Ahol Tokió vibrálása találkozik a pán-ázsiai ízekkel – Shibuya Budapest
Budapest gasztronómiai térképe egy izgalmas új színfolttal gazdagodott a Városligeti fasoron: tavaly télen megnyitotta kapuit a Shibuya, egy kivételes pán-ázsiai étterem. Az elnevezés nem véletlen, hiszen a tokiói Sibuja, a világ egyik legpezsgőbb negyede. A Shibuya kereszteződésnél emberek százai indulnak el egyszerre, mégis szinte tánclépésekben kerülik el egymást. Az utcák hangosak, a fények vibrálnak, a neonreklámok egymás hegyén-hátán, mégis minden gördülékenyen működik. Mintha egy precízen beállított zenemű lenne.
Mit jelent az, hogy pán-ázsiai konyha?
A pán-ázsia nem egy konkrét földrajzi hely, hanem inkább egy fogalom. A kifejezés azt jelenti, hogy valami Ázsia több különböző országából, kultúrájából merít — vagyis egyfajta kulturális (jelen esetben gasztronómiai) mix.
Ha egy étterem pán-ázsiai konyhát visz, akkor ott jellemzően többféle ázsiai ország ételei is megjelennek az étlapon, például japán sushi, thai curry, vietnami pho, koreai barbecue, kínai dim sum, stb. Nem egyetlen nemzeti konyhára koncentrál, hanem ezek fúziójára vagy válogatására.

Heni számára a japán kultúra, különösen a mangák világa, már gyermekkorában menedéket jelentett. Kisiskolásként érkezett Magyarországra, és később ugyan közgazdasági diplomát szerzett, de a vendéglátás vonzása erősebbnek bizonyult. A szakmai tapasztalatok megszerzése után Németországban is kipróbálta magát, majd az itt szerzett tudással nyitotta meg első éttermét, a Little Geisha Can Cook-ot. Ez a hely hamarosan a budaiak kedvencévé vált otthonos hangulatával és ázsiai fúziós konyhájával. Azonban Heni ambíciói nem álltak meg itt, egy nagyobb, kifinomultabb koncepció érlelődött benne,
Az étterem minden négyzetcentiméterében újjászületett. A Socially branding stratégiája alapján Csontos Eszter arculattervező és Sógor Ákos, valamint Czigány Márkó belsőépítészek a pán-ázsiai építészeti hagyományokból és a modern design elemeiből teremtettek egyedi atmoszférát.
A falakon megjelenik a tradicionális japán Shou Sugi Ban fakezelési technika és az urushi lakktechnikára jellemző oxidvörös szín, de a mangák és animék világa, valamint a névadó tokiói negyed vibrálása is visszaköszön a részletekben és a változatos világításban. Az étterem kellemesen szellős, ráadásul egy szerencsés helyen épült:



A Shibuya konyhája a modern fúziók és az ősi hagyományok izgalmas találkozása. Japán ízei Dél-Ázsia aromáival keverednek, miközben a francia konyhaművészet kifinomultsága is megjelenik az ételekben.
A kínálatban megtalálhatók az ismerős kedvencek, de a kísérletező kedvű vendégek bátran választhatnak olyan különlegességeket is, mint a Shibuya-féle steak vagy a friss tenger gyümölcsei, köztük óriási rákok és Szent Jakab-kagyló.
Heni nem köt kompromisszumot az alapanyagok minőségében, ázsiai szakácsokból álló konyhai csapatával kizárólag prémium hozzávalókból dolgoznak.


A Little Geisha-hoz képest ötször nagyobb befogadóképességű Shibuya nappal és este is más arcát mutatja.
A vega verzió például a buddhista elvek szerint készül, így a legszigorúbban étkező, húsmentes fogások kedvelői is bátran választhatják.
A főételek között természetesen találunk még leveseket és tésztás vagy rizses egytálételeket is. Teljességgel lehetetlen 1-2 látogatás alatt felfedezni az egész kínálatot.
A főételek mellett a desszertek is kiemelkednek. A kókuszfagyi ragacsos rizzsel szinte kötelező. Krémes, illatos, tökéletes lezárása az étkezésnek.
Azonban a Shibuya igazi énje este bontakozik ki, amikor az izakayákra jellemző, egyszerre laza és pezsgő hangulat uralja a teret. A látványkonyhában készülő nigirik, és a füstölgő szárazjéggel tálalva érkező sushi-hajók igazi vizuális élményt nyújtanak.



A hely ideális választás lehet nagyobb társaságoknak, romantikus vacsorákhoz vagy különleges alkalmak megünnepléséhez is.
A tavaszi időszak újdonsága a hamarosan nyíló terasz, ahol kültéri grillezéssel bővül a kínálat, tovább erősítve az esti, baráti összejövetelek hangulatát.
Cím: 1068, Városligeti fasor 44-46.

