6 balatoni sétahely, amely ősszel is megérinti a lelkedet
Használd ki az ősz melegebb napjait, az erősebb napsugarakat, és merülj el a Balaton szépségében! Gyűjts terméseket, olvasgass egy padon, csodáld meg a tó vizét, melynek felszínén kis csónakként úszva, lassan megjelennek a színes falevelek is.
A Balaton legszebb sétányait és parkjait gyűjtöttük össze egy hangulatos őszi sétához. Fedezd fel mind!
Siófok legnagyobb és legpatinásabb parkja, a Jókai park korábban csöppet sem volt olyan békés, mint manapság. A helytörténészek szerint egykor híres lóversenypálya állt a helyén. Ma már a csendre és nyugalomra vágyók kedvenc sétálóhelye.
A park hatalmas fái alatt minden évszakban kellemes és látványban gazdag sétákat tehetsz. Őszi sétád során színes falevelek vidám dekorációjával csodálhatod meg a kis tavacskát, valamint a japánkertet, amely a romantikus angolkertbe egy csipetnyi távol-keleti hangulatot varázsol.


A Jókai parkban kicsik és nagyok számára is biztosított a kikapcsolódás. A gyerekek a játszótéren szórakozhatnak, míg a felnőttek a padokon, egy jó könyv társaságban, vagy akár a kültéri sakkasztalok mellett élvezhetik a park kellemes hangulatát. A park egyik fő látványossága a Krúdy Gyulát hintón üldögélve ábrázoló szobor, melyet a Petőfi sétány mellett találsz.
2. Fonyód, Panoráma (Szaplonczay) sétány
A Balaton déli partjának egyik legnépszerűbb üdülőhelye nem véletlenül kapta a Balaton kilátója nevet. Úgy tartják, hogy Fonyódról látható a Balaton legszebb panorámája. Ahhoz, hogy ezt kiderítsd, mindenképpen meg kell nézned élőben is a látnivalókban gazdag Szaplonczay sétányt, melyet Panoráma sétánynak is hívnak.


A Szaplonczay sétány jobb oldalán a fantasztikus balatoni panorámában, bal oldalán villasorban gyönyörködhetsz. A sétányon a város és a hajdani fürdőtelep létrehozásában és fejlődésében meghatározó szerepet játszó személyek emléktábláival és szobraival találkozhatsz.
Ha kicsit magasabbról is megcsodálnád a festői tájat, akkor mássz fel a Sipos-hegyi kilátóba, vagy a Várhegyi Széplátóba! Mindenképpen megéri az innen eléd táruló körpanoráma látványa. Az innen készült naplementés fotók valódi kincsek.
3. Balatonakarattya, Kisfaludy sétány
A Balatonakarattyai magaspartot a 71-es főútról éred el. Ha a Spoon Il Mercato sarkán, a Brassó utcán fordulsz be, akkor egészen káprázatos élményben lesz részed, amikor hirtelen a semmiből eléd tárul a Balaton.
A fákkal körbevett sétányról mintegy húsz emelet magasból tudsz körbetekinteni a fenséges tájon. Az északi és déli Balaton-part hatalmas szeletén kalandozhat a szemed és a fényképezőgéped optikája, a látóhatárt a tavat kettészelő Tihanyi-félsziget zárja, rajta jól kivehetően az apátság sziluettjével, de tiszta időben Badacsony és Fonyód hegyei is idelátszanak.
A padokon megpihenve érdemes egy kicsit több időt is itt tölteni, de ha kigyönyörködted magad a páratlan panorámában, akkor egy rövid sétával lejuthatsz a Balaton-partra is, a romantikus falépcsőkön.
4. Balatonföldvár, Kvassay sétány
A déli part méltán híres sétánya a Balaton melletti települések között szinte egyedülálló. A több mint 1 km hosszú part menti sétány gyönyörű természetvédelmi terület, melyet platánsor ékesít. Az ember lelkét minden évszakban megérinti ez a meseszép sétány.


A sétány mentén a századforduló építészetét reprezentáló part menti villasort is megtekintheted, mivel Balatonföldvár az arisztokraták kedvelt üdülőhelye volt és villáikat a legszebb panorámával rendelkező részekre építették. A villasort a Kvassay sétány és az ezzel párhuzamos Rákóczi Ferenc utca fogja közre.
A sétány a nevét Kvassay Jenőről (1850-1919) kapta, akit a Balaton tudományos kutatása, a vízszabályozás és a balatoni kikötők építése terén kifejtett munkássága tették híressé Somogyban. Az ő elgondolásával létesült a később róla elnevezett sétány is.
5. Balatonfüred, Tagore sétány
Balatonfüred legkedveltebb és leghangulatosabb része, a part menti árnyas Tagore sétány. A majdnem egy kilométer hosszú sétány a híres hindu költőről, Rabindranath Tagore-ról kapta a nevét, aki 1926-ban a füredi szanatóriumban gyógyult meg, és ennek örömére a parkban egy hársfát ültetett. (Fotók: redphoto.hu)


Tagore fája előtt 1956-ban egy indiai delegáció felavatott egy mellszobrot, amely ma a szívkórházban található. A fa árnyékában jelenleg álló új szobor – amely az indiai kormány ajándéka – 2005-ben lett felavatva.
Az eltelt évek során még számtalan híresség, költők, tudósok tisztelegtek Tagore emléke előtt és követték példáját egy-egy emlékfa ültetésével. Így mára magasztos, hatalmas lombkoronájú fák várják a parkba látogatókat.
Aki már egyszer végig koptatta a sétány köveit, az biztosan visszatér ide. Neki már nem kell ecsetelni, hogy milyen érzés vidámkodni egyet a szökőkutaknál, aztán megpihenni egy padon a hatalmas fák árnyékában és lesni a lágyan hullámzó vizet, a partmentén tollászkodó hattyúsereget vagy a távoli Tihany közelében ringatózó vitorlásokat.
5+1 Balatonvilágos, Csók István sétány
A Csók István sétány talán az egyik legromantikusabb sétány mindközül. Az itt található kis fehér hidacska, a Sóhajok hídja már számtalan lánykérésnek lehetett a szemtanúja.
A varázslatos panoráma mindenkit levesz a lábáról, de nem csak a szerelemhez ad ihletet, hanem a művészethez is. Mészöly Géza és Csók István festőművészek innen merítettek ihletet balatoni képeikhez. A sétányon andalogni ősszel is az egyik legromantikusabb programok egyike lehet.
Kezdd a korzózást a kikötő előtt álló Halász és Révész szobrainál, mert az a legenda járja, hogy aki megsimítja a csizmájukat, az bizton visszatér eme csodás Balaton-parti városba.
