10 év alatt 3 millió fát ültettek el Abu-Dzabiban, hogy visszaszerezzék a kiirtott erdőterületeket
Az Egyesült Arab Emírségek fővárosa az egyik legveszélyeztetebb hely, amelyet a klímaváltozás hatásai fenyegetnek. Az emelkedő tengerszint mellett az egyre melegebb időjárás is kritikus lehet a városban: ha továbbra is ilyen mértékben emelkedik a hőmérséklet, a kutatók szerint az évszázad végére már olyan forróság lesz Abu-Dzabiban, hogy már lehetetlen lesz benne élni.
A klímaváltozás elleni harcban erős fegyver a faültetés, ezért az arab város most mindent megtesz, hogy a korábban kivágott fák mennyiségét pótolják.
Mint sok más, tengerparton fekvő, trópusi éghajlatú településen, úgy Abu-Dzabiban is nagy mennyiségben található mangrove területek, azaz olyan sótűrő, erdőt képező trópusi fák, amelyek védelmet nyújtanak a szárazság, a kitörő hullámok és az árvizek ellen, otthont adnak számos állatfajnak, és az oxigénkibocsátás révén a globális felmelegedést is enyhítik.
Abu-Dzabi kormányának tanulmánya szerint egy hektárnyi mangrove erdő körülbelül 3700 tonna szén-dioxidot képes megkötni, ami nagyjából ugyanannak felel meg, mintha 2651 autót egy évre kivennénk a forgalomból. A légszennyezettség pedig igencsak kritikus probléma az Egyesült Arab Emírségekben, ahol a világon az egyik legmagasabb az egy főre jutó legmagasabb széndioxid-kibocsátás.
A World Wildlife Fund becslése szerint azonban a bolygó mangrove területeinek egyharmadát már kiirtotta az emberiség, így az Egyesült Arab Emírségek is rengeteg fát veszített az utóbbi évtizedekben. Az ország az elmúlt években azonban már az elsődleges feladatok közé emeltre a mangrovék védelmét. Amellett, hogy
Abu-Dzabi Környezetvédelmi Ügynöksége célul tűzte ki, hogy megtartsa a 140 négyzetkilométeren fekvő erdőséget a város partján, új fák ültetésével is segítik a fakivágások - és pusztulások által leginkább sújtott területeket. Az ügynökség elnöke szerint az elmúlt 10 évben 3 millió új fát ültettek el.
"A mangrovék jelentik az első védelmi vonalt minden tengerparti város számára" - mondta a CNN-nek Shaikha Al Dhaheri.
"Édesanya vagyok, gondolok a gyerekeimre, a következő generációra, hogy vajon képesek lesznek-e alkalmazkodni ehhez a durva környezethez. Tudjuk, hogy a hőmérséklet emelkedni fog, ha csinálunk valamit, ezért ez aggasztó. Ha most nem teszünk semmilyen lépést a klímaváltozás megállításáért, visszafordíthatatlan katasztrófa fog bekövetkezni."
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!
Címkép: Jaseem Hamza/Wikimedia Commons