3,9 százalékkal növekedtek az árak márciusban az egy évvel ezelőttihez képest
2020. márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett jelentős mértékben. Februárhoz képest az élelmiszerek ára a megszokottnál nagyobb mértékben emelkedett, amiben a koronavírus-járvány hatásai is szerepet játszhattak. A jármű üzemanyagok ára a jelentősen visszaeső olajárak következtében érdemben csökkent egy hónap alatt.
Az egy évvel korábbi, 2019 márciusi számokhoz viszonyítva
az élelmiszerek ára 7,6%-kal nőtt, ezen belül a sertéshúsé 27,4, a párizsié, kolbászé 20,8, a szalámi, szárazkolbász és sonka ára 12,2, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,9, a cukoré 10,1, a tejé 9,1, a kenyéré 8,4%-kal lett magasabb.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,2, ezen belül a dohányáruké 11,3%-kal emelkedett. A szolgáltatásokért 3,8%-kal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 8,7, a belföldi üdülés ára pedig 8,1%-kal nőtt. A jármű üzemanyagok ára 2,1%-kal csökkent.
Az idén februári adatokkal összehasonlítva a fogyasztói árak átlagosan 0,2%-kal emelkedtek. Az élelmiszerek ára a megszokottnál nagyobb mértékben, átlagosan 1,0%-kal nőtt, amiben a koronavírus-járvány okozta megnövekedett kereslet is szerepet játszhatott.
Az élelmiszereken belül az étolaj ára 4,9, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,5, a cukoré 2,3, a sajté, illetve a tejtermékeké 1,5–1,5, a kenyéré pedig 1,4%-kal lett magasabb. A szeszes italokért, dohányárukért 0,9%-kal kellett többet fizetni, ezen belül a dohányáruk 1,2%-kal drágultak. A ruházkodási cikkek ára 0,8, a szolgáltatásoké 0,5%-kal nőtt. A jármű üzemanyagok ára a jelentősen visszaeső olajárak hatására 5,3%-kal csökkent, így ez az egy termékkör önmagában 0,4 százalékponttal mérsékelte a fogyasztói árindex emelkedését.