A kínai hadsereg rakétákat lőtt ki Tajvan partjaihoz közeli vizekre, az országban már kijelölték, hova menekülhet a lakosság
Kína öt napon át tart hadgyakorlatot Tajvannál. Ennek során többek között nagy hatótávolságú éles lövedékeket is tesztelnek.
A Keleti Színterének Parancsnoksága már több hagyományos rakétakilövést is végrehajtott a sziget keleti partjánál, közölte a kínai sajtó. Ilyen utoljára 1996-ban fordult elő. A közlés szerint a rakéták célba értek, tiltott zónában csapódtak be, közel a parthoz. Tajvanban aktiválták a védelmi rendszert és közölték, hogy elítélik Kína akcióját, amely szerintük a térség békéjét is rombolja.
A közösségi médiában több rakétát is megmutattak, de az nem derül ki, hogy honnan indították őket és milyen típusok voltak. A valódiságukra sincs még bizonyíték.
Long range rocket artillery seen fired from mainland China towards Taiwan pic.twitter.com/sTCZRg02Bm
— Zhao Dashuai 无条件爱国 (@obsidianstatue1) August 4, 2022
WATCH: PLA Eastern Theater Command Rocket Force launched conventional missiles to designated waters in the east of the island of Taiwan on Thu pic.twitter.com/WpFURLeN8X
— Global Times (@globaltimesnews) August 4, 2022
This adds a dilemma for potential outside powers, do they engage this Chinese fleet that is not directly taking part in the campaign in Taiwan?
— Zhao Dashuai 无条件爱国 (@obsidianstatue1) August 4, 2022
If they do, they risk escalating the war, with no guarantee of success
If not, then they can't realistically defend Taiwan pic.twitter.com/VMZ9BmyD3L
The PLA began a three-day exercise around Taiwan.#China #Taiwan pic.twitter.com/FyTJkPNSF1
— 301 Military (@301military) August 4, 2022
This is a video from a #Taiwanese fisherman. showing several #Chinese military #helicopters flying out of the mainland heading for the #Taiwan Strait pic.twitter.com/xsnbV159WI
— World Military News (@Military_News4) August 4, 2022
A hadgyakorlat alatt tilos hajóknak és repülőknek a térségbe lépni. Egyes területek közel esnek fontos kikötőkhöz is.
Az amerikai haditengerészet szóvivője azt közölte, hogy a USS Ronald Reagan repülőgéphordozó és kisérőhajóik a Fülöp-szigetek melletti tengeren végzik szokásos, tervezett műveleteiket a szabad és nyitott indiai-csendes-óceáni térség támogatására irányuló rutinszerű őrjáratának részeként. De figyelemmel kísérik a kínai hadgyakorlatot is.
Eközben Tajvan védelmi minisztériuma is közölte, hogy a katonaság „a szokásos módon működik” és figyelik a környéket. Mint mondták: „Nem törekszünk eszkalációra, de nem hátrálunk meg, ha a biztonságunkról és szuverenitásunkról van szó”.
A kormány pedig figyelmeztette a helyi cégeket, hogy ,készüljenek fel egy esetleges kibertámadásra. Az országban biztonsági zónákat jelöltek ki, hogy egy esetleges támadás esetén a lakosság oda menekülhessen.
Szakértők szerint Kína régóta jelzi, hogy elévülhetetlen az igénye van az 1949 óta független szigetország területére. A konfliktushelyzet Nancy Pelosi, az USA kongresszusi elnökének villámlátogatása kapcsán tovább éleződött. Peking ekkor meggyorsította a haderő összevonását. Bér hivatalosan hétfőig tart a hadgyakorlat, de elemzők szerint ez akár egy hosszabb tengeri blokád főpróbája is lehet.
Forrás: Reuters, BBC, The Guardian