12 megdöbbentő tény az Alienről
A Csillagok háborúja (Star Wars, 1977) sikere után divatba jött a sci-fi, a 20th Century Fox ráharapott a témára. Annyira, hogy az Alien kezdeti kétmillió dolláros költségvetését megduplázta. Összeszedtünk néhány érdekességet a film készítéséről és a stáb tagjairól.
1. Balul végződött Dűne-forgatás nélkül nincs alapötlet...
1975-ben Alejandro Jodorowsky chilei rendező Párizsban kezdett el dolgozni a Dűne filmes adaptációján. A forgatókönyvíró Dan O’Bannon volt, a díszletet és a látványtervet pedig Chris Foss, H. R. Giger, és a Moebius művésznéven alkotó Jean Giraud készítette. Jodorowsky túllépte a költségvetést, ráadásul embertelenül hosszú filmet forgatott volna, így a munkálatokat leállították. A stáb tagjai viszont összehaverkodtak, és O’Bannon (aki korábban John Carpenterrel készített egy "Zs" kategóriás sci-fit Dark Star címen) beleszeretetett Chris Foss, Moebius és Giger munkáiba.

O'Bannon és Giger
2. ... és H.R. Giger nélkül nincs szörny!
Dan O'Bannonnak megtetszett Giger egyik ijesztő, egyszersmind szépen kidolgozott szörnyetege, emiatt kezdte el írni A nyolcadik utas: a Halál (Alien) című film alaptörténetét. Amikor a 20th Century Foxnál zöld utat kapott a projekt, Giger részt vett a díszletek elkészítésében.

Így néz ki egy idegen űrhajó belseje, ha Giger tervezi:
Giger a filmhez készített vázlatait a BuzzFeeden láthatjátok.
3. Alan Dean Foster a film alapján írta a regényt
Miután egy grafika alapján született a film, nyilvánvaló, hogy a regény csak ezután készült. Alan Dean Foster ezt megelőzően a Csillagok háborúja regényváltozatát írta meg, bár a könyvet George Lucas nevén jegyzik... Alan Dean Foster nemcsak a cselekményt képes visszaadni; belemászik a karakterek fejébe, okokat és mozgatórugókat keres, egész világot teremt a szereplők köré a háttértörténetükkel együtt.
4. Végre egy talpraesett női főszereplő!
Miután megvolt a kulcsfigura, a földönkívüli, és az alaphelyzet – egy űrhajó leszáll egy idegen bolygón - keresni kezdték a történethez az emberi karaktereket. Ash, Brett, Dallas, Kane, Lambert, Parker, Ripley – ők lettek a legénység tagjai. David Giler és Walter Hill producerek ötlete volt, hogy nő legyen a főszereplő, nem pedig férfi. Szerettek volna szakítani az addigi scifi klisékkel. A számításuk bejött.
Máig az egyik legnépszerűbb science fiction karakter Ellen Ripley. Nem megmentésre és lánykérésre váró csinibaba, hanem intelligens szakember, akit nem érdekel, ha munka közben összekoszolja az overállját, és aki bátran szembeszáll a szörnyetegen kívül a környezetében lévő ártó szándékú férfiakkal is. A legenda szerint Sigourney Weaver a castingra amúgy sem alacsony termetéhez magassarkú cipőt húzott, nem vette igazán komolyan a dolgot. De beválogatták…


Brian Taylor és Lenka Simeckova illusztrációi az Alien rajongók művei között.
5. Gyönyörű, élethű űrhajó készült
Az űrhajót, a Nostromot Chris Foss tervezte. Egyike volt azoknak a művészeknek, akiket O’Bannon Európában ismert meg a Dűne és Jodorowsky révén.
Minden idők egyik legvagányabb űrhajója a Nostromo:
6. Mi a közös az Alienben és Az idő uraiban?
Az Alien stábjából Jean "Moebius" Giraud neve itthon ismerősen cseng: Az idő urai című 1982-es magyar-francia sci-fi rajzfilm díszlettervezője volt, és még ugyanabban az évben a Tron munkálataiban is részt vett. Dolgozott a Willow című fantasy filmben és tagja volt A mélység titka és Az ötödik elem stábjának is. Moebius (aki az Alienben a szkafanderek alapkoncepcióját dolgozta ki) sajnos már nem él, szervezete két évvel ezelőtt feladta a rákkal vívott küzdelmet…
Moebiusról a BBC forgatott portréfilmet:
7. Philip K. Dick, a scifi nagymestere kritizálta a filmet
A sztáríró nem klasszikus sci-fit látott a filmben, inkább horrort. "A leleményes forgatókönyvírók és rendezők nem elégszenek meg bolygók elpusztításával; egyedi, új univerzumokat teremtenek, amiket persze be is népesítenek különféle lényekkel. Nézzen csak körül mindenki. Azt hittük, tudjuk, hogy néz ki egy idegen… Pedig nem láttunk semmit. Ami átfúrta magát Kane ingén A nyolcadik utas: a Halálban, az nem a szörnyetegsor vége, hanem sokkal inkább az eleje.
Káprázatos vizuális világa ellenére A nyolcadik utas: a Halál (hogy kiragadjak egy példát) gondolati téren nem hozott számunkra semmi olyat, ami az elmére hatott volna az érzékek helyett." (Forrás: Univerzumteremtők… és temetők, 1981, részlet. Fordította: Roboz Gábor.)
Tökéletes gyilkológépet teremtettek az Alien alkotói. Ez tényleg a filmes szörnyetegsor eleje.
8. Remek zeneszerző készítette a hideglelős zenét a filmhez
Jerry Goldsmith kiválóan tud hangokkal ijesztgetni és sejtetni. Rendszerint krimikhez, horrorfilmekhez és sci-fi művekhez írt zenét: A majmok bolygója (1968), Pillangó, Kínai negyed, Ómen, Kóma, Kopogó szellem, Az emlékmás (1990), Egy ágyban az ellenséggel, Elemi ösztön. A nyolcadik utas: a Halál után néhány évvel ismét Ridley Scott-tal dolgozott együtt a zeneszerző, a Legenda című fantasy zenéje is Goldsmith nevéhez fűződik. 2004 július 21-én hunyt el.
A nyolcadik utas: a Halál főcímzenéje
9. Mélyalvás folyadékkal és anélkül
A film elején a hajó legénysége az ébresztést követően alsóruhában bújik ki az üvegkapszulákból. A film alapján készült regényben azonban folyadékban alszanak a szereplők. (Ez ötlet később továbbfejlesztve felbukkan A Birodalom visszavág című filmben, amikor Luke Skywalker egyfajta gyógyító folyadékban lebeg.) A Prometheusban aztán tényleg folyékony halmazállapotú anyagban történik a mélyalvás.

10. Két különböző nőnemű létforma szerepel a történetben
Az egyik természetesen emberi: Ripley és Lambert a legénység tagjai, a férfiakkal teljesen egyenrangúak, nem díszletként szerepelnek. A másik létforma gépi: a fedélzeti számítógépben mesterséges intelligencia él, akit a szereplők Anyának neveznek. A következő részben aztán (A bolygó neve: Halál vagyis Aliens) felbukkan az Idegenek társadalmának királynője is, a végső csatát tehát két nő vívja, Ripley és a Királynő.
Helen Horton, "Anya" eredeti hangja visszaszámol:
11. Jones, a macska is kulcsfigura
Régi, tengeri hajós szokás volt macskával utazni, hogy a cica megtizedelje az hajóra költöző rágcsálókat. Az Alien történetével könnyebben azonosulunk Jones, a kandúr miatt, aki a hosszú úton az emberek társa. A hardcore Alien-rajongók egy része imádja, és örül neki, hogy Ripley vele együtt tér nyugovóra a film végén, mások szívből utálják a cicust. Szerintük ugyanis a legénység egy része megmenekülhetett volna, ha nem kezdik el keresni Jones-t. Brettet például azért kapja el az Idegen, mert éppen a macskát hajkurássza.

Katarina Venom illusztrációja az Alien rajongók művei között.
12. Nálunk csak 1981-ben mutatták be a filmet
A rendszerváltás előtt nem volt ritka, hogy komoly fáziskéséssel jutottak el hozzánk a "hanyatló Nyugat" filmjei. Akár több évet is csúszhatott a hazai bemutató. A nyolcadik utas: a Halál című film mozipremierje 1981. január 15-én volt. Természetesen korhatáros darab lett, csak 18 éven felüliek válthattak rá jegyet, a legtöbb moziban pedig belépéskor a jegyszedők a kor szokásainak megfelelően személyi igazolványt kértek.
A nyolcadik utas: a Halál kasszasiker lett. De nemcsak a folytatásokat köszönhetjük a filmnek, hanem számtalan mémet és vizuális feldolgozást is.




Szántai Alexandra, Alex Fine, Allen Kennedy, Marko Manev és Chun Lo illusztrációja az Alien rajongók művei között.
Ha szereted az Alien filmeket, nyomj egy lájkot!