2040-re háromszorosára nőhet az óceánok szennyezettsége
Azonnali és tartós fellépés szükséges az óceánba áramló műanyag megfékezésére egy friss tanulmány szerint, különben húsz éven belül megháromszorozódhat a szennyezettség, írja a Science Daily. A tanulmányban kitérnek arra is, hogy a már most is rendelkezésre álló technológiák megfelelő használatával akár 80 százalékkal is csökkenthető lenne ez az arány.
A kutatás szerint, ha minden úgy megy tovább, ahogy napjainkban, akkor
a jelenlegi éves 11 millió tonnáról 2040-ig 29 millió tonnára nő az óceánokba ömlő műanyag mennyisége. Ez azt jelentené, hogy átlagosan minden egyes méter tengerpartra 50 kg műanyag-hulladék jutna a jövőben.
Mivel a műanyag évszázadokig az óceánokban marad, és teljesen valószínűleg soha nem bomlik le, ezért húsz év múlva a vizekben található mennyiség elérheti a 600 tonnát. Ez nagyjából 3 millió kékbálna súlyának felel meg.
Hozzáteszik: a koronavírus-járvány sem segített a szennyeződés visszafogásán, sőt. A világjárvány miatt jelentősen megnövekedett az egyszer használatos műanyagok (pl. gumikesztyűk, maszkok) iránti kereslet.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!