6 éven át forgattak, hogy megmutassák az egyik legszebb magyar tájat
Egy csodaszép, egy órás természetfilm került a mozikba a WWF Magyarország ajánlásával. A Gemenc – Árterek világa című magyar dokumentumfilm az Európában is egyedülálló ártéri erdő gazdag élővilágát és különleges hangulatát mutatja be.
A fekete gólya hazaérkezésétől, azaz a tavasz kezdetétől követhetjük nyomon Gemenc állatvilágának életét egészen az ősz végéig, a gólyapár és fiókáinak útra indulásáig. A lebilincselő, szépen fotózott filmet egy fiatal csapat készítette.


Olma Frigyes elsőfilmes rendező saját erőből hozta össze ezt a produkciót. Az ihletet Homoki Nagy István 1953-ben elkészített, Gemencről szóló Gyöngyvirágtól lombhullásig című filmje adta. Most hat évtized után újra bejárhatjuk segítségével ezt a különleges világot.
VIDEÓ: kedvcsináló a filmhez
Olma Frigyes főállásban könyvvizsgáló, de megszállott hobbifotós. Barátaival járja az erdőket, és egy ilyen túra közben jött az ötlet, hogy készítsenek egy filmet. Hat éven át dolgoztak, több mint 230 napot töltöttek forgatással, és további hatvan napot a vágással. Dolgoztak álcázva, drónokkal, víz alatti kamerákkal, speciális eszközökkel. Sokan segítették őket tippekkel, tanácsokkal. Beszéltek vadászokkal, madarászokkal, a nemzeti park munkatársaival is.



A filmen megismerhetjük a ma már ritka fekete gólya fészekrakását, fiókáinak nevelését. Az alkotók kedvenceiről, a szarvasokról és vaddisznókról is sok szép képet láthatunk, miközben kiderül, hogy miért tartózkodnak szívesen a vízben ezek az állatok. De vidám jelentek is adódnak, és romantikus, festői napfelkeltékben is gyönyörködhetünk.



A terület életét meghatározza, hogy időről időre elönti a Duna. A víz épít és pusztít is, a folyamatos változás élteti a tájat, a növényvilágot és meghatározza az ott élő állatok életét is.
Az erdő és a folyó együtt remek élőhelyet biztosít a szarvascsordáknak, vaddisznókondáknak, a réti sasoknak, az aranysakáloknak, hódoknak, gémeknek és jégmadaraknak. Itt él a védett fekete gólyák egyik legnagyobb populációja.
A fák között a leggyakoribb a fűz- és a nyárfa, a cserjék közül a galagonya és a hamvas szeder, az aljnövényzetből érdekes a tavaszi csillagvirág.
A filmet május 18-tól lehet a mozikban megnézni. A vetítésekről bővebb információk ITT.




Dér Ágnes, az M5 csatornaigazgatója szerint: "A film egész egyszerűen lenyűgöző. Ha valaki még soha életében nem látott természetfilmet, de ezt megnézni, biztos, hogy a műfaj rajongójává válik".


