben épül a német autóiparra és a kínai elektromosjármű- és akkumulátorgyártásra.

Bár a magyar autóipart érintő hatásokról megoszlanak a vélemények, az szinte biztos, hogy az általános vámháború Magyarország számára veszteségeket hoz majd. Donald Trump korábban világossá tette, hogy az Európai Uniót egységes tömbként kezeli.

A magyar kormány célja egy olyan kétoldalú megállapodás elérése, amely valamiféle mentességet biztosítana az amerikai vámintézkedések alól. A VSquare szerint azonban a szakértők nem tartják valószínűnek ennek sikerét, különösen annak fényében, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között jelenleg nincs érvényben kettős adóztatást elkerülő egyezmény – azt a Biden-adminisztráció 2022-ben felmondta. A magyar kormány azóta is igyekszik ezt visszaállítani. Gulyás Gergely kormányinfókon is utalt arra, hogy még Oroszország is rendelkezik ilyen megállapodással az amerikaiakkal.

Orbán Viktor miniszterelnök március elején, a gazdasági évnyitón beszélt arról, hogy készül egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely – még vámháború esetén is – segítséget jelenthet a magyar gazdaságnak. Mint mondta, olyan megállapodásra van szükség, amely korlátozza a vámháború hatásait Magyarország területén. Ennek része lehet a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény újrakötése is, valamint más gazdasági elemek.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter februári washingtoni látogatásán közölte, hogy az amerikai pénzügyminiszter regisztrálta a magyar kormány kérését a megállapodás újratárgyalásáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Egy év múlva már egy másik Magyarországon várjuk a húsvét reményteli üzenetét
A Tisza Párt elnöke nagypéntek alkalmából gondolkozott el Orbán Viktor kormányzásának elmúlt 15 évéről.


Orbán Viktoron és az elmúlt 15 éven elmélkedett nagypéntek alkalmából Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke azt a kérdést tette fel: „Vajon legalább Krisztus kereszthalálának napján, a feltámadás ünnepére készülve elgondolkodik-e a hatvanpusztai elmélkedő sétányon a sonkafőzés és mise között Orbán Viktor, hogy mit tett 15 év alatt az országgal?”

Az ellenzék vezetője fel is sorolja a miniszterelnök – szerinte – legnagyobb bűneit:

„Vajon eszébe jut-e a 13 milliárdos uradalmi birtokon, a 650 milliárdos bankrablás árnyékában, az egymillió létminimum alatt élő nyugdíjas honfitársunk, vagy a több százezer mélyszegélységben élő gyermek, akiknek nem kerül húsvéti étel az asztalára, vagy a gyermekvédelemben élők, akikre kevesebb, mint 1200 forint jut naponta?”

Idézte a Tízparancsolatot is:

„Vajon eszébe jut-e?

- a VII. parancsolat: Ne lopj!, vagy

- a VIII. parancsolat: Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!, vagy

- a X. parancsolat: Mások tulajdonát ne kívánd!”

Hozzátette: Tudjuk, hogy az éjszaka mindig pirkadat előtt a legsötétebb. A hatalom mindig a bukás előtt a leggonoszabb. Hisszük, hogy a kereszthalált a feltámadás követi.

Magyar Péter szerint

„érezzük, hogy hazánk is feltámadás előtt áll. Egy év múlva már egy másik Magyarországon várjuk a húsvét reményteli üzenetét.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Tarjányi Péter: A kormányzat bajban van
Az elemző szerint a változást a Hont-Orbán interjú is megmutatta. Szerinte az új helyzet új módszereket is kíván.


Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint új irányba fordult a kormányzat kommunikációja, és ennek komoly belpolitikai okai lehetnek. Erről a közösségi oldalán írt, miután megnézte Hont András interjúját Orbán Viktorral.

„Végignézve Hont András interjúját Orbán Viktorral számomra egyre biztosabb, hogy más irányba lépett a kormányzat kommunikációja és ennek súlyos belpolitikai okai vannak. Láthatóan nem jók a számok Fidesz oldalon a gazdasági és közvélemény-kutatási mérésekben”

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében, amit a 24.hu szúrt ki.

Úgy látja, hogy 15 év után változott a helyzet, és a kormánynak már nem elég, ha a választók csak hisznek a döntéseikben. „15 év után már nem elég hinni, meg is kell győzni az embereket a kormány intézkedései kapcsán. Új helyzet, új módszerek…” – írta.

Tarjányi szerint kimondható, hogy a kormány nehézségekkel küzd. A közvélemény-kutatási eredményekre utalva azt is megjegyezte, hogy a független intézetek egyre nagyobb előnyt mérnek a Tisza Pártnak. Bár a kormánypárti kutatók továbbra is a Fideszt hozzák ki első helyre, a különbség szerintük is egyre kisebb.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Agyi károsodást okozó anyagot mutattak ki egy rákospalotai óvoda levegőjében, azonnal bezáratták
A rákospalotai óvodában mérgező vegyületet találtak a levegőben. Az intézményt bezárták, a gyerekeket máshová vitték, újabb mérések dönthetnek a jövőről.


Egy rákospalotai óvodában mérgező anyagot találtak a levegőben, ezért a hatóságok azonnal bezáratták az intézményt, és újabb méréseket rendeltek el. A kimutatott vegyület a tetraklór-etilén volt, ami idegrendszer- és agykárosító hatású, ráadásul rákkeltő is – állítja a Greenpeace egyik vegyianyag-szakértője – az RTL Híradójának.

Ez az óvoda vette volna át azoknak a gyerekeknek az ellátását, akik a két másik, bezárásra ítélt intézményből kerültek volna át ide. A környéken már februárban kiderült, hogy szennyezett a talaj, aminek oka egy rég bezárt szövőgyár lehet. A polgármester most azt mondja, az államnak kellene kármentesítenie a területet.

Február végén még az óvoda vezetője próbálta megnyugtatni a szülőket, amikor kiderült, hogy az intézmény és környezete talajvize is szennyezett. Másnap az önkormányzat testületi ülésén a szülők is felszólaltak az ügyben, ahol az egyikük azt mondta: „Arra szeretném kérni önöket a szülői közösség nevében, hogy ne hozzanak átgondolatlan, sőt mi több, felelőtlen döntést.”

A polgármester ekkor kezdeményezte, hogy a hivatalok vizsgálják meg a talajvíz és a levegő állapotát. Az óvoda levegőmintájának eredménye csak most, csütörtök délelőtt érkezett meg. A mért értékek meghaladták a megengedett határértéket, ezért a Fővárosi Kormányhivatal azonnali bezárást rendelt el.

Cserdiné Németh Angéla polgármester szerint vasárnap újabb mérőeszközt helyeznek el az óvoda területén, amely hétfőig gyűjt majd adatokat:

„Az óvoda területén vasárnap is felhelyeznek egy készüléket, ami méri a levegő szennyezettségét, amit hétfőn levesznek, és nyilván ezt kiértékelve döntenek majd az állami szervek arról, hogy mennyire szennyezett a levegő az óvodában.”

Addig is a gyerekek a Mozdonyvezető utcai óvodába járhatnak. Az egyik szülő úgy látja, a történtek miatt újra kell gondolni az eddigi elképzeléseket: „Az óvodai átszervezéseket addig fel kell függeszteni, semmiképp nem lehet ebben gondolkodni.”

A Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint a tetraklór-etilén egy rendkívül erősen mérgező és rákkeltő anyag.

A szennyezés valószínűleg az óvodával szemben lévő, 30 éve bezárt szövőgyárból ered, ami most is úgy áll, ahogy annak idején hagyták. A polgármester szerint a cég jogutód nélkül szűnt meg, ezért a kármentesítés az állam feladata. Kerestük a miniszterelnökséget az ügyben, de adásunkig nem válaszoltak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: