A tökéletes hagymaleves
A hagymaleves egy nagyon egyszerű étel, de ha jól van elkészítve, egyszerűen nem lehet betelni vele. Minden benne van, amire egy őszi borongós napon vágyhatunk: finom lé, olvadó sajt, édes hagyma, roppanós kenyér. Szinte már egytálétel, nem csupán csak egy leves, sokkal több annál.
Nagyon fontos az odafigyelés, és az, hogy elegendő időt hagyjunk a leves elkészítéséhez, akkor lesz az igazi. Én két zseniális séf receptjét ötvöztem, egészítettem ki. Az elkészítés hosszú, de a végeredmény kárpótol.

Hagyma:
Tudtátok, hogy a hagyma az egyik legédesebb zöldségféle? És azt, hogy elkészítéstől függően változik az íze, és egészen különböző ízeket is ki lehet belőle hozni a cukortartalmának köszönhetően? Vagy azt, hogy a rák megelőzésében is nagy szerepe van?
Vagy, hogy napi fél fej elfogyasztása serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást, és megakadályozza a vérrögképződést? Gondoltátok volna, hogy segíti az emésztést, kiöli a rossz baktériumokat és még az álmatlanságban is segít? Ebben a levesben nagyon sok hagyma van. Legalább két kiló, de akár még három is lehet, minél több, annál jobb.

Fotó: Paul Veraguth, Flickr
Alaplé:
Bármilyen alaplevet használhatunk, de a legjobb a marhahúsleves: szép barna, tiszta húsleves. Legalábbis Thomas Keller állítása szerint a hagymaleves azzal az igazi. Én nem azzal készítettem, hanem Heston Blumenthal vega erőlevesével helyettesítettem. Ez a leves isteni. Még azt is meg merem kockáztatni, hogy egy húsimádó is húslevesnek hinné.
Edény:
A franciáknál szinte mindenre van egy spéci edény, a hagymalevesre is. Mivel én nem rendelkezem ilyen edénnyel, maradt a lábas, de ha van kis hasas csupor szerű edényetek szűk szájjal, akkor az pont megfelelő lesz a tálaláshoz.
A levest ugyanis ebbe a csuporba kell tölteni, lefedni kenyérrel, megszórni sajttal és grill alatt szépen megpirítani. Már a látvány miatt is megéri: ahogy az edény oldalán csurog a sajt, szépen rásül, ropog, alatta pedig ott a finom enyhén megpuhult kenyér és a forró leves, sok édes hagymával.

drzachary,Flickr
Sajt:
A hagymaleveshez jó minőségű ementáli sajt vagy comté sajt illik. Nem szabad túl sokat használni mert elnyomja a leves ízét. Thomas Keller a Bouchonban a kenyérre sajt szeleteket tesz, majd erre reszelt sajtot, hogy a tetején megpiruljon a sajt, alatta pedig lágyan olvadjon.

Fotó: aft300,Flickr
Hozzávalók:
1000 g hagyma, szeletelve
1000 g petrezselyem gyökér szeletelve
1 nagy csokor petrezselyemzöld
500 g répa szeletelve
100 g vaj
300 ml vörösbor
só, bors
1/2 evőkanál Marmite -angol krém-
1. A hagymát pirítsuk meg a vajon. Adjuk hozzá a zöldségeket, és pirítsuk 5 percig.
2. Ezt követően adjunk annyi vizet a zöldségekhez, hogy ellepje őket a lábasban, sózzuk meg, és főzzük 1 órán keresztül.
3. Időközben a bort forraljuk addig amíg felére nem csökken a mennyisége. Adjuk a zöldségleveshez, majd szűrjük le a levest.
4. Forraljuk fel újra és nagy lángon főzzük 15 percig, adjuk hozzá a Marmite-et, sózzuk, ízesítsük borssal a levest.

Hozzávalók:
2000 g vöröshagyma
húsleves alaplé vagy zöldség alaplé Marmite-tel
100 g vaj
só
2-3 szál kakukkfű
1 babérlevél
frissen őrölt bors
fehér kenyér
ementáli vagy comté sajt
1. A hagymát pucoljuk meg és szeleteljük fel a következő módon: a félbevágott hagymát tegyük magunk elé, úgy, hogy a gyökér felőli része legyen felénk. Figyeljük meg a hagyma vonalait és a vonalak mentén szeleteljük fél centis szeletekre, így könnyebben puhul a hagyma (Thomas Keller).
2. Olvasszuk fel a vajat egy nagy edényben, tegyük bele a hagymát, sózzuk meg egy kicsit és közepes hőfokon főzzük, negyedóránként kevergessük meg. 4 órán keresztül főzzük, karamellizáljuk. Ez fontos!!! Akkor készült el a hagyma, ha nagyon finom puha, édes, barnás színű.
3. Ekkor öntsük fel a levessel, adjuk hozzá a kakukkfüvet és a babérlevelet, és főzzük még egy órát lassú hőfokon. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
4. A kenyérszeleteket jól pirítsuk meg.
5. A levest szedjük edényekbe, tegyük a tetejére a kenyeret, szórjuk meg a sajttal, és 250 fokra előmelegített sütőben 5 perc alatt olvasszuk meg a sajtot. A lényeg, hogy a sajt megolvadjon, de a kenyér csak éppen szívja be a levest, ne puhuljon meg nagyon.
6. Amennyiben nincs megfelelő edényünk, eljárhatunk úgy is, hogy a kenyeret már a sajttal együtt pirítjuk meg, ezt követően tesszük a levesre.
További finom ételekért kattintsatok az A' la carte Kulinária blogra!
Ha te is megkóstolnád, nyomj egy lájkot!