4 dolog, amire érdemes odafigyelned, ha online vásárolnál
Ma már számtalan különböző webáruház kínálatából válogathatunk, ezzel kényelmes lehetőséget biztosítva a vásárlóknak, hogy akár saját nappalijukból szerezzék be azokat az árukat, amelyekre szükségük van. De rendelhetünk ételt, taxit, vagy akár intézhetünk heti bevásárlást is online, kényelmesen, egy applikációból. Az internet nagy előnye nemcsak a gyorsaság és a flexibilitás, hanem az is, hogy egyszerre enged betekintést több internetes bolt kínálatába, áraiba, így pedig adott a válogatás és a még tudatosabb vásárlói döntés lehetősége is.
Egy aktuális kérdőívünkben épp arra voltunk kíváncsiak, hogy ki mennyire hívhatná magát webshopbajnoknak - mennyire jártas az online vásárlás terén. Aki kitöltötte a tesztet, az most cikkünkből megtudhatja a helyes válaszokat is!
Egyre többször élünk az online vásárlás nyújtotta kényelmi lehetőséggel,
Hozzá kell tenni, hogy sokan még mindig idegenkednek az online vásárlásoktól, holott az az elmúlt években egyre biztonságosabbá vált.
De vajon mikre érdemes még odafigyelni az internetes vásárlás során? Összegyűjtöttünk pár hasznos információt!

Online vásárláskor figyeld a böngészősávot, ha https://-el kezdődik az url, akkor tudhatod, hogy biztonságos helyen jársz. Az ugyanis garantálja a biztonságos kapcsolatot. A vásárlókat segíti az úgynevezett „Secure Payment” (biztonságos fizetés) logó is, amelyet rendszerint a fizetési lehetőségeknél keress. Ha olyan oldalon látod, ahol a https:// kapcsolat biztosított, megnyugodhatsz.
SCA az erős, vagy kétfaktoros ügyfél-hitelesítés, az Európai Gazdasági Térséghez tartozó országokban 2021. január 1-től kötelezően betartandó szabályozás. A bankkártyás, és az elektronikus fizetések többségénél biztosítja, hogy a tranzakció végrehajtásához használt bankkártyát valóban annak tulajdonosa használja a fizetés során. Biztos te is szembesültél már vele, hogy egy ideje nem elég a kártyaadataidat megadnod vásárlásnál, a bankod valamilyen plusz azonosítást - jelszót, sms-ben küldött kódot stb. - kér el. Ez mind a te érdekedben történik, hogy senki ne élhessen vissza a kártyaadataiddal.
Elmentheted kártyád adatait kedvenc kereskedőid webáruházában, vagy a gyakran használt fizetési felületen, így legközelebb egyetlen kattintással fizethetsz.
A bankkártyaadatokat nem csupán böngésződben vagy az adott kereskedő honlapján mentheted el: biztonságos megoldás lehet fiókot létrehozni egy online fizetési és kártyamentési megoldást kínáló szolgáltatónál (mint amilyen a SimplePay is), és itt egy alkalommal rögzíteni az online fizetésekre használható valós vagy virtuális kártyádat. A továbbiakban így minden, a szolgáltatóval partnerségben álló honlapon kényelmesen indíthatsz tranzakciót.
Nyugalom, a kártyád adatait ebben az esetben sem látja a kereskedő. A kártyaadatokat a bank vagy a fizetési szolgáltató tárolja biztonságos módon. A webáruház üzemeltetői csak előlük rejtett, titkosított módon, tokeneken keresztül kezelhetik a fizetéseidet.
Minden esetben körültekintőnek kell lenni a gyanús telefonhívásokkal, e-mailekkel kapcsolatban. Előfordulhat, hogy csalók ilyen formában szeretnének személyes adatokat, például kártyaadatokat vagy felhasználói neveket és jelszavakat szerezni. Általában ilyen adatok megadására nem kérnek meg a szolgáltatók, ha tehát egy gyanús e-mailt kapsz (például helyesírási hibákat, magyartalan szófordulatokat fedezel fel benne) jelentsd az esetet.
*VISA-Ipsos eCommerce Research 2020-2021.
A cikk az OTP Mobil Kft. és a Visa támogatásával készült.